Naši lidé v médiích

06.11.2018 | Emil Aslan
Proč v Afghánistánu „neztrácet tvář“?
V Afghánistánu v posledních měsících padli čtyři čeští vojáci. Kromě projevů soustrasti a respektu k jejich oběti se ale ozývá i kritika české účasti na afghánské misi. O smyslu a perspektivách konfliktu v Afghánistánu a české účasti na něm vedl Týdeník Echo debatu s poslancem Lubomírem Zaorálkem (ČSSD), prorektorem CEVRO Institutu a někdejším diplomatem Tomášem Pojarem a naším ředitelem výzkumu Emilem Aslanem.  
02.11.2018 | Petr Kratochvíl
Babiš a globální pakt OSN o migraci
Premiér Andrej Babiš prohlásil, že Česká republika by neměla přijmout ujednání o migraci, které připravuje OSN. Přidal se tak k zemím, jako je Rakousko a Maďarsko. Profesor Petr Kratochvíl z našeho ústavu toto rozhodnutí kritizuje a poukazuje na opětovné zneužívání migrační problematiky coby zástupného problému. Odmítnutí dohody migraci nezabrání, a naopak omezí možnosti koordinace a spolupráce v migrační politice mezi jednotlivými zeměmi.
02.11.2018 | Jakub Eberle
Německý prezident v Chemnitzu
Jakub Eberle komentoval cestu německého prezidenta Steinmeiera do Chemnitzu. Steinmeier chce podle Eberleho přispět k uklidnění rozbouřené situace ve městě, kde v posledních dvou měsísch proběhla řada demonstrací a střetů mezi příznivci a odpůrci krajní pravice. Pravicový radikalismus a extremismus je pak problémem celé východní části SRN, který ma kořeny i v širší společenské nespokojenosti občanů bývalé NDR, kteří se často cítí jako Němci druhé kategorie.
02.11.2018 | Miroslav Nožina
Repatriace Rohingů
Myanmar a Bangladéš se dohodly, že v listopadu zahájí repatriaci Rohingů i když před necelým týdnem vyšetřovatelé OSN varovali, že represálie proti této muslimské menšině v Myanmaru pokračují. K tématu se pro Český rozhlas Plus vyjádřil Miroslav Nožina.
01.11.2018 | Jakub Eberle
Česko odchodem Merkelové ztratí spojence
Jakub Eberle komentoval pro Českou televizi rozhodnutí Angely Merkel odejít z pozice předsedkyně CDU. Merkel se do čela strany, kde se držela dlouhých 18 let, dostala podle Eberleho díky dobrému politickému odhadu a podcenění ze strany konkurentů. Uprchlická krize ji sice dostala do defenzivy, ale zároveň nebyl její volební výsledek z roku 2017 významně horší než výsledky z let 2005 či 2009. Jestli se Merkel dokáže udržet v čele vlády podle Eberleho záleží především na jejích vztazích s novým vedením strany. Eberle se také pro Hospodářské noviny vyjádřil ke vztahu Angely Merkel k Česke republice. Merkel vyrůstala v bývalém Německu, a proto má pro zkušenost a postoje postkomunistickych státu mnohem větší pochopení, než kdokoliv z jejich uvažovaných nástupců. Česko tedy v Merkel ztrácí otevřeného a vstřícného partnera. 
30.10.2018 | Jakub Eberle
Kancléřka Merkelová je okoukaná. Uprchlická krize za její konec nemůže, říká analytik
Jakub Eberle v rozhovoru pro Aktuálně.cz komentuje rozhodnutí Angely Merkelové skončit v čele německé CDU. Hlavními důvody kancléřčina oslabení jsou podle Eberleho její vyčerpanost po dlouhé době ve funkci, ztráta politického instinktu a potřeba CDU nalézt nový profil.
Spor o italský rozpočet
Italská vláda je ve sporu s Evropskou komisí ohledně návrhu rozpočtu na příští rok. Je možné, že celá situace vyeskaluje natolik, že povede k dalšímu brexitu? Italský vicepremiér Matteo Salvini a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker se často dostávají do osobních sporů a nejinak je tomu i v tomto případě. Podrobněji se k tématu vyjádřil Jan Kovář v Horizontu ČT24. Salvini navíc vyhlásil, že Itálie nepodpoří prodloužení sankcí vůči Rusku. Otázkou zůstává, zda je to jenom taktika pro přijetí sporného italského rozpočtu. Odborník ÚMV na Rusko, Petr Kratochvíl, v současnosti hostující na Sapienza University v Římě, se pro info.cz vyjádřil, že nejde pouze o kalkulaci, protože Salviniho Liga dlouhou dobu projevuje proruské postoje a sankce kritizuje. Zároveň varuje, že Salvini může své hrozby naplnit. Mohou tyto spory ovlivnit výsledky voleb do Evropského parlamentu příští rok?
23.10.2018 | Jan Hornát
Konec jedné americké éry
Jan Hornát pro vydání Lidových novin píše o tom, že proměna zahraniční politiky USA nesouvisí jen s nástupem Donalda Trumpa, ale je dlouhodobějším trendem. Je tedy důraz na mezinárodní spolupráci a volný obchod minulostí?
22.10.2018 | Jakub Eberle
Konec jedné fenomenální éry. CSU dominovala Bavorsku 70 let, teď její moc slábne
Jakub Eberle okomentoval pro ČT24 oslabení CSU ve víkendových volbách v Bavorsku. Strana podle něj ztratila hlasy nejen kvůli politice jejích hlavních představitelů, ale také v důsledku dlouhodobé transformace bavorské společnosti. Ta je dnes mnohem pestřejší a méně slyší na kulturní symboly. „Představa, že můžete společnost modernizovat technologicky a zároveň se pořád tvářit, že všichni žijí ve vesničkách pod Alpami, kde pobíhají v krojích a dojí krávy, úplně nejde.
22.10.2018 | Jan Kovář
Dohody o odchodu Británie z EU
Objevily se zprávy, že dohoda o brexitu je na světě, aby následně byly dementovány. Jak lze vnímat tento vývoj? Jaké jsou hlavní sporné body týkající se dohody o vystoupení Spojeného království z EU? Lze předpokládat průlomv blízké době? A připravuje se EU na možnost, že dohoda nebude a dojde na tvrdý brexit? I na to odpovídal médiím Jan Kovář.


1 ... 3 4 5 6 7 8 9 ... 102

Doporučujeme

Současná Jižní Amerika: pravicová restaurace moci?
Loňské vítězství Jaira Bolsonara v brazilských prezidentskýc...
(Ne)zapomenuté Katalánsko
Rok po konání referenda za nezávislost se 1. října 2018 námě...

Nejčtenější

Jak badatelé ÚMV odhalili „české hybridní válečníky“ a utekla jim podstata
Příspěvek je reakcí na článek “Jak se Česko začalo bát h...
Think Visegrad Fellowship – Call for proposals 2019
Expert fellows from non-Visegrad countries with at least five years...