Mezinárodní politika 10, 2011 - Subsaharská Afrika a „arabské jaro“

27.10.2011 | Zdeněk Zbořil
Mír pod rovníkem, nebo únava z válek a revolucí?
Původní arabský týden nesouhlasu v Libyi, Tunisku a Egyptě se změnil v týdny nepokojů v afro-asijských státech. Ty se nakonec  změnily v občanské války vedené letadly a tanky, ačkoli nebylo snadné identifikovat, kteří občané proti kterým právě válčí. K tomu všemu přispělo resuscitované mezinárodní společenství a vyzvalo NATO bránit zbraněmi vypůjčenými ze Spojených států zájmy Evropy na severoafrickém písčitém i hornatém pobřeží, které trochu zapáchá ropou.
27.10.2011 | David Dobrovoda
Subsaharská Afrika a „arabská jar“
Frustrácia z nedostatku občianskych slobôd, bujnejúcej korupcie, stagnujúceho politického vývoja, ale najmä z horšiacej sa ekonomickej situácie jednotlivcov, vyhnala od konca minulého roka do ulíc milióny obyvateľov krajín severnej Afriky a Blízkeho východu. Za použitia sociálnych sietí a mobilných telefónov dokázali masy ľudí bez charizmatických vodcov zvrhnúť režimy v Egypte, Tunisku, Líbyi a otriasť desiatkou ďalších. Viacerí komentátori ako aj prední svetoví politici očakávali, že po „arabskej jari“ bude nasledovať africké leto. Či, v akej miere, poprípade prečo sa tieto predpovede (ne)naplnili, je predmetom tohto článku.
27.10.2011 | Vilém Řehák
Burkina Faso: revoluční jaro bez revoluce
Tuniské revoluční události z přelomu roku se rozšířily nejen po celém arabském regionu, ale také do Afriky. Zatímco mediální pokrytí arabského jara bylo velmi masivní, příběhy z druhé strany Sahary zůstaly na okraji zájmu. Jedním z nich jsou i rozsáhlé lidové nepokoje v Burkině Faso, ne nepodobné tuniským událostem, ovšem s diametrálně odlišným výsledkem: autoritářský prezident nepadl, ale naopak spíše ještě posílil svou pozici.
27.10.2011 | Petr Kopřiva
Perspektivy dopadů „arabského jara“ na subsaharskou Afriku
Mnozí očekávali, že se vlna pádů dlouholetých režimů v severní Africe přenese i do subsaharské části kontinentu. Vzhledem k odlišným podmínkám, které v zemích na jih od Sahary panují, se tak nestalo. „Arabské jaro“ však bude mít významný dopad na další osud africké integrace.
27.10.2011 | Kateřina Werkman
Nigerijské volby ve stínu „arabského jara“
Zatímco se světová pozornost soustředila na události v Libyi a dozvuky lidových revolucí v Egyptě, Tunisku, Maroku a Alžírsku, konaly se v dubnu 2011 v Nigérii hned několikeré volby. Volební měsíc zahájily 9. dubna volby do Národního shromáždění, o týden později následovaly volby prezidentské a celý proces ukončilo 26. dubna zvolení guvernérů a členů místních Shromáždění v jednotlivých státech federace. Jak ovlivnilo arabské jaro přípravy a průběh voleb? Zavanul vítr změn z afrického severu až do nejlidnatější země kontinentu?
27.10.2011 | Ondřej Suchánek
Africká demokracie á la Uganda
Již 25 let se vedení východoafrické Ugandy nemění. Ve volbách opakovaně vítězí hlavní Hnutí národního odporu (NRM) prezidenta Yoweri Kaguta Museveniho. Ten i v letošních únorových prezidentských volbách vyhrál s drtivým náskokem nad ostatními kandidáty opozice. I přes nepopiratelný rozvoj perly Afriky, jak ji nazval Winston Churchill, obyvatelé současné Ugandy bojují nejen se všudypřítomnou korupcí a marasmem státní moci, ale také s rostoucími cenami pohonných hmot a potravin. V souvislosti s masovými protesty v severní Africe, které stály na začátku konce dlouholetých autoritativních režimů, vyvstává otázka, zdali je možnost obdobného scénáře možná také pro státy subsaharské Afriky.


1

Mezinárodní politika

On-line časopis Mezinárodní politika
Analýzy, rozhovory, komentáře

Vycházíme z tradice tištěného časopisu Mezinárodní politika. Přinášíme informace, které jdou do hloubky. Naši autoři vám pomohou nahlédnout do světa mezinárodních vztahů v souvislostech.

Ročník

Redakce

Šéfredaktorka: Tereza Soušková
e-mail: souskova@iir.cz
Více o redakci zde.

Vydavatel:
Ústav mezinárodních vztahů, v. v. i.,
Nerudova 3, 118 50
Praha 1 - Malá Strana


Doporučujeme

Saudi Arabia’s Socio-Economic Development: Issues of Gender and State Identity
In April 2016, the launch of Saudi Vision 2030 was announced by the...
Why Barack Obama ramped up drone strikes from George W. Bush
When former president Obama first took office in January of 2009 he...

Nejčtenější

Expertise To Impact - IIR's New Motto
The IIR has been the leading academic institution for the study of ...
Why Barack Obama ramped up drone strikes from George W. Bush
When former president Obama first took office in January of 2009 he...