Mezinárodní politika 3, 2013 - Německo, Rakousko

Německé volby a česko-německé vztahy
Vzhledem k existujícímu konsensu německé politické scény ohledně hlavních směrů zahraniční politiky není téma vztahů vůči České republice od přijetí ČR do EU (a dříve NATO) předmětem větších debat a rozepří mezi politickými stranami, mezi vládou a opozicí.
27.03.2013 | Tomáš Ehler
Německo-ruské energetické vztahy
Exkluzivní vztahy v oblasti energetiky založené na principu „vzájemné závislosti“ byly řadu let symbolem strategického partnerství mezi Spolkovou republikou Německo a Ruskou federací. V posledních letech však byla rusko-německá energetická relace upozaděna, a to i  přesto, že se mírně prohlubuje německá závislost na dovozu ruské ropy (2012: 38,3%) a zemního plynu (2012: 35%) a pokračuje vzájemná integrace energetických sektorů. Zdá se, že do jisté míry i ztrácí strategický charakter. Tento vývoj má několik příčin – v prvé řadě transformaci německé energetiky, tzv. Energiewende, dále ochlazení mezivládních vztahů a v neposlední řadě také změny v energetice, zejm. plynárenství.
Německé volby a zahraniční politika: v očekávání kontinuity?
Síla německé politiky, jak známo, vychází z potenciálu země a ze způsobu jeho využití pro naplnění politického zadání, zejména národního zájmu. Výsledky parlamentních voleb mohou obecně ovlivnit obě složky: Mohou, za prvé, rozvíjet nebo naopak oslabovat „tvrdou moc“ (zejména stav hospodářství a vývoj vojenských schopností SRN) stejně jako „měkkou moc“ země (zejména důvěru v SRN a přitažlivost „Modell Deutschland“). Za druhé mohou ovlivnit formování politické vůle, nezbytné pro uskutečňování jakkoli aktivní zahraniční politiky.
27.03.2013 | Michal Vít
Německo zachraňuje euro – mnoho povyku pro nic?
Turbulentní vývoj krize eurozóny se v nedávném období poněkud zklidnil nejen na evropské úrovni (vyjma záchrany Kypru), ale také v rámci německé politiky. V souvislosti s nekončícími vyjednávání o způsobu záchranu společné měny došlo v létě minulého roku k stabilizaci pozic politických stran a také témat, která hýbou politickou reprezentací a také veřejným míněním.
26.03.2013 | M. Šepták
Volby v Korutanech: Šok pro Svobodné
Pomyslnou oponu rakouského volebního roku 2013 zvedly první březnovou neděli zemské volby v Korutanech a Dolním Rakousku. Obě klání lze bez nadsázky označit za „historické“.


1

Mezinárodní politika

On-line časopis Mezinárodní politika
Analýzy, rozhovory, komentáře

Vycházíme z tradice tištěného časopisu Mezinárodní politika. Přinášíme informace, které jdou do hloubky. Naši autoři vám pomohou nahlédnout do světa mezinárodních vztahů v souvislostech.

Ročník

Redakce

Šéfredaktorka: Linda Flanderová
e-mail: flanderova@iir.cz
Zástupce šéfredaktorky: Matouš Pinkava
e-mail: pinkava@iir.cz
Editorka: Tereza Soušková
e-mail: souskova@iir.cz
více o redakci zde

Vydavatel:
Ústav mezinárodních vztahů, v. v. i.,
Nerudova 3, 118 50
Praha 1 - Malá Strana


Doporučujeme

Současná Jižní Amerika: pravicová restaurace moci?
Loňské vítězství Jaira Bolsonara v brazilských prezidentskýc...
(Ne)zapomenuté Katalánsko
Rok po konání referenda za nezávislost se 1. října 2018 námě...

Nejčtenější

Jak badatelé ÚMV odhalili „české hybridní válečníky“ a utekla jim podstata
Příspěvek je reakcí na článek “Jak se Česko začalo bát h...
Think Visegrad Fellowship – Call for proposals 2019
Expert fellows from non-Visegrad countries with at least five years...