Naši lidé v médiích

Odhadovat osud prezidenta Asada je velmi obtížné
Jan Daniel patřil k hostům letošního ročníku Festivalu arabské kultury v Plzni, kde kromě svého vystoupení poskytl pro Dobříšsko aktuálně rozhovor, snažící se přiblížit čtenářům současnou situaci v Sýrii.
08.04.2016 | Vít Beneš
Kvóty a dohoda s Tureckem
Vít Beneš okomentoval pro Události, komentáře České televize otázku povinných kvót při přerozdělování uprchlíků. Podle Víta Beneše by měly být kvóty povinné, povinné pro všechny uprchlíky. Kvóty a přerozdělování uprchlíků dávají smysl pouze jako součást společné azylové politiky, jejíž podstatou bude jedna evropská žádost o status uprchlíka. Pouze tak se zamezí "asylum shopping" a nezdokumentované a nekoordinované migraci do EU a uvnitř EU. Klesající podpora pro Schengen v západní Evropě je varováním pro Česko. Pokud se budou opět zvedat hranice, nebudou se zvedat stejně rychle. Málokdo volá po obnovení hranice mezi Francií a Belgií, naopak obnovení hranic (či dokonce ostnatých drátů) někde ve střední a východní Evropě, ke kterému vlastně už dochází, je pro mnohé přijatelné a žádoucí.
05.04.2016 | Jan Kovář
Uprchlík za uprchlíka
V pondělí začalo navracení migrantů z Řecka zpět do Turecka, bude fungovat nebo brzy narazí na logistické, organizační a právní hranice? Hrozí ve spojení s těmito návraty, že dojde k soudním sporům za podpory lidskoprávních organizací? Jaké jsou problematické aspekty dohody "uprchlík bez nároku na azyl za uprchlíka s nárokem"? A jaké může mít důsledky to, že většina migrantů s návratem nesouhlasí? Odpovědi nejenom na tyto otázky si můžete poslechnout v rozhovoru s Janem Kovářem pro Studio ČT24 České televize.
01.04.2016 | Petr Kratochvíl
Číně chybí pozitivní program
Petr Kratochvíl pro Horizont ČT24 analyzoval současné vztahy Číny a USA. Přestože se jedná o rivalitu dvou velmocí, v níž jde především o podobu budoucího světového řádu, USA se zatím o své postavení bát nemusí. Čína za nimi v mnoha ohledech i nadále zaostává. Hlavní slabinou Číny je to, že nepřináší vlastní pozitivní program, určitou agendu, kterou by mohla nabídnout jako protiváhu amerických hodnot (universalismu, demokracie aj.). Jaké jsou další rysy vztahu obou zemí? Sledujte rozhovor s ředitelem Ústavu mezinárodních vztahů.
01.04.2016 | Jan Eichler
Vzpomínka na profesora Otto Picka
Jan Eichler v deníku Právo připomněl bývalého ředitele Ústavu mezinárodních vztahů profesora Otto Picka. "Profesor Otto Pick († 20. března ve věku 91 let) byl symbolem pohnutých osudů naší země v minulém století. Řízením osudu se stal jedním z "dětí Nicholase Wintona" a odvděčil se za to měrou vrchovatou. V Británii dokončil vysokoškolská studia, a navíc se stal poručíkem čs. armády, bojoval v bitvě u Dunquerque, kde byl vážně zraněn."
Michal Cenker: Utečenectvo a migráciu ľudia vnímajú skôr emocionálne než racionálne
Michal Cenker odpovídal Andree Ratkošové z Nadace Pontis na otázky týkající se migrace, prezentace migrantů veřejnosti i slovenského pohledu na tuto tematiku.
Ako prijať Čínu? V Česku o tom chýba diskusia
"V žiadnom prípade si nemyslím, že by sme mali úplne rezignovať na otváranie otázky ľudských práv vo vzťahu s Čínou. Aj preto, aby sme boli skutočným partnerom, nemôžeme opustiť naše hodnoty a záujmy,“ napsal pro Pravdu Richard Turcsányi, externí spolupracovník Ústavu mezinárodních vztahů, v souvislosti s návštevou čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze.
29.03.2016 | Rudolf Fürst
Nevítaná návštěva z Číny
Návštěva čínského prezidenta hýbe českým mediálním prostorem. Rudolf Fürst na toto reaguje a ve svém článku pro A2larm se ptá zda jsou ale řeči o bezpečnostní hrozbě a podlézání na místě.
Evropa je plná bezpečnostních „děr“, samotné státy je nemohou zacelit
Benjamin Tallis byl jedním z odborníků citovaných v článku Martina Ehla, který se týká evropské bezpečnosti, nedostatků v jejím zajišťování a možných návrhů řešení.
24.03.2016 | Pavel Barša
Pro a proti s Pavlem Baršou
Měl by se radikální islám v Evropě zakázat? Zabránilo by to teroristickým útokům? V pořadu Pro a proti Českého rozhlasu nejen na to odpovídali profesor Pavel Barša z Ústavu mezinárodních vztahů a ředitel think-tanku Evropské hodnoty Radko Hokovský.


1 ... 59 60 61 62 63 64 65 ... 100

Doporučujeme

The Global Trade Regime in Crisis
Mezinárodní Politika has established cooperation with the Peace R...
Orthodox Church of Ukraine: Escalating Nation Building
On 15 December 2018, two canonically unrecognized Orthodox Churches...

Nejčtenější

Jak se Česko začalo bát hybridní války a proč na slovech záleží
Bezpečnost Česka je ohrožována hybridní válkou. Rusko (a př...