Novinky

12.01.2021 |
Jazzman versus špioni
Umění a kultura jsou mocnou zbraní diplomacie, od jazzových turné Louise Armstronga po novou pobočku Louvru v Abu Dhabí. Svou roli hrají i v české zahraniční politice. Nový podcast „Jazzman versus špioni. Umění jako tajná zbraň mezinárodní politiky“ v sérii pěti dílů odhalí klíčové momenty, kdy kultura změnila mezinárodní vztahy. Pozve exkluzivní hosty, kteří okomentují, jak je tomu dnes. Od 12. ledna 2021 nás uslyšíte na všech podcastových platformách. Na projektu se podílela Česká centra, Institut mezinárodních studií Univerzity Karlovy a Ústav mezinárodních vztahů. Autorkou podcastu je Jitka Pánek Jurková, ředitelka Českého centra  Brusel. Dlouhodobě se zabývá výzkumem kulturní diplomacie, především jejími současnými trendy a popularizací dané oblasti. Nový podcast tak rozhodně nevznikl náhodou. Měl by ukázat souvislosti mezi zahraniční politikou a uměním. JITKA PÁNEK JURKOVÁ, ŘEDITELKA ČESKÉHO CENTRA BRUSEL: „Kulturní diplomacie nás obklopuje v běžném životě, jen si toho možná nejsme vědomi. Státy používají kulturu k tomu, aby vyprávěly svůj příběh zahraničnímu publiku.  Historie kulturní diplomacie je barvitá, plná jazzu a konfliktů, setkávání ředitelů galerií a špionů. V podcastu chceme ukázat, kde se vzalo přesvědčení, že umění může výrazně ovlivnit mezinárodní vztahy, a proč je důležité o kultuře jako prostředku zahraniční politiky vědět i dnes.“ PETR DRULÁK, ÚSTAV MEZINÁRODNÍCH VZTAHŮ: „Podcast ‘Jazzman versus špioni. Umění jako tajná zbraň mezinárodní politiky‘ je prvním komplexním oknem do světa, kde spolu umění a zahraniční politika mohou, pokud jsou správně uchopeny, v symbióze hrát důležitou roli.“ Série se dotkne mimo jiné angažmá americké CIA v propagaci abstraktního expresionismu, ambicí nastupujících velmocí typu Číny na poli kulturní diplomacie nebo inovativních trendů nastolovaných skandinávskými státy. Zaměří se ale i na českou kulturní diplomacii.  ELIŠKA TOMALOVÁ, VEDOUCÍ KATEDRY EVROPSKÝCH STUDIÍ IMS FSV UK „Chtěli jsme se posluchačům přiblížit také praktický rozměr kulturní diplomacie: Kdo rozhoduje o tom, který orchestr bude zemi reprezentovat? Jakou roli přitom hrají sami umělci? Jak kulturní diplomacii ovlivnila pandemie Covid-19?“ V pěti dílech, které budou od 12. 1. do 8. 3. postupně publikovány na všech podcastových platformách, se série bude věnovat původu kulturní diplomacie, jejímu praktickému fungování, novým trendům a v detailu i České republice. V každém díle vystoupí několik exkluzivních hostů, od diplomatů přes umělce po odborníky na vybraná témata. Poslechněte si první díl v odkazu níže: http://bit.ly/JazzmanVersusSpioni 
31.12.2020 |
Mezinárodní politika – Lidská práva jako profilové téma české zahraniční politiky
Právě vyšlo třetí letošní číslo Mezinárodní politiky! Tematicky se zaměřuje na lidská práva jako profilové téma české zahraniční politiky. Veřejným prostorem hýbalo mnoho fenoménů, které se přímo, či nepřímo dotýkaly lidských práv, zbrojení se do něj periodicky vrací, tematizace podílu žen na zahraniční politice nebo problém (de)kolonialismu, se v něm objevily nedávno. Přejeme vám inspirativní čtení.
30.12.2020 | Ondřej Ditrych
S naivitou vůči Pekingu je konec, Evropská unie půjde za Bidenem
Joe Biden chápe význam spojenectví mezi Američany a Evropany a ve vztazích klade důraz na společné hodnoty, říká Ondřej Ditrych v rozhovoru pro Hospodářské noviny na aktuální zahraniční témata.
23.12.2020 |
Prague European Summit - volné pozice
Do organizačního týmu Prague European Summit hledáme nové kolegy. Prague European Summit je platforma pro debatu na nejvyšší úrovni o budoucnosti Evropské unie a o aktuálních evropských tématech. Je konferencí se zaměřením na Evropskou unii ve střední a východní Evropě.
18.12.2020 | Miroslav Nožina
Myanmarští Rohingové: Příčiny humanitární krize a cesty k jejímu řešení
S potěšením vám představujeme nový policy paper našeho výzkumníka Miroslava Nožiny, který nese název „Myanmarští Rohingové: Příčiny humanitární krize a cesty k jejímu řešení“.
11.12.2020 | Lukáš Tichý
The Actorness of the EU in Its Energy Relations with Algeria
Lukáš Tichý, our researcher, published an article in the prestigious Insight Turkey magazine published by SETA.
11.12.2020 | Tomáš Profant
Slovenské verejné diskusie o médiách: analýza normativity diskutujúcich
Tomáš Profant se ve svém nejnovějším výzkumu pro Sociologický ústav AV ČR zaměřil na Slovenskou mediální krajinu.
10.12.2020 |
Mezinárodní vztahy 4/2020
Dear readers, we are pleased to inform you about the publication of the special issue The Coronavirus and the Future of Liberalism. The special issue's five original research articles contribute to the surging global debate on the relations between COVID-19 pandemic, democracy, and liberalism. In the context of the pandemic, the papers analyze the discursive distribution of vulnerability in the Great Britain, Germany, Czech Republic, and Slovakia; the center-periphery relations in Russia, digital surveillance in India, Izrael, and Singapore; the crisis response in Georgia and Ukraine; and the Latvian-Russian memory wars. We wish you a pleasant reading, Merry Christmas, and all the best in 2021!
09.12.2020 | Alica Kizeková
Mapping Out EU-South Korea Relations
What is the perspective of key EU member states towards South Korea? While EU-South Korea relations have attracted growing attention in recent years, the relationship between key EU member states and the Asian country remains underexplored.
09.12.2020 | Tomáš Profant
Slovenské verejné diskusie o médiách
V roku 2018 sa na slovenskom uskutočnilo väčšie množstvo diskusií o médiách. Ich zloženie poukazuje na silnú ideologickú jednostrannosť diskutujúcich pochádzajúcich z centristických strán, médií a mimovládnych organizácií vymedzujúcich sa voči mediálnemu kraji. Tomáš Profant vo svojom článku zároveň analyzuje procedúry vylučovanie v praxi organizácie diskusií.


1 2 3 4 5 6 7 8 ... 78

Doporučujeme

Kulatý stůl na téma: Východní partnerství
Kulatý stůl je rubrika, kde se ptáme pěti odborníků na tři o...
Česká zahraniční politika mezi minulostí a budoucností
Jak se proměnil náš svět, když se kolem sebe rozhlédneme na z...

Nejčtenější

Prague European Summit - volné pozice
Do organizačního týmu Prague European Summit hledáme nové kole...
Česká zahraniční politika mezi minulostí a budoucností
Jak se proměnil náš svět, když se kolem sebe rozhlédneme na z...