Naši lidé v médiích

06.09.2018 | Tomáš Profant
Tomáš Profant o potřebě kritiky mainstreamových médií pro deník Pravda
“So štandardnými médiami niečo nie je v poriadku. Začnime kriticky diskutovať aj o nich.” Píše vědecký pracovník ÚMV Tomáš Profant v novém článku pro deník Pravda. 
29.08.2018 | Emil Aslan
Erdoğan přestává být čitelný
Ředitel výzkumu Emil Aslan se vrátil k tématu sporu USA a Turecka. Mimo jiného zdůraznil, že silná rétorika prezidenta Erdoğana je určena spíše domácím posluchačům a má odvést jejich pozornost od domácích ekonomických problémů k vnějším nepřátelům. Problémem pro zahraničí však je, že svou pragmatičností známý Erdoğan přestává být čitelný. Více se k tématu dozvíte v odpovědích týdeníku Echo i serveru iDNES.cz.
27.08.2018 | Matúš Halás
Rusko se chová jako v 19. století, EU by si měla vzít příklad z Izraele
„Po válce si evropské země řekly: pojďme to dělat jinak – prostřednictvím spolupráce. A funguje to. Rusko ale vzbuzuje dojem, že tamní politici takovouto lekci ještě nedostali. Nacházejí se v mentálním nastavení 19. století a nedokážou pochopit, že spolupráce je vždy výhodnější,“ říká v rozhovoru pro Info.cz vedoucí Centra evropské bezpečnosti ÚMV Matúš Halás, který přes dva roky působil na vojenské akademii v Estonsku, kde vyučoval vojáky NATO strategická studia. Proč je těžší výuka vojáků než studentů? A jak se bránit ruské hybridní válce? I to se dozvíte v rozhovoru níže.
23.08.2018 | Jan Kovář
Reakce na víkendové jednání Merkelové a Putina
Jan Kovář  byl hostem České televize v souvislosti s víkendovým jednáním Vladimira Putina a Angely Merkelové. Rozhovor se dotkl i Putinovy návštěvy na svatbě rakouské ministryně a širšího kontextu, ve kterém se dá tato návštěva interpretovat.
22.08.2018 | Filip Tesař
Protivládní protesty v Rumunsku
Filip Tesař, odborník na Balkán a externí spolupracovník Ústavu mezinárodních vztahů, poskytl rozhovor Českému rozhlasu v souvislosti s protivládními protesty v Rumunsku, které proběhly v pondělí 13. srpna. Rumunsko se už delší dobu potýká s korupcí vlády a obecně s jejím způsobem vládnutí, nízkými platy a velkými rozdíly v životní úrovni v jednotlivých regionech. V důsledku těchto skutečností mnoho Rumunů emigrovalo. Občané vyšli protestovat po tom, co současná vládní strana sociálních demokratů schválila reformu trestního zákoníku, která umožňuje některým politkům vyhnout se trestnímu stíhání. Je hlavním důvodem protestů korupce a způsob vládnutí? Jakou roli v protestech hrají občané, kteří emigrovali? Jaké je současné mezinárodní postavení Rumunska? I na tyto otázky odpovídal Filip Tesař v odkazovaném rozhovoru. 
20.08.2018 | Jan Eichler
Srpen 1968 jako druhá poválečná diskreditace SSSR
Zamyšlení Jana Eichlera k invazi v srpnu roku 1968.
17.08.2018 | Jan Eichler
Afghánské mise v mezinárodním kontextu
Jan Eichler pro deník Právo připomíná kontext, v němž čeští vojáci působí v Afghánistánu.
14.08.2018 | Emil Aslan
Napětí mezi USA a Tureckem
Ředitel výzkumu Emil Aslan byl hostem Horizontu ČT24 v souvislosti se zhoršující se situací v Turecku. Země se již delší dobu potýká s rostoucí inflací a padající lirou. Nyní se k problémům přidala i americká odvetná ekonomická opatření, kterými USA reagují na neochotu Turecka propustit zadrženého amerického pastora. Jedná se o poslední z řady sporů obou zemí, který však zhoršuje již tak velmi napjaté vztahy. Nakolik se za současných okolností dá očekávat silnější či dokonce strategické sbližování s Ruskem? Jsou zahraničněpolitické kroky Turecka součástí promyšlené strategie, nebo spíše impulzivními reakcemi tureckého prezidenta? I na tyto otázky naleznete odpověď v rozhovoru níže.
13.08.2018 | Jan Kovář
Americké sankce proti Rusku
Rusko ostře kritizuje nové americké sankce, odůvodňované útokem na Skripalovi, a chystá odvetná opatření. Jan Kovář byl v této souvislosti hostem Horizontu ČT24. Jedná se o zásadní obrat oproti signálům z Helsinského summitu? Mají sankce šanci donutit Rusko ke změně chování? Nebo mají sloužit spíše jako symbolické odmítnutí porušování mezinárodního práva?
08.08.2018 | Tomáš Profant
Rozložiteľné tašky nie sú odpoveďou
O technooptimizme a igelitkách rozložiteľných vo vode píše v komentári pro SME Tomáš Profant.


1 ... 4 5 6 7 8 9 10 ... 99

Doporučujeme

The Rising influence of Chinese Social Media
People Can Say ‘No’: The...
Immigration to the Russian Federation
The problem of immigration became one of the main challenges for Ru...

Nejčtenější

ÚMV nabízí pozici stážisty/ky v Centru energetické politiky
Centrum energetické politiky (CEP) Ústavu mezinárodních vztahů...
Conference Report: Resilience Capacity Building – Implications for NATO
The Institute of International Relations along with NATO Science fo...