Novinky

15.01.2019 | Petr Kratochvíl
A Cordon Populiste from the Baltic to the Adriatic Sea
In his commentary "A Cordon Populiste from the Baltic to the Adriatic Sea: Is a New Populist Alliance Emerging in the EU?", Petr Kratochvíl discusses the rise of populist-led governments across Europe. The paper was published by Istituto Affari Internazionali (IAI)
08.01.2019 |
ÚMV nabízí pozici stážisty/ky v Centru energetické politiky
Centrum energetické politiky (CEP) Ústavu mezinárodních vztahů se zaměřuje na energetickou bezpečnost a politiku EU. Primárním cílem CEP je průběžně monitorovat a analyzovat vnější dimenzi energetické politiky a bezpečnosti EU vůči stávajícím a potenciálním dodavatelům v regionu Blízkého východu a severní Afriky (MENA), subsaharské Afriky, vybraných zemí Asie, Severní Ameriky a Latinské Ameriky. CEP se dále zaměří na monitorování a analýzu problematiky vnitřní dimenze energetické politiky a bezpečnosti EU a zvolených regionů. 
08.01.2019 | Lukáš Tichý
EU-Russia Energy Relations - A Discursive Approach
The new book by Lukáš Tichý, Head of our Centre for Energy Policy, published by Springer explores the timely topic of energy security and international relations between the European Union and the Russian Federation.
07.01.2019 |
Ústav mezinárodních vztahů získal dva granty pro nové projekty
Grantová agentura České republiky (GA ČR), která jakožto samostatná státní instituce poskytuje podporu na projekty základního výzkumu, udělila dva granty na výzkumný projekt Petra Kratochvíla a společný projekt Jakuba Eberleho a Jana Daniela.
01.01.2019 |
Conference Report: Resilience Capacity Building – Implications for NATO
The Institute of International Relations along with NATO Science for Peace and Security Program and the Finnish institute of International Affairs hosted two-day high level conference on the very current issue of Resilience. We are proud to be working with so many notable persons and institutions. We strive to raise awareness about this topic and contribute to the evolving debate with our expertise.
01.01.2019 | Miroslav Tůma
Nová publikace Centra mezinárodního práva: Existuje hrozba opětného rozmístění jaderných Euroraket z doby studené války v Evropě?
Existuje hrozba rozmístění jaderných "Euroraket" z doby studené války v Evropě? je otázka nad kterou se zamýšlí Miroslav Tůma, člen Centra mezinárodního práva.
01.01.2019 | Elena Zhirukhina
Dr. Elena Zhirukhina has become a new member of our team at the IIR
Dr. Elena Zhirukhina has become a new member of our team at the IIR. Elena will be covering topics relating to security issues as a member of Centre for European Security research team. Previously worked at the Russian Academy of Science, held a Marie Curie Fellowship at the University of St Andrews, and held a Lecturer position at the Academy under the President of the Republic of Kazakhstan.
28.12.2018 | Jan Daniel
Sedmý rok uprchlické krize v Jordánsku a Libanonu: Klesající humanitární rozpočty a ekonomická krize
Jan Daniel se ve svém policy paperu věnoval současné situaci uprchlické krize v Jordánsku a v Libanonu. Jakým způsobem krizi ovlivnily humanitární a rozvojové přístupy? Jak se situace bude nadále vyvíjet?
18.12.2018 | Matúš Halás
A Model Disagreement: The Fall of the Slovak Government during the Eurozone Crisis in 2011
How do you explain the fall of the Slovak government during the Eurozone crisis in 2011? Was it a pure irrationality of the ruling coalition leaders or instead the only rational outcome of a situation given the preferences of actors involved? As usual, the truth is somewhere in between. Find out more in the article published in the journal Europe-Asia Studies and written by our colleague Matus Halas, who interviewed both Iveta Radicova and Richard Sulik.
17.12.2018 | Rudolf Fürst
Rudolf Fürst contributed to the new ETNC Report on Political values in Europe-China relations
The Institute of International Relations is proud to contribute to the new ETNC Report 2018: Political values in Europe-China relations. See the chapter on Czech-Chinese relations written by Rudolf Fürst, a Head of the Centre for EU-Asia relations, there, pp.27-30.


1 ... 3 4 5 6 7 8 9 ... 63

Doporučujeme

Litevské prezidentské volby
Pobaltí je regionem, kterému v Evropě není stále věnována, n...
Female Radicalization: A Case of ISIS
With ISIS losing its positions, young women that have been driven t...

Nejčtenější

Český překlad přednášky Timothy Snydera
Ústav mezinárodních vztahů ve spolupráci s Ministerstvem zahra...
EuroMeSCo Annual Conference 2019: Call for Papers
Are you interested in the Mediterranean region? Its social movemen...