Lidská práva a každodenní realita LGBT+ lidí od Ria přes Moskvu, Dillí a Šanghaj do Kapského Města

Komentovaná prezentace fotografií s diskusí nabídne vhled do života LGBT+ lidí na čtyřech kontinentech. Experti a expertka z Ústavu mezinárodních vztahů, Univerzity Karlovy a z Brazílie představí rozmanitost lidských životů mezi více či méně diskriminačními zákony a realitou každodenního života, mezi LGBT+ identitami formulovanými jazykem Západu a společenskou neviditelností v pěti globálních mocnostech Brazílii, Rusku, Indii, Číně a Jižní Africe (BRICS), ve kterých žije 4 z 10 lidí na světě.

Informace

Datum: 07.08.2017
Čas: 16:00
Místo: ÚMV, Nerudova 3, 118 50 Praha 1
Spolupráce:
Organizuje: Ondřej Horký - Hlucháň

Dozvíte se, že v některých zemích se v něčem gayům a lesbám žije lépe než u nás a v některých – jak ukázal nedávný případ mučení v detenčních centrech v Čečensku – se za odlišnost platí smrtí. Na závěr rozproudíme diskusi, co s tím můžeme udělat my v Česku.

Do neuvěřitelně pestré a rozporuplné země jako je Brazílie se podíváme s José Hildem de Oliveira Filho, donedávna působícího na Univerzitě v Lundu. Země na jedné straně hostí největší průvody hrdosti, na druhé straně kraluje světovému žebříčku počtu homofobních vražd. Proč se nepodařilo minulým vládám, i přes vynaložené úsilí, snížit počty útoků na LGBT+ osoby? Kam nyní směřuje ochrana práv těchto osob, když ve společnosti rostou konzervativní hlasy a vláda, zmítající se ve víru korupčních skandálů, počítá s podporou evangelikálů, tradičně brojících proti této menšině?

Petr Kratochvíl z Ústavu mezinárodních vztahů se věnuje Rusku, které patří k zemím, kde se práva LGBT+ stala vysoce politizovanou otázkou a LGBT+ osoby ohniskem symbolického odporu vůči Západu. Jaké jsou jeho konkrétní dopady na LGBT+ komunitu v zemi a proč jsou její práva v Rusku tak často zpochybňována? Do jaké míry jsou excesy, jako například nyní v Čečensku, v zemi ignorovány, i když jsou i z ruského pohledu protiprávní? A jak se k těmto otázkám staví ruská veřejnost?

Jan Hornát z Univerzity Karlovy a spolupracovník ÚMV nás zavede do Indie. Ačkoliv LGBT+ lidé v Indii čelí mnohým právním a společenským překážkám, země hostila první Genderqueer Pride pochod v Asii a dokonce uznává tzv. třetí pohlaví v podobě transgender jedinců historicky označovaných za Hidžry. Jak se k tematice LGBT staví konzervativní indická společnost? A jak se liší přístup k této komunitě a příslušná legislativa v jednotlivých indických státech?

Pohled do Číny, na první pohled autoritářské a pravidly svázané asijské velmoci zprostředkuje Linda Flanderová z ÚMV. Ačkoli v legislativní rovině zde neexistuje pro LGBT+ osoby v Číně žádný prostor k seberealizaci, o to více se jejich komunity v posledních letech emancipují ve své vlastní prezentaci a osvětě veřejnosti. Jak si vysvětlit, že čínská vláda jejich práva neuznává a zároveň je ale ani veřejně neperzekuuje a zejména ve velkých čínských městech jim nechává prostor pro vlastní život? 

Konečně Ondřej Horký-Hlucháň z ÚMV vysvětlí, jaké dědictví zanechal apartheid pro gaye, lesby, bi a trans lidi a jak si vysvětlit, že má Jižní Afrika z hlediska práv sexuálních menšin vůbec nejprogresivnější ústavu na světě. Proč jsou ale zejména černé lesby tak častými oběťmi násilných útoků? A proč je situace v Jižní Africe tak odlišná od ostatních zemí kontinentu jako jsou Uganda, Keňa nebo Kamerun? 

Registrace na akci

Prostřednictvím následujícího formuláře se můžete registrovat na tuto akci.
Registraci proveďte prosím nejpozději do 4.8. 2017.

Jméno:
E-mail:
Instituce:

Nahoru