Naši lidé v médiích

05.09.2019 | Tomáš Profant
Duch Porto Alegre
Minulý týždeň umrel popredný predstaviteľ neomarxizmu, Immanuel Wallerstein. O tom, čím všetkým obohatil štúdium medzinárodných vzťahov píše Tomáš Profant.
28.08.2019 | Jan Kovář
Can Věra Jourová secure an economic portfolio in her continuiong role as EU comissioner?
What do you think are Mrs. Jourová’s chances on getting that economic portfolio within the European Commission that the PM wants? Can her chances be affected by the prime minister’s suspected conflict of interest as alleged by the preliminary EU audit? How is Jourová seen in Brussels? Does she have a good reputation? European Commissioners are supposed to be unbiased so how useful can it be for a member state to have a commissioner in an important position?
27.08.2019 | Jan Kovář
Jan Kovář hovořil pro Český rozhlas Plus o postoji Berlína a Paříže k brexitu
Boris Johnson jednal s německou kancléřkou a také s francouzským prezidentem. Mají dnes tyto dvě země, francouzsko-německý motor evropské unie, stejné zájmy a názory na dohodu s Británií ohledně brexitu? Z Paříže tento týden zaznělo, že považuje odchod Británie bez dohody za velmi pravděpodobný. Bylo to taktické vyjádření, nebo Paříž nechce otevírat dojednané podmínky a tlačí tak Borise Johnsona do kouta? A proč tak tvrdý postoj? A podniká Boris Johnson návštěvu v Berlíně a v Paříži kvůli jednání o změně podmínek dohody o odchodu Velké Británie z EU, nebo kvůli domácímu publiku?
27.08.2019 | Jakub Eberle
Jak Česko zbrojí svět. Nová reportáž kanálu Voxpot.
Jakub Eberle pro reportáž kanálu Voxpot komentoval české vývozy zbraní. Přísnější regulace by podle něj mohla dodat větší konzistenci české zahraniční politice. Ta se dlouhodobě hlásí k lidským právům, avšak Česko vyváží i do zemí, kde dochází k jejich masivnímu porušování.
26.08.2019 | Ondřej Ditrych
Role klimatické změny v mezinárodních vztazích
Ředitel Ústavu mezinárodních vztahů Ondřej Ditrych v rozhovoru pro Český rozhlas Plus hovoří o tom, jakým způsobem se téma klimatické změny a biodiverzity promítá do mezinárodních vztahů. Zamýšlí se také nad tím, zda může v budoucnu klima být zdrojem válek či mezinárodních intervencí a jakým způsobem se globální jih staví k otázce dekarbonizace.
21.08.2019 | Jan Daniel
Jak daleko má Damašek k úplnému ovládnutí země?
Náš výzkumník Jan Daniel okomentoval pro Český rozhlas Plus současnou ofenzivu syrského režimu a jeho spojenců v Idlíbu. Jaké skupiny stojí na straně povstalců, o co jde syrskému režimu a v jakých podmínkách žije na tomto území civilní obyvatelstvo?
21.08.2019 | Jan Kovář
Rozhovor s Janem Kovářem o brexitu a politických tlacích v Británii
Jan Kovář v pořadu Horizont ČT24 odpovídá mimo jiné na následující otázky: padne britská vláda v návaznosti na plán opozičního předsedy Jeremy Corbyna? Boris Johnson mluví o tom, že kompromis k vyjednávání s EU o brexitu je dojednání individuálních bilaterálních smluv. Jde o opravdu reálnou alternativu? Je uniklý plán možných dopadů tvrdého brexitu opravdu zastaralý, jak tvrdí vláda, nebo jde spíše o zástěrku pro veřejnost?
21.08.2019 | Tomáš Pofant
A Postcolonial Look On ‘New’ Donors
Tomáš Profant takes a postcolonial look on the ‘new’ donors. He argues that whereas the power difference between the donor and the recipient in development cooperation is mostly clear, there is another form of hierarchy that is structured by development cooperation: donors are not equal either.
Česko chce do Afriky poslat 700 milionů
Ondřej Horký-Hlucháň hodnotí v rozhovoru pro Český rozhlas úroveň humanitární a rozvojové pomoci, kterou se  Česká republika podílí na prevenci migrace.
14.08.2019 | Jan Kovář
Boris Johnson a irská pojistka
Takzvaná irská pojistka se společně s brexitem vzpomíná často. Co Irsku a Severnímu Irsku v případě brexitu zaručuje? Proč Irsku na této pojistce tolik záleží? Je možné, že díky ní i po brexitu Severní Irsko zůstane součástí jednotného unijního trhu? Proč Boris Johnson už v minulosti označil tuto pojistku za nedemokratickou. Co všechno by pro Irsko a Severní Irsko znamenal brexit bez dohody, ke kterému Británie v čele s Borisem Johnsonem nejspíš směřuje? A pokud nakonec dojde k brexitu bez dohody, lze čekat referendum Severního Irska o připojení k Irské republice?


1 2 3 4 5 6 7 8 ... 111