Politika EU vůči Sýrii a Turecku: reálné vyhlídky v sousedství Evropy
Centrum mezinárodního práva Ústavu mezinárodních vztahů Vás zve na seminář, jehož hostem bude Eva Horelová, expertka pracující pro Evropskou službu pro vnější činnost se sídlem v Bruselu, instituci Evropské unie, jež je zodpovědná za vnější vztahy EU. Akci bude moderovat náš seniorní výzkumný pracovník Jan Lhotský. Seminář se bude konat fyzicky v prostorách Ústavu mezinárodních vztahů na ul. Nerudova 3 v Praze ve čtvrtek 20. ledna 2022 v 17.00. Na prezentaci naváže diskuze.
20. 1. 2022 (17:00)
Jazyk: Čeština Nerudova 257/3, Malá Strana, 118 00 Praha 1
Jak se tvoří společná pozice EU vůči tak složité situaci, jakou je konflikt v Sýrii? Zdejší konflikt měl od samého počátku jednak povahu občanské války proti režimu prezidenta al-Asada, jednak zde byly velmi aktivní teroristické organizace, především tzv. Islámský stát. Na co se EU ve svém snažení zaměřovala? A jak probíhaly pokusy o mírové rozhovory pod záštitou OSN v Ženevě?
Co se týče Turecka, důležitým kontextem vztahu s EU je dlouhodobý záměr Turecka k Evropské unii přistoupit. V jakém stavu se dnes tento formálně stále ještě deklarovaný plán nachází? Jak vzájemné vztahy ovlivnilo posílení pravomocí prezidenta Erdoğana a porušování lidských práv v Turecku? A jak probíhá spolupráce mezi Evropskou unií a Tureckem v oblasti migrace?
Eva Horelová je úřednicí Evropské unie od roku 2005. Nejprve se věnovala čtyři roky z bruselského ústředí veřejné diplomacii EU ve třetích zemích, poté působila čtyři roky jako zástupkyně vedoucí oddělení tisku a veřejné diplomacie na Delegaci Evropské unie v USA. V Evropské službě pro vnější činnost (EEAS) se opět v bruselské centrále mezi lety 2014 a 2018 zaměřovala na politiku EU vůči konfliktu v Sýrii. V letech 2018-2021 následně vedla politické oddělení Delegace Evropské unie v Turecku. V současné době je vyslaná v Praze na Ministerstvo zahraničních věcí v rámci připrav na české předsednictví v Radě EU v roce 2022.
Pro účast na této akci se prosím registrujte.
Prosíme mějte na paměti, že vstup do budovy Ústavu mezinárodních vztahů je umožněn pouze při splnění tzv. pravidla ON - pro umožnění vstupu je nutné mít 14 dnů po druhé dávce očkování (nebo jedné dávce vakcíny Janssen), nebo doložit prodělání onemocnění před max. 180 dny. Výjimečně lze využít negativní výsledek PCR testu ne starší 72 hod.