Naši lidé v médiích

02.11.2019 | Alica Kizeková
Alica Kizeková v debatě k filmu Neutonout
Alica Kizeková bude jednou z diskutujících v debatě na téma „Jak osvobodit novodobé otroky rybářského průmyslu?“. Tato debata proběhne po projekci filmu Neutonout, který bude promítán v rámci 6. ročníku Aussie & Kiwi Film Festu.
30.10.2019 | Ondřej Ditrych
Vyjednávání o nové syrské ústavě
V Ženevě započalo pod hlavičkou OSN vyjednávání zástupců vlády režimu prezidenta Bašára Asada, opozice a občanské společnosti o nové syrské ústavě. Současná syrská ústava byla schválena v roce 2012 a její charakteristika režimu zdaleka neodpovídá realitě. Je možné, že všechny zúčastněné strany naleznou nyní během jednání o syrské ústavě společnou řeč?
30.10.2019 | Jan Kovář
Britský premiér s šéfy vlád unijních států jedná o dalším odkladu brexitu
Velká Británie se musí porovnat s včerejším hlasováním parlamentu o brexitové dohodě a jeho důsledky bude řešit ale také EU. Jaké jsou ze strany evropských lídrů na hlasování odezvy? Lze v kontextu posledního vývoje očekávat posun termínu brexitu? A jak lze vnímat úterní hlasování v britském parlamentu o brexitové dohodě jako porážku nebo vítězství Borise Johnsona?
30.10.2019 | Petr Kratochvíl
Jak nová je dohoda, ke které došli vyjednavači Evropské unie a Británie?
Co se vlastně podařilo premiéru Johnsonovi změnit oproti předchozímu návrhu? O tom mluví pro Český rozhlas profesor Petr Kratochvíl.
28.10.2019 | Alica Kizeková
Konec výstupů na Uluru
Od soboty 26. října 2019 platí zákaz výstupů na posvátnou australskou horu Urulu, kterou místní domorodci považují za sídlo duchů svých předků. Ročně horu navštíví statisíce turistů. Zhruba každý šestý na horu opředenou bájemi a mýty také vystoupil. Nyní to již nebude možné.
24.10.2019 | Jan Kovář
Hlasování o brexitové dohodě v britském parlamentu
Evropské státy nedočkavě přihlížely úternímu hlasování v britském parlamentu o brexitové dohodě. Vláda schválila prováděcí zákon, neúspěch se však dostavil ve schvalovacím harmonogramu. Velká Británie se tak musí porovnat s úterním hlasováním parlamentu o brexitové dohodě a jeho důsledky bude řešit také EU. Jaké jsou ze strany evropských lídrů odezvy na výsledky hlasování? Lze v kontextu posledního vývoje očekávat posun termínu brexitu? A lze vnímat úterní hlasování v britském parlamentu o brexitové dohodě jako porážku nebo jako vítězství Borise Johnsona?
Rusko v Africe nedožene Čínu, ale pro Evropu je to budíček
Tento týden probíhá v Soči historicky první summit Rusko-Afrika. Geopolitická změna je na spadnutí. Afrika má nejvíce hlasovacích lístků v OSN, Rusko mj. zájem vyvážet zbraně - čerstvé smlouvy o vojenské spolupráci už uzavřelo skoro s polovinou zemí kontinentu. Rusko tak následuje Čínu, která "si hlídá" Afriku přinejmenším od summitu v r. 2006. Co na to EU? A co Česko? Kontext a rizika rostoucího zájmu mocností o nejchudší kontinent analyzuje náš výzkumník Ondřej Horký-Hlucháň v názorovém článku pro Lidové noviny. Výjimečně vám ho přinášíme v plném znění.
24.10.2019 | Jan Daniel
Všichni znamená všichni: Libanonci protestují proti celé své politické elitě
Libanonem od minulého týdne otřásají masové občanské protesty. Současné protesty zažehlo schválení zdanění vysoce využívaného internetového volání. Toto nové opatření přispívá k další ekonomické zátěži na běžné obyvatelstvo a vede k dalšímu zvyšování životních nákladů. Vedení země je nicméně kritizováno již dlouhodobě zejména kvůli klientelismu, korupci, nefunkčnosti libanonské ekonomiky a nepotismu. Co dalšího vedlo k těmto protestům? Jak na ně reaguje libanonská armáda? Co demonstranti od vedení své země požadují? Jan Daniel o tomto tématu referuje ve svém článku pro A2larm.
22.10.2019 | Jan Daniel
Turecká invaze v Sýrii a syrští Kurdové
Kdo jsou syrští Kurdové a jaká byla jejich pozice v rámci občanské války v Sýrii? Na tyto a další otázky ohledně současné turecké invaze na sever Sýrie odpovídá náš výzkumník Jan Daniel v pořadu Zátiší Radia 1.
21.10.2019 | Jan Kovář
Nová dohoda o Brexitu
Předseda Evropské Komise Jean-Claude Juncker a britský premiér Boris Johnsonn minulý týden oznámili uzavření nové dohody o odchodu Spojeného Království z Evropské Unie. Z této dohody byla odstraněna problematická irská pojistka a je v ní nově upravena celní hranice mezi Severním Irskem a Evropskou Unií. 


1 2 3 4 5 6 7 8 ... 114

Knihy

Michal Kořan, Veronika Bílková, Michal Kolmaš, Šárka Kolmašová

Doporučujeme

Position of Health in the EU Enlargement Negotiations and Neighbourhood Policy
The integration of Western Balkans has been long promised by the Eu...
The Transatlantic Security Partnership In Turbulent Times Viewed From Hamburg
A brief report from a conference FOTAR 2020 (stands for Future of T...

Nejčtenější

Ohlášení rezignace Annegret Kramp-Karrenbauerové
Jakub Eberle pro ČRo Plus komentoval ohlášenou rezignaci Annegre...
Ondřej Horký-Hlucháň hostem debaty na téma vztahů s Afrikou
Výzkumný pracovník IIR Ondřej Horký-Hlucháň byl 16.1. hostem...