Naši lidé v médiích

30.10.2019 | Petr Kratochvíl
Jak nová je dohoda, ke které došli vyjednavači Evropské unie a Británie?
Co se vlastně podařilo premiéru Johnsonovi změnit oproti předchozímu návrhu? O tom mluví pro Český rozhlas profesor Petr Kratochvíl.
28.10.2019 | Alica Kizeková
Konec výstupů na Uluru
Od soboty 26. října 2019 platí zákaz výstupů na posvátnou australskou horu Urulu, kterou místní domorodci považují za sídlo duchů svých předků. Ročně horu navštíví statisíce turistů. Zhruba každý šestý na horu opředenou bájemi a mýty také vystoupil. Nyní to již nebude možné.
24.10.2019 | Jan Kovář
Hlasování o brexitové dohodě v britském parlamentu
Evropské státy nedočkavě přihlížely úternímu hlasování v britském parlamentu o brexitové dohodě. Vláda schválila prováděcí zákon, neúspěch se však dostavil ve schvalovacím harmonogramu. Velká Británie se tak musí porovnat s úterním hlasováním parlamentu o brexitové dohodě a jeho důsledky bude řešit také EU. Jaké jsou ze strany evropských lídrů odezvy na výsledky hlasování? Lze v kontextu posledního vývoje očekávat posun termínu brexitu? A lze vnímat úterní hlasování v britském parlamentu o brexitové dohodě jako porážku nebo jako vítězství Borise Johnsona?
Rusko v Africe nedožene Čínu, ale pro Evropu je to budíček
Tento týden probíhá v Soči historicky první summit Rusko-Afrika. Geopolitická změna je na spadnutí. Afrika má nejvíce hlasovacích lístků v OSN, Rusko mj. zájem vyvážet zbraně - čerstvé smlouvy o vojenské spolupráci už uzavřelo skoro s polovinou zemí kontinentu. Rusko tak následuje Čínu, která "si hlídá" Afriku přinejmenším od summitu v r. 2006. Co na to EU? A co Česko? Kontext a rizika rostoucího zájmu mocností o nejchudší kontinent analyzuje náš výzkumník Ondřej Horký-Hlucháň v názorovém článku pro Lidové noviny. Výjimečně vám ho přinášíme v plném znění.
24.10.2019 | Jan Daniel
Všichni znamená všichni: Libanonci protestují proti celé své politické elitě
Libanonem od minulého týdne otřásají masové občanské protesty. Současné protesty zažehlo schválení zdanění vysoce využívaného internetového volání. Toto nové opatření přispívá k další ekonomické zátěži na běžné obyvatelstvo a vede k dalšímu zvyšování životních nákladů. Vedení země je nicméně kritizováno již dlouhodobě zejména kvůli klientelismu, korupci, nefunkčnosti libanonské ekonomiky a nepotismu. Co dalšího vedlo k těmto protestům? Jak na ně reaguje libanonská armáda? Co demonstranti od vedení své země požadují? Jan Daniel o tomto tématu referuje ve svém článku pro A2larm.
22.10.2019 | Jan Daniel
Turecká invaze v Sýrii a syrští Kurdové
Kdo jsou syrští Kurdové a jaká byla jejich pozice v rámci občanské války v Sýrii? Na tyto a další otázky ohledně současné turecké invaze na sever Sýrie odpovídá náš výzkumník Jan Daniel v pořadu Zátiší Radia 1.
21.10.2019 | Jan Kovář
Nová dohoda o Brexitu
Předseda Evropské Komise Jean-Claude Juncker a britský premiér Boris Johnsonn minulý týden oznámili uzavření nové dohody o odchodu Spojeného Království z Evropské Unie. Z této dohody byla odstraněna problematická irská pojistka a je v ní nově upravena celní hranice mezi Severním Irskem a Evropskou Unií. 
17.10.2019 | Jan Kovář
Vyjednávání dohody o Brexitu
Britský premiér Boris Johnson a irský premiér Leo Varadkar na schůzi 10. října 2019 prohlásili, že vidí společnou cestu k dohodě o Brexitu. Lze dle prohlášení z jednání skutečně očekávat dohodu o Brexitu? Jaký postoj zaujímá Evropská unie k celním otázkám na irských hranicích, k tzv. irské pojistce? Na jaké podmínky by Severní Irsko mohlo přistoupit? Do kdy je skutečně možné vyjednávat o dohodě o Brexitu a je spíše reálnější odklad Brexitu, odchod bez dohody nebo odchod s dohodou?
09.10.2019 | Ondřej Ditrych
Obavy z turecké operace v Sýrii
Do jaké míry ovlivní změna rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa, ohledně amerických sil v Sýrii, tureckou operaci? Jaké jsou národní zájmy Spojených států v Sýrii a v Turecku? Jak moc turecká operace v Sýrii ovlivní Evropu, a mohou evropské státy nějakým způsobem ovlivňovat své spojence?
08.10.2019 | Jan Daniel
Změna americké politiky vůči syrským Kurdům
Co znamená prohlášení prezidenta Trumpa o stahování amerických jednotek ze severní Sýrie a jaké jsou turecké plány v Sýrii? Poslechněte si vyjádření našeho výzkumníka Jana Daniela pro Rádio Slovensko.


1 ... 4 5 6 7 8 9 10 ... 117

Doporučujeme

Politika rozšiřování EU na západním Balkáně
Po letech stagnace a přešlapování na místě prošly vztahy Evr...
České aktivity jako reakce na Euromajdan
Bez větší nadsázky lze říct, že z roku 2014 se stal asi nej...

Nejčtenější

Women's participation in the decision-making process of the European Union
The year 2019 was an important moment in the configuration of the E...
Velký strýček jde ve stopách Maa, o moc se nedělí
Od svého nástupu k moci provedl čínský prezident Si Ťin-pchin...