Novinky

19.06.2020 | Petr Kratochvíl
The Patriotic Turn and Re-Building Russia’s Historical Memory: Resisting the West, Leading the Post-Soviet East?
In 2017, the draft of the law on patriotic education was submitted to the State Duma. The document clearly signaled that Russian authorities were starting to prepare for long-term resistance to external threats, both military and cultural. This development follows the adoption of five decrees with a similar focus. Exploring this “patriotic turn,” our research will focus on how power shapes collective memory and how the Russian patriotic campaign is perceived elsewhere in the post-Soviet space, namely in Kazakhstan. In this way, Kratochvíl and Shakhanova are shedding a new light on the nexus between historical memory, anti-Western resistance, and the foreign policy.
16.06.2020 |
Mimo Sever a Jih
Odstraňování symbolů otrokářství a bývalých impérií nyní po celém světě otevírá rány způsobené evropským kolonialismem. Jak se to týká nás v Česku? Dočtete se v knize Mimo Sever a Jih z našeho nakladatelství, která je zdarma dostupná jako e-book. Na vzniku knihy se podílel náš seniorní výzkumný pracovník Ondřej Horký-Hlucháň, společně s výzkumníkem Tomášem Profantem.
10.06.2020 |
New Perspectives Issue 01/2020 Is Out
This year's first issue of the New Perspectives magazine is released. It offers the readers a tour through the brutalist building of the former American Embassy in The Hague, discusses Matthew Kroenig's new book The Logic of American Nuclear Strategy and a feminist exhibition by Saara Särmä.
03.06.2020 | Jakub Eberle
Jakub Eberle: Konspirační teorie
Koronavirová pandemie mimo jiné ukázala, že období krize je živnou půdou pro konspirační teorie. Co to vlastně konspirační teorie jsou a jak se liší od mýtů, propagandy či dezinformací? Jsou konspirační teorie vždy lživé? Proč jim věříme a jak je můžeme někomu rozmluvit?
03.06.2020 |
Second Issue of 2020's Czech Journal of International Relations Is Out
The quarterly journal continues to publish its original research. This time, it presents two research articles on the topics of the recent international identity construction of the Czech Republic & Slovakia and Estonia, then a discussion article critically engaging with Timothy Snyder’s book The Road to Unfreedom. Russia, Europe, America. The issue also includes four Book Reviews of recent scholarship.
01.06.2020 |
Anna Lindh Foundation: reakce na spekulace v médiích
Na základě zavádějících informací o Anna Lindh Foundation (ALF) a Ústavu mezinárodních vztahů, které byly zveřejněny minulý týden v názorové sekci denního tisku, jsme se rozhodli krátce upřesnit, jak ALF funguje a co je jejím cílem. 
27.05.2020 | Veronika Bílková
Pandemie koronaviru a mezinárodněprávní odpovědnost Číny
Koronavirová krize vyvolala otázky ohledně odpovědnosti Číny v souvislosti s šířením pandemie a možnostmi odškodnění za vzniklé lidské a materiální ztráty. Jakou šanci uspět ale tyto snahy mají? A čeho přesně se Čína dopustila?
26.05.2020 |
Metodologie výzkumu politiky
Právě vyšla nová kniha Metodologie politiky, jejímž spoluautorem je náš seniorní výzkumný pracovník Petr Drulák. Ředitel ÚMV Ondřej Ditrych se podílel na tvorbě kapitoly o předpovědních metodách. Samotná kniha pak navazuje na starší publikaci Jak zkoumat politiku.
19.05.2020 |
Koronavirová krize a lidská práva
Seniorní výzkumná pracovnice ÚMV Veronika Bílková napsala reflexi na současnou koronavirovou krizi a s ní se pojící mimořádná opatření. Ve své práci se zaměřuje zejména na vztah opatření a dodržování základních lidských práv a svobod. Porušování těchto práv je totiž hlavním argumentem kritiků současných omezení.
19.05.2020 |
Japan and the Visegrad 4: The Unsensational Strategic Partners
Our Senior Researcher Rudolf Fürst published a new Policy Paper. This paper points out to the convergence between the Visegrad 4 and Japan that is driven by economic concerns and shared views on global political challenges. It also discusses the potential and real prospects of Japan’s rising interest in the V4 group.


1 ... 3 4 5 6 7 8 9 ... 79

Knihy

Michal Kořan, Ondřej Ditrych a kol.

Doporučujeme

Kulatý stůl: Česká zahraniční politika
Kulatý stůl je rubrika, kde se pt...
Význam Turecka pro evropskou bezpečnost
Historicky bylo Turecko ve 20. stole...

Nejčtenější

Koniec rastu výdavkov na obranu
Ruská anexia Krymu zapríčinila v ...