Naši lidé v médiích

28.06.2018 | Jakub Eberle
Poslední dny do politické smrti Merkelové? Cesta je v „ušmudlaném kompromisu“
Čas na hodinkách Angely Merkelové neúprosně ubíhá. Na hledání „evropského řešení“ migrace má prostor jen do začátku července, kdy má sesterská strana CSU zhodnotit, čeho německá kancléřka dosáhla na summitu EU i mimo něj. Na čtvrteční jednání Evropské rady se tak upíná pozornost právě i v souvislosti s ostrým sporem mezi CDU a CSU, který může skončit rozpadem vlády nejsilnější ekonomiky Evropy. Sama Merkelová ale přiznává, že k celounijní dohodě na summitu nedojde. Je tedy vůbec šance, že se podaří krizi v Německu zvrátit? Podle experta na německou politiku Jakuba Eberleho ano – vedle optimistického tu je ale také scénář, který může skončit černě.  „Je tu velké množství proměnných a Merkelová hraje naráz několik šachovnic, které musí zvládnout,“ říká odborník pro INFO.CZ.
27.06.2018 | Vladimír Handl
Seehofer vládu položit nechce, ale jeho hru už přebrali jiní
Náš externí spolupracovník, Vladimír Handl, v interview pro iDNES.cz uvažuje o charakteru a možných důsledcích krize ve vztahu CDU-CSU ve věcech azylové politiky.
20.06.2018 | Lukáš Tichý
Závislost Evropy na ruském plynu narůstá, pro Kreml je energetika politický nástroj
Plynovod Nord Stream 2 dělí evropské státy na dva nesmiřitelné tábory. Jestli ho ale Evropa skutečně potřebuje, nelze jednoznačně říct, konstatuje v rozhovoru pro INFO.CZ koordinátor Centra energetické politiky Ústavu mezinárodních vztahů Lukáš Tichý. „Z tohoto pohledu není situace úplně ideální a závislost Evropy je poměrně vysoká. Navíc je tu politika environmentální, která spíš tlačí na snižování domácí produkce uhlí v Evropě a tím se zase energetická bezpečnost oslabuje,“ tvrdí odborník. Kde může Evropa hledat alternativy k ruskému plynu? A co bude Nord Stream 2 znamenat pro Česko?
18.06.2018 | Jakub Eberle
Spory v německé koalici
V Německu se dál vyostřuje spor o vracení běženců z hranic. Ministr vnitra Horst Seehofer zesiluje kritiku Angely Merkelové. V souvislosti s akutální krizí na německé politické scéně byl hostem České televize Jakub Eberle.
14.06.2018 | Jakub Eberle
Rakouský kancléř Kurz na návštěvě Německa
Rakouský kancléř Kurz byl na dvoudenní návštěvě Německa. Jakub Eberle komentoval pro Českou televizi jeho schůzku s Angelou Merkelovou i ministrem vnitra Seehoferem. Jak moc se shoduje křesťanská demokratická politika Merkelové a Kurze? A jaký je pohled obou zemí na možná řešení 'migrační krize'? I na tyto otázky najdete odpověď níže.
14.06.2018 | Rudolf Fürst
Úspěchem je už to, že se Trump s Kimem sešli
Úspěch summitu v Singapuru tkví už jen v tom, že se oba lídři sešli, tvrdí Rudolf Fürst v rozhovoru s Milanem Rokosem pro Lidové noviny. Rychlou denuklearizaci Korejského poloostrova podle něj očekávat nemáme. Co naopak čekat můžeme?
14.06.2018 | Miroslav Tůma
Schůzka vrcholných představitelů KLDR a USA
Je summit USA a KLDR opravdu tak přelomový, jak tvrdí prezident Trump? Jaké jsou reálné výsledky jednání obou představitelů? O kolik blíže je Korejský poloostrov zbavení se jaderných zbraní? I tyto otázky padly ve Studiu ČT24, jehož hostem byl Miroslav Tůma.
12.06.2018 | E15, Lukáš Tichý
Turecko otevírá plynovod TANAP
Turecko otevírá plynovod TANAP. Do Evropy jím má v budoucnu proudit deset miliard kubíků plynu ročně. Časopis E15 požádal o komentář koordinátora Centra energetické politiky ÚMV, Lukáše Tichého.
12.06.2018 | Jan Kovář
Jsou vztahy EU a USA v krizi?
Měla by se Evropa připravit na novou fázi vztahů s USA? Zajímá USA více Tichomoří než Evropa? I na to odpovídal v Pro a proti Českého rozhlasu Jan Kovář.
08.06.2018 | Ondřej Ditrych
Rozhovor s Ondřejem Ditrychem
Ondřej Ditrych, nový ředitel Ústavu mezinárodních vztahů, v rozhovoru pro ČTK, jehož shrnutí bylo převzato časopisem Týden, přiblížil, jaké je podle něj klíčové poslání ÚMV a jakou roli by měl plnit ve veřejné diskuzi. Podle ředitele Ditrycha by ÚMV měl vnášet do veřejné diskuze o zahraničněpolitických tématech odborný a nestranný pohled. Stěžejní je podle něj také to, aby si Ústav udržoval kvalitu špičkového vědeckého centra a poskytoval praktické výstupy, které mohou ovlivnit českou zahraniční politiku.


1 ... 5 6 7 8 9 10 11 ... 97

Doporučujeme

Gender: National Action Plans for UNSCR 1325
Another Word to Gender:  National Action Plans for UNSCR 1...
The most effective counter-terrorism approach
The matter of how to legally resolve global terrorism is a complex ...

Nejčtenější

Brazilské volby 2018: konec krize v nedohlednu?
Letošními volbami jako by politika v největší latinskoamerick...
Jair Bolsonaro: brazilský Trump?
Brazilskou společnost a politickou scénu obchází přízrak auto...