Nové vydání časopisu Czech Journal of International Relations (59:3)

Aktuální vydání zahrnuje dva výzkumné články a také nový formát — fórum autorů a autorek, tentokrát k projevu politoložky Roly El-Husseini, který přednesla na listopadové konferenci Intercultural and Interfaith Dialogue. Tématem byl vztah náboženských svobod a práv žen.

Autory vědeckých článků jsou Doubravka Olšáková (Univerzita Karlova a Akademie věd ČR) a Onder Canveren (Dokuz Eylül University) a André Kaiser (University of Köln). Příspěvek Olšákové pod názvem A Review of Science Diplomacy: Theoretical Evolution to a Post-Naïve Approach and Its Relevance for the Czech Republic přináší aktuální a zásadní přehled literatury o vědecké diplomacii. Příspěvek Canverena a Kaisera Exploring Populism in Erdogan's Discourse on Turkey-European Union Relations se zaměřuje na populistické rysy v projevech tureckého prezidenta Erdogana o vztazích Turecka a EU, zejména na výrazný obraz silného a charismatického vůdce jako jediného skutečného zástupce vůle utlačovaného lidu.

V aktuálním čísle také představujeme zcela nový formát — fórum autorů a autorek ke konkrétnímu tématu. Tím jsou v novém vydání průsečíky náboženských svobod a práv žen, o kterých promluvila politoložka Roly El-Husseini (Lund university) v rámci svého úvodního projevu na listopadové konferenci Intercultural and Interfaith Dialogue pořádané Ústavem mezinárodních vztahů a Ministerstvem zahraničních věcí ČR. Myšlenky El-Husseini hodnotí a komentují čtyři vybraní autoři a autorky: A. Ebru Akcasu (Anglo-americká univerzita), Sonia Dayan-Herzbrun (Université Paris-Cité), Blanka Knotková-Čapková (Metropolitní univerzita Praha) a Elżbieta Korolczuk (Södertörnská univerzita a Varšavská univerzita).  Jedná se o důležitou debatu v současném kontextu a jsme rádi, že ji můžeme na našich stránkách hostit.

V závěru aktuálního vydání nabízíme druhé knižní fórum, tentokrát o knize Hanse Kundnaniho Eurowhiteness: Culture, Empire and Race in the European Project. Autor v knize poukazuje na to, jak se Evropská unie jako identitární projekt stala nástrojem "imperiální amnésie". Tři publikované reakce Stefana Auera (Univerzita v Hongkongu), Pavla Barši (Univerzita Karlova) a Agnes Gagyi (Univerzita v Göteborgu) včetně autorovy odpovědi představují pokračování polemické diskuse nad tématem, které je nahlížené prismatem různých intelektuálních tradic (antikoloniální perspektiva) a regionů (střední a východní Evropa). Číslo uzavíráme recenzí knihy Aliakseie Kazharského Central Europe Thirty Years after the Fall of Communism. A Return to the Margin? od Ondřeje Slačálka.

Vážení čtenáři, doufáme, že pro vás bude aktuální číslo intelektuálně podnětné.

Příjemné čtení,

Michal Kolmaš,

šéfredaktor CJIR