Středoevropský populismus: Dochází ke sbližování postojů v otázkách klimatu, genderu a migrace?
paper
Otázky spojené s migrací, klimatickou politikou a postavením mužů a žen ve společnosti se stále častěji objevují v rétorice populistických stran ve střední Evropě. Znamená to ale, že populisté v Česku, Polsku, Maďarsku a na Slovensku skutečně směřují ke společnému ideovému jádru? Studie výzkumného týmu z Ústavu mezinárodních vztahů hledá odpovědi na základě analýzy stranických programů, postojů voličů a komunikace na sociálních sítích.
Otázky spojené s migrací, klimatickou politikou a genderem patří v posledních letech k často zmiňovaným tématům ve veřejné debatě i politických programech. Zřetelně se objevují také v rétorice populistických stran ve střední Evropě – včetně České republiky, Polska, Maďarska a Slovenska.
Experti na problematiku z Ústavu mezinárodních vztahů vypracovali rozsáhlou studii, která se zaměřuje na to, jak populistické strany v těchto čtyřech zemích přistupují k těmto tématům, jak o nich komunikují ve svých manifestech, jak je reflektují jejich voliči a jak se tato témata promítají do jejich působení na sociálních sítích.
Pozornost je věnována jak programovým dokumentům, tak datům ze sociologických šetření a webové analýze. Cílem je zachytit podobnosti a rozdíly v přístupu jednotlivých stran a zhodnotit, zda se okolo těchto témat formuje nový společný rámec, který by mohl ovlivnit politické dění ve středoevropském prostoru.
Celý policy paper v angličtině naleznete v příloze.