Vliv Ruska na bezpečnost Severní Afriky
paper
Jaké nástroje využívá Ruská federace k posílení svého vlivu v zemích Severní Afriky? Touto otázkou se zabývali naši výzkumníci Martin Laryš a Clément Steuer ve své analýze zaměřené na Alžírsko, Libyi a Egypt. Autoři zdůrazňují zejména význam historické sovětské podpory v regionu a roli konspiračních teorií, které rezonují jak v ruské společnosti, tak mezi obyvateli Severní Afriky.
Paper se zaměřuje na identifikaci hlavních nástrojů vlivu Ruské federace vůči vybraným zemím Severní Afriky – Alžírsku, Libyi a Egyptu. Neúspěch arabského jara nabídl Rusku příležitost rozšířit a posílit své pozice na severu Afriky. Mezi klíčové nástroje vlivu patří šíření a posilování protizápadních tezí prostřednictvím dezinformačních kampaní a vytváření závislostí, zejména v energetice a dodávkách zbraní.
Na ideologické úrovni Rusko využívá obnovu sovětského ideologického odkazu, přičemž se odvolává na společnou minulost a podporu, jako např. pomoc Alžírsku během jeho boje za nezávislost na Francii v době dekolonizace. Sovětský svaz tehdy poskytoval Alžírsku vojenskou, technickou a materiální podporu a stal se první zemí, která v říjnu 1960 uznala prozatímní alžírskou vládu ještě před vyhlášením nezávislosti. Rusko se také shoduje s nacionalistickými politickými a vojenskými elitami regionu, a to díky společnému nepřátelství vůči Západu, politickému islámu, sociálním hnutím a demokratizaci. Všechny tyto nepřátele spojují různé konspirační teorie populární v Rusku i ve velké části severoafrické veřejnosti.
Kompletní policy paper najdete v příloze.