Naši lidé v médiích

02.11.2018 | Miroslav Nožina
Repatriace Rohingů
Myanmar a Bangladéš se dohodly, že v listopadu zahájí repatriaci Rohingů i když před necelým týdnem vyšetřovatelé OSN varovali, že represálie proti této muslimské menšině v Myanmaru pokračují. K tématu se pro Český rozhlas Plus vyjádřil Miroslav Nožina.
01.11.2018 | Jakub Eberle
Česko odchodem Merkelové ztratí spojence
Jakub Eberle komentoval pro Českou televizi rozhodnutí Angely Merkel odejít z pozice předsedkyně CDU. Merkel se do čela strany, kde se držela dlouhých 18 let, dostala podle Eberleho díky dobrému politickému odhadu a podcenění ze strany konkurentů. Uprchlická krize ji sice dostala do defenzivy, ale zároveň nebyl její volební výsledek z roku 2017 významně horší než výsledky z let 2005 či 2009. Jestli se Merkel dokáže udržet v čele vlády podle Eberleho záleží především na jejích vztazích s novým vedením strany. Eberle se také pro Hospodářské noviny vyjádřil ke vztahu Angely Merkel k Česke republice. Merkel vyrůstala v bývalém Německu, a proto má pro zkušenost a postoje postkomunistickych státu mnohem větší pochopení, než kdokoliv z jejich uvažovaných nástupců. Česko tedy v Merkel ztrácí otevřeného a vstřícného partnera. 
30.10.2018 | Jakub Eberle
Kancléřka Merkelová je okoukaná. Uprchlická krize za její konec nemůže, říká analytik
Jakub Eberle v rozhovoru pro Aktuálně.cz komentuje rozhodnutí Angely Merkelové skončit v čele německé CDU. Hlavními důvody kancléřčina oslabení jsou podle Eberleho její vyčerpanost po dlouhé době ve funkci, ztráta politického instinktu a potřeba CDU nalézt nový profil.
Spor o italský rozpočet
Italská vláda je ve sporu s Evropskou komisí ohledně návrhu rozpočtu na příští rok. Je možné, že celá situace vyeskaluje natolik, že povede k dalšímu brexitu? Italský vicepremiér Matteo Salvini a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker se často dostávají do osobních sporů a nejinak je tomu i v tomto případě. Podrobněji se k tématu vyjádřil Jan Kovář v Horizontu ČT24. Salvini navíc vyhlásil, že Itálie nepodpoří prodloužení sankcí vůči Rusku. Otázkou zůstává, zda je to jenom taktika pro přijetí sporného italského rozpočtu. Odborník ÚMV na Rusko, Petr Kratochvíl, v současnosti hostující na Sapienza University v Římě, se pro info.cz vyjádřil, že nejde pouze o kalkulaci, protože Salviniho Liga dlouhou dobu projevuje proruské postoje a sankce kritizuje. Zároveň varuje, že Salvini může své hrozby naplnit. Mohou tyto spory ovlivnit výsledky voleb do Evropského parlamentu příští rok?
23.10.2018 | Jan Hornát
Konec jedné americké éry
Jan Hornát pro vydání Lidových novin píše o tom, že proměna zahraniční politiky USA nesouvisí jen s nástupem Donalda Trumpa, ale je dlouhodobějším trendem. Je tedy důraz na mezinárodní spolupráci a volný obchod minulostí?
22.10.2018 | Jakub Eberle
Konec jedné fenomenální éry. CSU dominovala Bavorsku 70 let, teď její moc slábne
Jakub Eberle okomentoval pro ČT24 oslabení CSU ve víkendových volbách v Bavorsku. Strana podle něj ztratila hlasy nejen kvůli politice jejích hlavních představitelů, ale také v důsledku dlouhodobé transformace bavorské společnosti. Ta je dnes mnohem pestřejší a méně slyší na kulturní symboly. „Představa, že můžete společnost modernizovat technologicky a zároveň se pořád tvářit, že všichni žijí ve vesničkách pod Alpami, kde pobíhají v krojích a dojí krávy, úplně nejde.
22.10.2018 | Jan Kovář
Dohody o odchodu Británie z EU
Objevily se zprávy, že dohoda o brexitu je na světě, aby následně byly dementovány. Jak lze vnímat tento vývoj? Jaké jsou hlavní sporné body týkající se dohody o vystoupení Spojeného království z EU? Lze předpokládat průlomv blízké době? A připravuje se EU na možnost, že dohoda nebude a dojde na tvrdý brexit? I na to odpovídal médiím Jan Kovář.
19.10.2018 | Jakub Eberle
Ministr Petříček na návštěvě Německa
Jakub Eberle komentoval v České televizi první zahraniční cestu nového ministra zahraničí Tomáše Petříčka, která vedla do Berlína. Podle Eberleho mají Česko i Německo trvalý zájem na dobré spolupráci v bilaterálních i evropských tématech. Petříček se snaží zdůraznit význam Německa jako strategického partnera a ukázat tak, že česká středoevropská politika není omezená jen na Visegrádskou čtyřku.
19.10.2018 | Jan Kovář
Schůzka prezidentů V4 na Slovensku
Mají prezidenti zemí V4 podobné postoje k pozici jednotlivých zemí v EU? Kde se objevují štěpné linie v jednotě V4 a kde je naopak shoda viditelná? Jan Kovář odpovídal i na tyto otázky Studiu ČT24.
18.10.2018 | Jan Kovář
Vývoj jednání o Brexitu
 Výzkumník ÚMV Jan Kovář komentoval současná jednání o odchodu Británie z EU ve studiu ČT24 a v Českém rozhlase.


1 2 3 4 5 6 7 8 ... 99

Doporučujeme

The Rising influence of Chinese Social Media
People Can Say ‘No’: The...
Immigration to the Russian Federation
The problem of immigration became one of the main challenges for Ru...

Nejčtenější

ÚMV nabízí pozici stážisty/ky v Centru energetické politiky
Centrum energetické politiky (CEP) Ústavu mezinárodních vztahů...
Conference Report: Resilience Capacity Building – Implications for NATO
The Institute of International Relations along with NATO Science fo...