Mezinárodní politika

23.05.2017 | Diana A. Hanry Knop
Neexistuje politika bez rizika, ale existují politici bez štěstí
Výrokem z titulku často mezi svými blízkými Emmanuel Macron parafrázoval během své kampaně bývalého francouzského politika Edgara Faura. Bylo jeho vítězství výsledkem obrovského štěstí, nebo naopak geniálním kalkulem a tahem? Emmanuel Macron se svým pouze rok starým hnutím En Marche! (Kupředu!) se stal ve svých 39. letech nejmladším francouzským prezidentem Páté republiky a spolu s Ludvíkem Napoléonem (později Napoléonem III.) nejmladším zvoleným prezidentem Francie.
22.05.2017 | Anna Roininen
Myths & Pretexts: NATO and Origins of the Ukraine Crisis
In his address on 18 March 2014, in which President Putin justified the annexation of Crimea, he underlined the humiliation Russia had suffered due to a series of hostile actions and broken promises by the West, including the eastward expansion of NATO. NATO’s enlargement into Eastern Europe is perceived in the Kremlin as an anti-Russian project aimed at encircling Russia, and as a central cause of the Ukraine crisis and the renewed tensions between Russia and the West. Did NATO provoke Russia’s incursion into Ukraine by violating its commitments?
22.05.2017 | Martin Petlach
Women in Politics: Is Malaysia heading for a first female PM?
Is there any eventuality for a very first female PM in Malaysian history? Yes, indeed. There are, however, utterly specific buts for this to happen any time soon. Nevertheless, before explaining these circumstances, it may be indispensable to characterise the contemporary political environment among top (male) officials, so that one may better comprehend the opening line of presented article stating the lack of affirmative prospect in favour of a female PM. And thus, how may one depict the general stances and situation of women in Malaysian politics?  
16.05.2017 | Diana A. Hanry Knop
V prezidentských volbách ve Francii zvítězila Evropa
Na vítězství Emmanuela Macrona v nedělních francouzských prezidentských volbách se může nahlížet z několika pohledů: z pohledu účasti, kampaně či marketingu, z pohledu stranicko-organizačního systému a jeho možných budoucích evolucí, ale i z pohledu programu a jeho hlavních témat. Jednou z klíčových částí programu byla evropská integrace, která se během 2. kola dokonce stala tématem hlavním. Volby se pro Francouze staly plebiscitem o Evropě a její integraci. Ale to neznamená, že cílem bude zanechat Evropu a její instituce v jejich dosavadním stavu. Co by možné unijní reformy, uvedené v programu Emmanuela Macrona, pokud by se realizovaly, znamenaly pro Českou republiku? 
Sociálním rozměrem zahraniční politiky k sociální diplomacii?
Sociální rozměr a zahraniční politika, kterou představuje diplomacie, se na první pohled jeví jako dva protipóly. Vždyť která jiná oblast politiky si zachovala tak silný punc elitářství, zbytky feudálního protokolu a okázalost statusového luxusu? A zatímco Česko vydává na zahraniční politiku něco málo přes půl procenta státního rozpočtu, v nejchudších zemích, které prakticky nemají vlastní sociální politiku a jsou závislé na zahraniční pomoci, se často rozpočet na diplomacii počítá i v řádu procent. 
03.05.2017 | Nurlan Aliyev
Azerbaijan and Czechia: History and Future of Relations
The multidisciplinary Azerbaijan-Czech Republic relations can be described as the process beginning with the formation of multi-fragmented contacts between representatives of the two nations, widening with contacts of the countries included in the same political and economic influence of the USSR and entering in a new stage of development as the relations of independent states in the late 90s of the 20th century.
02.05.2017 | Camille Boyer
French Elections 2017: Unprecedented and Unpredictable
With the accession of Emmanuel Macron and Marine Le Pen to the second round of the French Presidential elections, France experiences for the first time a blindness relatively to its political future. Everything opposes the two candidates, both in their personality and in their programs. The context in which this election takes place and the current electoral campaign could influence the outcome in a great extent. And upon the French people’s upcoming choice could rely a renewed definition of the European and International Relations.
19.04.2017 | Miloslav Machoň
Z udržitelnosti kosmických aktivit je nové politické téma
Specifickou oblastí mezinárodní politiky jsou jednání o kosmickém prostoru. Kosmický prostor má stejně jako volné moře nebo území Antarktidy mezinárodní status. Jednání o kosmických aktivitách probíhají ve Výboru OSN pro mírové využívání kosmického prostoru, kde se aktuálně jedná o trvalé udržitelnosti aktivit v něm probíhajících. Diskutuje se o znění Etického kodexu kosmických aktivit a o znění Směrnic pro trvalou udržitelnost kosmických aktivit.
18.04.2017 | Vladislav Strnad
Napětí vztahů Sofie - Ankara jako příklad problému s Tureckem
Bulharsko obviňuje Turecko z otevřeného zasahování do svých vnitřních záležitostí a využívání bulharských Turků jako nástroje tureckého vlivu. Turecko toto nařčení odmítá a obviňuje Bulharsko z nedemokratického omezování volebního práva Turků s dvojím občanstvím. V souvislosti s nedávnými bulharskými parlamentními volbami a nadcházejícím tureckým referendem, vzájemná obvinění eskalují.
14.04.2017 | Emir Gürbüz
Does Turkish Nationalist aspire to overthrow Erdogan?
Turkish people are deeply divided due to recent political controversies. On the 16th April, Turkish people will vote in an Erdogan sponsored referendum to decide on new government system. 


1 ... 4 5 6 7 8 9 10 ... 69

Mezinárodní politika

On-line časopis Mezinárodní politika
Analýzy, rozhovory, komentáře

Vycházíme z tradice tištěného časopisu Mezinárodní politika. Přinášíme informace, které jdou do hloubky. Naši autoři vám pomohou nahlédnout do světa mezinárodních vztahů v souvislostech.

Ročník

Redakce

Šéfredaktorka: Linda Flanderová
e-mail: flanderova@iir.cz
Zástupce šéfredaktorky: Matouš Pinkava
e-mail: pinkava@iir.cz
Editorka: Tereza Soušková
e-mail: souskova@iir.cz
více o redakci zde

Vydavatel:
Ústav mezinárodních vztahů, v. v. i.,
Nerudova 3, 118 50
Praha 1 - Malá Strana


Doporučujeme

10th International Symposium “Czech Foreign Policy”
SAVE THE DATE for the - 10th International Symposium Czech Foreign ...
The US Withdraws From The UN Human Rights Council
In mid-June 2018, the US announced its withdrawal from the UN Human...

Nejčtenější

Western Balkans as Russia’s New Anti-Western Playground
Is Russia back to the Balkans? Is Moscow playing the provoking dest...
Přesun americké ambasády do Jeruzaléma
Jednou z vizí Mezinárodní politiky je poskytovat prostor k publi...