Naši lidé v médiích

08.09.2020 | Rudolf Fürst
Existují nejméně tři interpretace toho, co znamená "Princip jedné Číny"
"Porušil jste princip jedné Číny a Peking vás za to donutí zaplatit vysokou cenu,"  prohlásil kvůli návštěvě předsedy českého Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu čínský ministr zahraničních věcí Wang I. Co asijskou velmoc tolik popudilo? Existují přinejmenším tři výklady toho, co princip jedné Číny znamená, vysvětluje náš seniorní výzkumný pracovník Rudolf Fürst.
02.09.2020 | Miroslav Nožina
Zemřel Kang Kek Ieu, jeden z vedoucích představitelů Rudých Khmerů
2. října 2020 zemřel Kang Kek Ieu, jeden z představitelů Rudých Khmerů v Kambodži, zodpovědný za smrt tisíců lidí. Miroslav Nožina se v rozhovoru pro ČRo Plus věnuje této osobnosti, tribunálu kambodžské genocidy a rovněž aktuální situaci v Kambodži.
06.08.2020 | Jan Daniel
Libanon prochází nejhorší krizí od dob občanské války
Libanonským hlavním městem Bejrútem v úterý otřásla masivní exploze. Neštěstí zasáhlo zemi v době, kdy je zmítána masivními protesty a ekonomickými problémy. Libanon již v podstatě zbankrotoval letos v březnu, kdy oznámil, že věřitelům není schopen splácet dluhy. Exploze zlikvidovala i zásoby obilí, které byly uskladněny poblíž.
06.08.2020 | Jakub Eberle
Visegrád neopouštějme, budujme ale alternativy
Česká debata o Visegrádské skupině (V4) se často pohybuje v krajních polohách: na jedné straně stojí liberálové vyzývající Českou republiku k opuštění V4, na druhé jsou pak především konzervativci a nacionalisté, kteří skupinu považují za ostrov zdravého rozumu v EU.
24.07.2020 | Jakub Eberle
Rozpolcená mocnost: Krize a rozpory německé zahraniční politiky
Jakub Eberle v rozhovoru pro Český Rozhlas Plus představil novou knihu "Rozpolcená mocnost: Krize a rozpory německé zahraniční politiky", kterou napsal společně s našim externím spolupracovníkem Vladimírem Handlem. Jaké jsou hlavní pilíře zahraniční politiky SRN a čím se liší třeba od Francie nebo Velké Británie? Proč je německá politika často rozporuplná a prohlubují se tyto rozpory v čase?
21.07.2020 | Nikola Schmidt
Je kosmopolitní charakter vesmíru v ohrožení?
Vedoucí Centra governance nových technologií na ÚMV, Nikola Schmidt, společně s Martinem Švecem z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy ve svém článku pro Hospodářské Noviny analyzují a hodnotí nové principy pro spolupráci ve vesmíru, které představila na jaře NASA.
16.07.2020 | Petr Kratochvíl
Referendum o změnách ústavy v Rusku
Seniorní výzkumník Petr Kratochvíl odpovídal slovenské televizní stanici RTVS na otázky spojené s referendem o změnách ústavy v Rusku, v němž ruští občané změny podpořili 77,9 % hlasů. Vladimiru Putinovi reforma zajistí prezidentský mandát v případě vítězství ve volbách až do roku 2036. Podle Petra Kratochvíla je spíše mylné si představovat, že v případě Putinovy prohry jeho místo zaujme kandidát z liberálně-demokratického spektra.
24.06.2020 | Rudolf Fürst
Čína přešla z éry maoismu rovnou do kyberpunku
Čína přešla z éry maoismu rovnou do kyberpunku, říká náš výzkumník Rudolf Fürst v rozhovoru pro iDNES.cz, ve němž rozebírá současnou situaci v Číně i její postavení ve světě.
23.06.2020 | Jan Daniel
Syřané hladoví a protesty se opět probouzejí
Sýrie prochází ekonomickým kolapsem, který vede k novým protestům i zhoršování ekonomické situace. Z čeho ekonomická krize vychází a jak na ni mohou reagovat syrští spojenci popsal pro iRozhlas.cz náš výzkumník Jan Daniel.
15.06.2020 | Rudolf Fürst
Velký strýček jde ve stopách Maa, o moc se nedělí
Od svého nástupu k moci provedl čínský prezident Si Ťin-pching řadu změn, o nichž se někdy hovoří jako o „třetí revoluci“. Náš seniorní výzkumný pracovník, Rudolf Fürst, okomentoval jeho politickou kariéru pro Hospodářské noviny.


1 2 3 4 5 6 7 8 ... 121