Nejhorší drogy? Alkohol a léky, shodují se autoři knihy Drogy v dobách totality

Jak vypadal drogový problém v Československu od roku 1938 do roku 1989, kdy u nás byly u moci totalitní režimy? Nelegální produkcí a konzumací drog i léčbou drogových závislostí se zabývá kniha Drogy v dobách totality: Drogový problém v Československu za německé okupace a komunismu, kterou napsali náš seniorní výzkumník Miroslav Nožina a Miloš Vaněček. Oba přišli do podcastu Lit od Radio Wave.

 Publikace mapuje drogovou scénu v Československu za vlády Protektorátu Čechy a Morava, kontrolované německými okupanty, a poté komunistického režim. Kniha je rozdělena do tematických bloků obsahujících nástin mezinárodní situace a poté rozbor stavu v Československu. Hlavními tématy jsou využívání drog tajnými službami a armádou, lékařský výzkum psychoaktivních látek, nelegální produkce a distribuce drog, drogové subkultury a konzumace drog, legislativní rámce drogového problému, práce bezpečnostních složek, léčba drogových závislostí a prevence toxikomanie. Cílem publikace je přispět k prohloubení informovanosti o problému zneužívání drog a k formování protidrogové politiky v České republice.
 

Odkaz na epizodu pořadu i knihu Drogy v dobách totality: Drogový problém v Československu za německé okupace a komunismu najdete níže.