Mezinárodní politika

27.03.2020 | Aleksander Olech
Asymetrické ohrožení v souvislosti s konfliktem na Ukrajině
Důležitý rozměr rusko-ukrajinského konfliktu je jeho odraz na mezinárodní scéně. Současná situace na Ukrajině jasně ukazuje, že již neexistuje optimistická vize míru založená na procesu budování národní a státní identity. V této souvislosti by bylo nutné znovu definovat a možná postihovat kroky států vůči jiným subjektům, aby se znovu definovala suverenita a národní bezpečnost státu.
20.03.2020 | Kamil Klosek
The Corporate Scramble for Africa and its Unintended Consequences
Mezinárodní Politika has established cooperation with the Peace Research Center Prague, a newly-established interdisciplinary center of excellence at the Charles University, with focus on prevention, management, and transformation of conflicts in world politics. This article is part of the policy brief series published by the PRCP and Mezinárodní Politika. For more information, visit http://prcprague.cz. 
09.03.2020 | Riccardo Antonucci
European and Chinese Emission Trading Scheme
The main idea of an emission trading scheme (ETS), or carbon market, is the idea that regulators should set mandatory limits for GHGs emissions and issue permits to pollute up to the given limit. These permits are traded among companies and their price is given by demand and supply, while companies can either stay below the limits or exceed by purchasing more permits – with the consequence of increasing their price.
21.02.2020 | Pavel Havlíček
Regulace digitální politické reklamy: výzva či příležitost pro integritu volebního procesu?
V říjnu 2018 podepsala Evropská komise v rámci své strategie boje proti online dezinformacím  dokument nazvaný „Code of Practice on Disinformation“ (CoP)  se společnostmi Facebook, Google a Twitter.  Jedná se o evropskou regulaci, jež obsahuje soubor pravidel primárně určených pro boj s dezinformacemi a jejímž cílem je posílit integritu voleb v oblasti digitální politické reklamy. Podstata CoP spočívá v pěti pilířích,  které se zaměřují například na větší otevřenost sociálních sítí, posílení informovanosti a kompetence uživatelů či obecně zlepšení transparence digitální politické reklamy a jejího označování. Přípravě tohoto dokumentu předcházela dlouhá řada setkání a diskuzí na nejvyšší politické úrovni, při nichž nechyběly jak sociální platformy, tak zástupci univerzit, expertní komunity a evropských institucí.. 
Position of Health in the EU Enlargement Negotiations and Neighbourhood Policy
The integration of Western Balkans has been long promised by the European Union. It has, however, recently shown a rather reluctant position towards another enlargement. At the same time, we assist to a certain “promise fatigue” in the Western Balkans, where the EU transformative power to incite reform via the conditionality of acquis communautaire, is fading alongside with its popularity in the region. This article argues, why the Health sector represents one of the key areas for the EU to invest in. It focuses on mutual problems and challenges brought by accession in the area of Human Health and it calls for more political action, finance as well as academic studies on the topic.
03.02.2020 | Sandra Brožová
The Transatlantic Security Partnership In Turbulent Times Viewed From Hamburg
A brief report from a conference FOTAR 2020 (stands for Future of Transatlantic Relations) which took place in the State and University Library in Hamburg, Germany, on Thursday, January 30, 2020.   
23.01.2020 | Denisa Lavková
Kyberpriestor ako miesto stretu zahranično-politických záujmov štátov
Súčasné medzinárodné prostredie je čoraz viac ovplyvňované novými trendmi či už v oblasti ekonomickej, politickej, ale čo je pre túto dobu príznačné, najmä v oblasti technologickej. Schopnosť jednotlivých štátov a možnosť využívania nových technických a technologických výdobytkov v Európe ale aj všeobecne vo svete sa každým rokom výrazne stupňuje. S týmto súvisí aj čoraz širšie zameranie sa štátov a jeho vedúcich predstaviteľov, či jednotlivých odborníkov na problematiku kybernetickej bezpečnosti.
16.01.2020 | Tomáš Nyč
Sharp Power – nový druh síly v mezinárodních vztazích?
Pokud by z hlediska bezpečnosti bylo současné desetiletí něčím charakteristické, mohla by to být „revoluce nových nesmrtících válek“. Dezinformace, hybridní, informační nebo kybernetická válka, to je jen část pojmů, které jsou poslední dobou hojně skloňované jak v médiích, tak u odborné veřejnosti. Sharp power je dalším z nových konceptů, který se snaží vklínit přímo do základních pojmů mezinárodních vztahů, jakými jsou hard a soft power teoretika Josepha Nye. 
08.01.2020 | Tomáš Zrůst
Hezbollah between local and international dimension: intervention in Syria
In last few decades, Hezbollah has established itself as a solid part of Lebanon’s governmental politics and has gradually become a hybrid terrorist organization operating on different interdependent and interconnected levels – social welfare and religious education; military resistance; and the political plane. Also, the organization has been one of the examples of more influential role of sub-state actors in international relations and security, including specific regional conflicts. In case of Syrian civil war, this phenomenon is caused by strong linkages to Iran and the regime of Bashar Assad, whose position Hezbollah defends. The analysis of Hezbollah’s development and present position will thus open space for reflection of its regional connections and activity, especially in Syrian conflict.
Hybridní válka, dezinformace a evropská bezpečnost: hledání alternativních chápání v prostředí České republiky
Téma dezinformací a s nimi často spojovaná hybridní válka se za několik let od ruské anexe Krymu a začátku konfliktu na východní Ukrajině stalo pevnou součástí českých i evropských politických a společenských diskuzí. Jen v České republice bylo na toto téma sepsáno bezpočet novinových článků i řada knih, nemluvě o množství souvisejících opatření a iniciativ: od odhalování skutečných i domnělých agentů přes monitoring dezinformačních a propagandistických médií až po posilování výuky mediální gramotnosti. V poslední době však tato debata do jisté míry ustrnula na místě a jednotlivé strany stále opakují podobné argumenty.


1 ... 3 4 5 6 7 8 9 ... 81

Mezinárodní politika

On-line časopis Mezinárodní politika
Analýzy, rozhovory, komentáře

Vycházíme z tradice tištěného časopisu Mezinárodní politika. Přinášíme informace, které jdou do hloubky. Naši autoři vám pomohou nahlédnout do světa mezinárodních vztahů v souvislostech.

Ročník

Redakce

Šéfredaktorka: Tereza Soušková
e-mail: souskova@iir.cz
Více o redakci zde.

Vydavatel:
Ústav mezinárodních vztahů, v. v. i.,
Nerudova 3, 118 50
Praha 1 - Malá Strana


Doporučujeme

Lebanon and Iraq: fragility of the protest movements
Between 2019 and 2020, protests have...