Novinky

Chinese Assertiveness in the South China Sea
New book by our Associate Researcher Richard Q. Turcsányi published by prestigious publishing house Springer! It offers an assessment of China’s assertive foreign policy behavior with a special focus on Chinese policies in the South China Sea (SCS). By providing a detailed account of the events in the SCS and by analyzing power dynamics in the region, it identifies the driving forces behind China’s assertive foreign policy. Considering China’s power on a domestic as well as an international level, it examines a number of different sources of hard and soft power, including military, economics, geopolitics, and domestic legitimacy.
Berlin–Prag: Entfremdung vermeiden – Chancen ergreifen
Our Senior Researcher Jakub Eberle is co-author of new policy paper on Czech-German relations published by German think-tank SWP.
09.11.2017 | Miroslav Tůma
Reflexe: Americký prezident Donald Trump a „nejhorší“ dohoda
Mezinárodněprávní reflexe Miroslava Tůmy, zabývající se problematikou dohody o íránském jaderném programu. 
Situace v Katalánsku z pohledu mezinárodního práva
V pátek 27. října 2017 přikročil parlament autonomního společenství Katalánsko k dlouho očekávánému a velmi obávanému vyhlášení nezávislosti na Španělsku. Učinil tak schválením deklarace o nezávislosti, kterou zveřejnil předseda katalánské autonomní vlády Carles Puigdemont již 10. října, následující dva týdny ale dokument zůstával stranou a sloužil jako nástroj nátlaku na španělskou vládu.
07.11.2017 | Veronika Bílková
Reflexe: "Horký brambor" Carles Puigdemont
V pátek 27. října 2017 přikročil parlament autonomního společenství Katalánsko k dlouho očekávánému a velmi obávanému vyhlášení nezávislosti na Španělsku. Učinil tak schválením deklarace o nezávislosti, kterou zveřejnil předseda katalánské autonomní vlády Carles Puigdemont již 10. října, následující dva týdny ale dokument zůstával stranou a sloužil jako nástroj nátlaku na španělskou vládu.
20.10.2017 | Lukáš Tichý
Terrorist Attacks on the Energy Sector: A Strategic Instrument of the Islamic State in the Middle East and North Africa
Article by Lukáš Tichý was published in Mediterranean Quarterly. It focuses on the global terrorist and militant group the Islamic State (IS), specifically on its use of terrorism targeting the energy sector as a strategic political instrument in the Middle East and North Africa (MENA) in 2014–16. The essay has two main thrusts. First, it analyzes the importance that the IS attributes to energy in general and, more specifically, to the strategy of terrorist attacks targeting the energy sector. Second, the essay describes examples, goals, and motives of terrorist attacks on the energy sector and the accompanying criminal activities conducted by the IS in selected MENA countries.
17.10.2017 |
Úvodní právní názor Soudního dvora EU – zelená pro nouzový relokační systém, sto metrů za hraničním přechodem
Názor generálního advokáta Yvese Bota, publikovaný 26. července 2017, signalizuje významný krok směrem k uzavření právního případu, iniciovaného Slovenskou a Maďarskou republikou proti prozatímním mechanizmům o mandatorním přerozdělování žadatelů o azyl. Uvedené mechanismy byly představeny Evropskou radou v září roku 2015, ve snaze poskytnutí pomoci Řecké a Italské republice.
12.10.2017 |
Jerusalem: Occupied or Unified?
The Institute of International Relations would like to bring to your attention a seminar - Jerusalem: Occupied or Unified?
05.10.2017 | Mark Galeotti
Mark Galeotti at the Annual NATO Parliamentary Assembly meeting
Mark Galeotti will be one of the speakers at the prestigious Annual NATO Parliamentary Assembly meeting in Bucharest this weekend.
26.09.2017 |
ÚMV hledá stážisty!
Získejte praktické i vědecké zkušenosti jako člen týmu ÚMV. Stážisté v Ústavu mezinárodních vztahů (ÚMV) mají příležitost získat zkušenosti a nové znalosti v oboru mezinárodních vztahů v rámci neziskové výzkumné instituce, jedné z vedoucích svého druhu v České republice.


1 ... 4 5 6 7 8 9 10 ... 55

Doporučujeme

10th International Symposium “Czech Foreign Policy”
SAVE THE DATE for the - 10th International Symposium Czech Foreign ...
The US Withdraws From The UN Human Rights Council
In mid-June 2018, the US announced its withdrawal from the UN Human...

Nejčtenější

Western Balkans as Russia’s New Anti-Western Playground
Is Russia back to the Balkans? Is Moscow playing the provoking dest...
Přesun americké ambasády do Jeruzaléma
Jednou z vizí Mezinárodní politiky je poskytovat prostor k publi...