Mezinárodní politika

09.06.2017 | Patrik Eichler
Sociální dimenze? Téma pro debatu o EU a vnitřním trhu
Slova o sociální dimenzi zahraniční politiky můžeme najít ve veřejných vystoupeních české politické reprezentace i v politických programech. Debata o sociálním rozměru v mezinárodních vztahů je však pro Česko především debatou o budoucnosti evropské politiky.
04.06.2017 | Markéta Novotná
České ‘NE’ kvótám – víc škody než užitku?
Představitelé České republiky se od počátku staví zásadně proti uprchlickým kvótám. Prezentují je jako návrh Bruselu, který v praxi nemůže fungovat. Často argumentují (alespoň zdánlivě) racionálně; zejména když poukazují na fakt, že uprchlíci do Česka stejně nechtějí a nemůžeme je k tomu nutit. Zaznívají však i symbolické odkazy na Mnichov a rozhodování "o nás bez nás". Vždy se ovšem vládní představitelé ohrazují proti námitkám, že jednají nesolidárně. Otázka tedy je, zda se české sveřepé odmítání kvót ve výsledku nestalo pouze stereotypem a klišé, které zbytečně poškozuje obraz ČR v zahraničí.
Britské předčasné volby ve znamení brexitu
Nečekané oznámení britské premiérky Theresy Mayové, že se 8. června 2017 budou ve Velké Británii konat předčasné volby, vyvolalo šok. Překvapení bylo o to větší, že Mayová možnost konání předčasných voleb v minulosti explicitně odmítala s poukazem na stabilitu, kterou Británie nutně potřebuje při vyjednávání svého odchodu z Evropské unie.  
24.05.2017 | Jan Nevyhoštěný
Speciální vydání Mezinárodní politiky 2017: Opět na papíře
Po několika letech mohou čtenáři držet v rukou Mezinárodní politiku opět v jejím tradičním papírovém vydání. Přestože už od roku 2013 vychází náš časopis pouze v on-line verzi, díky laskavé podpoře Ministerstva zahraničních věcí ČR jsme mohli nyní alespoň mimořádně oslovit naše čtenáře opět tak, aby si nás mohli uložit do knihovny či odvézt na chatu.
23.05.2017 | Diana A. Hanry Knop
Neexistuje politika bez rizika, ale existují politici bez štěstí
Výrokem z titulku často mezi svými blízkými Emmanuel Macron parafrázoval během své kampaně bývalého francouzského politika Edgara Faura. Bylo jeho vítězství výsledkem obrovského štěstí, nebo naopak geniálním kalkulem a tahem? Emmanuel Macron se svým pouze rok starým hnutím En Marche! (Kupředu!) se stal ve svých 39. letech nejmladším francouzským prezidentem Páté republiky a spolu s Ludvíkem Napoléonem (později Napoléonem III.) nejmladším zvoleným prezidentem Francie.
22.05.2017 | Anna Roininen
Myths & Pretexts: NATO and Origins of the Ukraine Crisis
In his address on 18 March 2014, in which President Putin justified the annexation of Crimea, he underlined the humiliation Russia had suffered due to a series of hostile actions and broken promises by the West, including the eastward expansion of NATO. NATO’s enlargement into Eastern Europe is perceived in the Kremlin as an anti-Russian project aimed at encircling Russia, and as a central cause of the Ukraine crisis and the renewed tensions between Russia and the West. Did NATO provoke Russia’s incursion into Ukraine by violating its commitments?
22.05.2017 | Martin Petlach
Women in Politics: Is Malaysia heading for a first female PM?
Is there any eventuality for a very first female PM in Malaysian history? Yes, indeed. There are, however, utterly specific buts for this to happen any time soon. Nevertheless, before explaining these circumstances, it may be indispensable to characterise the contemporary political environment among top (male) officials, so that one may better comprehend the opening line of presented article stating the lack of affirmative prospect in favour of a female PM. And thus, how may one depict the general stances and situation of women in Malaysian politics?  
16.05.2017 | Diana A. Hanry Knop
V prezidentských volbách ve Francii zvítězila Evropa
Na vítězství Emmanuela Macrona v nedělních francouzských prezidentských volbách se může nahlížet z několika pohledů: z pohledu účasti, kampaně či marketingu, z pohledu stranicko-organizačního systému a jeho možných budoucích evolucí, ale i z pohledu programu a jeho hlavních témat. Jednou z klíčových částí programu byla evropská integrace, která se během 2. kola dokonce stala tématem hlavním. Volby se pro Francouze staly plebiscitem o Evropě a její integraci. Ale to neznamená, že cílem bude zanechat Evropu a její instituce v jejich dosavadním stavu. Co by možné unijní reformy, uvedené v programu Emmanuela Macrona, pokud by se realizovaly, znamenaly pro Českou republiku? 
Sociálním rozměrem zahraniční politiky k sociální diplomacii?
Sociální rozměr a zahraniční politika, kterou představuje diplomacie, se na první pohled jeví jako dva protipóly. Vždyť která jiná oblast politiky si zachovala tak silný punc elitářství, zbytky feudálního protokolu a okázalost statusového luxusu? A zatímco Česko vydává na zahraniční politiku něco málo přes půl procenta státního rozpočtu, v nejchudších zemích, které prakticky nemají vlastní sociální politiku a jsou závislé na zahraniční pomoci, se často rozpočet na diplomacii počítá i v řádu procent. 
03.05.2017 | Nurlan Aliyev
Azerbaijan and Czechia: History and Future of Relations
The multidisciplinary Azerbaijan-Czech Republic relations can be described as the process beginning with the formation of multi-fragmented contacts between representatives of the two nations, widening with contacts of the countries included in the same political and economic influence of the USSR and entering in a new stage of development as the relations of independent states in the late 90s of the 20th century.


1 ... 5 6 7 8 9 10 11 ... 70

Mezinárodní politika

On-line časopis Mezinárodní politika
Analýzy, rozhovory, komentáře

Vycházíme z tradice tištěného časopisu Mezinárodní politika. Přinášíme informace, které jdou do hloubky. Naši autoři vám pomohou nahlédnout do světa mezinárodních vztahů v souvislostech.

Ročník

Redakce

Šéfredaktorka: Linda Flanderová
e-mail: flanderova@iir.cz
Zástupce šéfredaktorky: Matouš Pinkava
e-mail: pinkava@iir.cz
Editorka: Tereza Soušková
e-mail: souskova@iir.cz
více o redakci zde

Vydavatel:
Ústav mezinárodních vztahů, v. v. i.,
Nerudova 3, 118 50
Praha 1 - Malá Strana


Doporučujeme

Gender: National Action Plans for UNSCR 1325
Another Word to Gender:  National Action Plans for UNSCR 1...
The most effective counter-terrorism approach
The matter of how to legally resolve global terrorism is a complex ...