Naši lidé v médiích

22.02.2021 | Tomáš Profant
Kto a prečo diskutuje na Slovensku o médiách
Tomáš Profant v komentári približuje výsledky svojho výskumu, podľa ktorého na Slovensku o médiách diskutujú takmer výlučne ľudia z mediálneho, straníckeho a mimovládneho politického stredu.
22.02.2021 | Petr Kratochvíl
Vražda Navalného ve vězení je reálná. Putin hraje o vše
Rozhovor s Petrem Kratochvílem o současné ruské politice. Je Navalnyj skutečnou hrozbou pro prezidenta Putina? Je Navalného život ohrožen? Jaká je současná politická atmosféra v Rusku? Odvracejí se Rusové od prezidenta?
19.02.2021 | Jan Kovář
Visegrad should be seen as a mechanism to build ad hoc, issue-based coalitions
Visegrad celebrated 15 years of existence. What are the main lessons learnt of its existence. Has it achieved the main purpose for which it was established? How has it performed after the four countries joined NATO and EU? An what are its future prospects?
18.02.2021 | Jakub Eberle
Třicet let od vzniku Visegrádské skupiny
Náš výzkumník Jakub Eberle komentoval pro Český rozhlas třicetileté výročí Visegrádské skupiny. Visegrádská čtyřka je podle něj často přeceňována. Nejde totiž o žádný geopolitický blok, ale o pragmatickou spolupráci čtyř zemí. Jak vypadala spolupráce během její existence? Jaké jsou výhody a nevýhody členství v této skupině? „Klíčový význam a přidaná hodnota Visegrádu je, že v EU je třeba se nějakým způsobem koordinovat, a to se tím vytvořilo. Kromě toho je tady druhý cíl skupiny – udržovat dobré sousedské vztahy. A to, že ve střední Evropě máme dobré sousedské vztahy, taky není samozřejmostí.“ I tak mimo jiné Jakub Eberle komentoval cíle Visgrádské čtyřky. Celý rozhovor si můžete přečíst zde: http://bit.ly/V4Eberle
16.02.2021 | Daniel Jan
Demokracie, islám, nebo důstojný život?
Náš výzkumík Jan Daniel napsal spolu s Terezou Jermanovou text k desetiletému výročí Arabského jara, ve kterém ukazují, proč bychom při hodnocení arabských povstání a revolucí z let 2010 a 2011 neměli házet všechnu vinu na protestující a proč za všechno nemůže "islám".
11.02.2021 | Petr Kratochvíl
Visegrádská skupina a její vliv na postavení ČR v EU
Petr Kratochvíl okomentoval význam Visegrádské skupiny u příležitosti výročí jejího založení. Za jakých okolností Visegrádská skupina vznikla? V jakých oblastech je fungování V4 i dnes užitečné? Hodí se tento formát jako základní platforma pro českou politiku v EU?
09.02.2021 | Petr Kratochvíl
Je Alexej Navalnyj hrozbou pro prezidenta Putina?
Proč se ruské vedení tohoto bloggera tolik obává? Petr Kratochvíl poskytl interview pro pořad Střepiny na Nově. Analyzoval v něm současnou politickou situaci v Rusku v souvislosti s uvězněním Alexeje Navalného.
04.02.2021 | Miroslav Nožina
Vojenský převrat v Barmě
Miroslav Nožina se v sérii komentářů a rozhovorů pro česká média vyjadřuje k tématu vojenského převratu v Barmě.
04.02.2021 | Jakub Eberle
Jak společenské vědy obstály v době pandemie?
Jakub Eberle hovořil pro Český rozhlas o dopadu pandemie na společenské vědy. Velkou komplikací je podle něj zejména nemožnost vzájemného setkávání na seminářích a konferencích, které je zásadním zdrojem inspirace. Pandemie ale zároveň ukázala, že společenské vědy mají pro společnost zásadní význam.
04.02.2021 | Jan Kovář
Spor mezi VB a EU ohledně vakcíny
Co se politicky ukazuje za posledních několik dní během "vakcinační války" mezi Velkou Británií a Evropskou unií? Jak do sporu zasahuje napětí po brexitu? A není logické, když AstraZeneca sídlí ve Velké Británii, že chce primárně zásobit svou vakcínou svou domovskou zemi?


1 2 3 4 5 6 7 8 ... 120