Naši lidé v médiích

19.11.2020 | Pelin Ayan Musil
Turecko přilévá olej do ohně v dalším konfliktu
Jestli se během posledního měsíce zaměřila pozornost mezinárodních médií na nějaký konflikt v okolí Evropy, byla to téměř výhradně válka o Náhorní Karabach. Spojenci tureckého prezidenta Erdoğana nicméně ve stejné době vítězili i v bezprostřední blízkosti další nestabilní oblasti - na Severním Kypru. Můžeme čekat, že pod vlivem asertivního Turecka rozmrzne i další dlouho zamrzlý konflikt?
08.11.2020 | Miroslav Nožina
V Barmě po 20 letech proběhly parlamentní volby.
Jakou pozici v nich má strana premiérky Su Ťij? A jakou armáda? Na tyto a další otázky odpovídal v rozhovoru pro Český rozhlas Plus Miroslav Nožina.
03.11.2020 | Jan Kovář
Nekonečná brexitová vyjednávání
Zdá se, že vyjednávání mezi EU a Velkou Británií usnula na bodu mrazu, jelikož dohoda je v nedohlednu a napětí mezi oběma stranami stále roste. Mediální pozornost byla v posledních měsících upřena na nekončící koronavirovou epidemii, a proto si mnoho Evropanů mohlo naivně myslet, že brexitová jednání spějí ke zdárnému konci. Spory ohledně přístupu unijních lodí do britských vod a zajištění rovných pravidel pro obě strany se zdají být nepřekonatelné, a tak i největší optimisté začínají mít obavy, že se dohodu do konce tohoto roku nepodaří uskutečnit.
15.10.2020 | Jan Daniel
Komplikace které provázely sestavení vlády v Libanonu
V Libanonu probíhala zdlouhavá vyjednávání o sestavení nové vlády. Jaké byly šance, na to aby se podařilo najít v extrémně komplikovaném libanonském politickém prostředí shodu?
14.10.2020 | Jan Kovář
Spor ohledně propojení dodržování základních hodnot EU a unijního rozpočtu pokračuje
Polsko pohrozilo slovy předsedy strany Právo a spravedlnost a Jarosława Kaczyńského, že bude blokovat dohodu ohledně víceletého finančního rámce EU včetně záchranného koronavirového balíčku. Jádrem sporu je již po několikáté pokus o propojení čerpání finančních prostředků z rozpočtu EU s dodržováním základních unijních hodnot. Co může Polsko touho pohrůžkou docílit? A je logické propojovat dodržování základních hodnot s rozpočtem EU nebo jde o nepřiměřené zasahování do národní identity a suverenity?
Nobelovu cenu za mír získal Světový potravinový program za boj proti hladu.
Náš výzkumník Ondřej Horký-Hlucháň se vyjádřil k pátečnímu udělení Nobelovy ceny za mír Světovému potravinovému programu. Proč lze letošní "nobelovku" chápat jako varování proti rostoucímu nacionalismu a proč je třeba podporovat udržitelné zemědělství a regulovat potravinářský průmysl?
08.10.2020 | Jakub Eberle
Další otřes v německo-ruských vztazích
Jakub Eberle pro ČT Horizont komentoval vývoj německo-ruských vztahů v důsledku otravy Alexeje Navalného a zahájení procesu ve věci loňské vraždy v Berlíně, z jejíž objednávky je podezřelý přímo ruský stát. Německo bude podle něj nejspíš hledat v rámci Evropské unie shodu na uvalení dalších sankcí vůči Rusku.
02.10.2020 | Petr Kratochvíl
The Navalny case and its implications for EU-Russia relations
Western politicians did not mince their words when they commented on the poisoning of Alexey Navalny. In an exceptionally open statement, the German Chancellor Angela Merkel directly asked the Russian government to answer some serious questions about the poisoning. President Macron also urged President Putin to shed light on the attempted murder. All this seems to indicate that EU-Russian relations may take yet another qualitative turn for the worse, and yet this is highly improbable. There are at least three reasons why such a development is unlikely.
29.09.2020 | Jan Kovář
Jourová řekla o Maďarsku pravdu. Jen to chtělo mírnější slova, míní politolog Kovář
Maďarský premiér Viktor Orbán vyzval k odstoupení místopředsedkyni Evropské komise Věru Jourovou, protože se podle něho dopustila hanlivých prohlášení o Maďarsku. Je rezignace Jourové jedním z možných výstupů? A jak lze vnímat reakci maďarského premiéra na slova Věry Jourové o budování nemocné demokracie v Maďarsku?
23.09.2020 |
Jaký bude nový návrh evropské migrační politiky?
Seniorní výzkumný pracovník Jan Kovář odpovídal Českému rozhlasu Plus na otázky týkající se avizovaných změn současné migrační politiky EU. Mezi nejzásadnější změny patří například oznámení předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové o zrušení dublinských dohod či potenciální nahrazení mechanismu povinných kvót.


1 2 3 4 5 6 7 8 ... 121