Naši lidé v médiích

24.02.2013 | Petr Drulák
Reinventing Europe: Czech lessons for small countries
In recent years the Czech Republic has gained a reputation as a reluctant European. It waited until the last moment before ratifying the Lisbon Treaty in 2009, did not join last year’s Euro Plus Pact, and stayed away from the EU fiscal compact. This seems puzzling. Although not alone in dragging their feet or staying away from some European projects, this is unusual for relatively poor new members who view the EU as guarantor of democracy and prosperity.
11.02.2013 | Petr Drulák
Slovensko, Česko a Západ
Před dvaceti lety vznikly ve střední Evropě dva nové státy, Slovensko a Česko, jejichž cesty se v mnohém překrývají, ale současně v lecčems odlišují. Jejich překrývání a rozdíly dobře ilustruje proměnlivost vztahu obou států k Západu.
06.02.2013 | Mats Braun
Rozhovor s Matsem Braunem na ČRo Rádio Česko
Potřebuje Česká republika v některých zemích kamenná velvyslanectví? Jaké jsou zkušenosti s alternativními typy diplomatických zastoupení? Severské země totiž nabízejí různé modely, jak mohou státy střední velikosti udržet svá zastoupení ve světě. Mají sice jiné strategické zahraniční politiky než Česko, mohou ale nabídnout inspiraci alternativních, nebo minimálních variant zastoupení.
02.01.2013 | Veronika Bílková
Palestina na křižovatce?
138 států pro, 9 proti, 41 se zdrželo – návrh je přijat. Právě tak by mohl znít stručný zápis shrnující závěry hlasování Valného shromáždění OSN z 29. 11. 2012 o tom, zda má být Palestině udělen status nečlenského, pozorovatelského státu.
29.12.2012 | Vladimír Handl
Eurokrize a role Německa českýma očima
Česká politika nemá ve vztahu k Německu a jeho evropské politice jednotnou linii. Na jedné straně vládne poměrně široká shoda ohledně významu Německa v české politice: na Německo připadá 31,5% českého exportu a 25,6% importu, SRN tak představuje zdaleka nejvýznamnějšího hospodářského partnera ČR. [1] Nejpozději od českého předsednictví v EU je SRN hodnocena i jako nejdůležitější a většinou i nejvstřícnější členský stát EU. Koncepce zahraniční politiky ČR (2011) proto Německo uvádí poprvé jako „strategického partnera“ (!) a zdůrazňuje jeho klíčovou úlohu v evropské politice, evropské bezpečnosti a ve světové ekonomice.[2]
17.12.2012 | Marek Čejka
The Metamorphoses of the Egyptian Muslim Brotherhood
To comprehend the current role and position of the Muslim Brotherhood in Egypt, rather than focusing only on its present-day form and the general policies of this movement, we must take a closer look at the historical evolution of this organization. One will then realize that the Muslim Brotherhood is not an entity that could be easily defined and described and moreover, put into one clear-cut category – which is exactly what many current commentators tend to do.
10.12.2012 | Veronika Bílková
Balkánská (Ne)spravedlnost
Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) na sebe v posledních letech, přinejmenším v českém prostředí, poutal pozornost jen výjimečně. Za uplynulý měsíc se mu to nicméně podařilo hned dvakrát, a to v souvislosti s osvobozením Chorvatů Gotoviny a Markače (16. 11.) a kosovských Albánců Haradinaje, Balaje a Brahimaje (29. 11.).


1 ... 88 89 90 91 92 93 94

Doporučujeme

Interview with Jefim Pivovar
On June 7, 2018, the first Czech-Russian Discussion Forum took plac...
Women’s Rights in Saudi Arabia
Saudi Arabia is known as one of the most autocratic countries in th...

Nejčtenější

Angolský boj proti korupci
Před rokem vrcholila v Angole předvolební kampaň do parlamentu ...
Is global politics approaching a perilous interregnum?
Mezinárodní Politika has established cooperation with the Peace R...