Novinky

20.05.2019 |
Výběrová řízení na volné pozice
Ústav mezinárodních vztahů, významná vědecká instituce ve svém oboru, v současné době nabízí pracovní pozice do oddělení služeb i výzkumu. 
15.05.2019 | Jakub Eberle
Renesance transatlantických vztahů
Jakub Eberle vystoupí v Americkém centru na diskuzi k budoucnosti transatlantických vztahů, která proběhne 16. 5. 2019 v Americkém centru.
14.05.2019 |
First issue of the year of journal New Perspectives is out!
New Perspectives makes new developments in this month’s edition, with a special focus on historical divisions in Europe and how they have been overcome in the post-Cold War era alongside extensive scholarship on the political consequences and prospects of the European Union
14.05.2019 | Miroslav Tůma
Reflection by Miroslav Tůma: Will Outer Space Be Weaponized?
This essay discusses the main elements of the American security document called the Missile Defense Review 2019, which was presented by the US Ministry of Defense in January 2019.
07.05.2019 |
Výběrové řízení: Stážisté na Prague European Summit 2019
Zajímáte se o záležitosti Evropské unie? Chcete pracovat v mezinárodním týmu a získat kontakty se zahraničními odborníky? Přihlašte se do 13. května a načerpejte zkušenosti při organizaci jedinečné konference.
02.05.2019 |
“Being Strong Enough to Defend Yourself”: Untangling the Women, Peace and Security Agenda Amidst the Ukrainian Conflict
An article by Míla O’Sullivan has just been published in International Feminist Journal of Politics. It explores the adoption of the Women, Peace and Security agenda for the first time by a country engaged in a direct conflict—Ukraine.
30.04.2019 | Jan Daniel
EuroMeSCo Annual Conference 2019: Call for Papers
Are you interested in the Mediterranean region? Its social movements, civil society and their recent developments? The EuroMeSCo Annual Conference is currently inviting researchers to submit their paper proposals!
30.04.2019 | Jakub Eberle
What Future for the Norms-Based International Order?
Jakub Eberle will take part in a discussion on What Future for the Norms-Based International Order? Czech and German perspectives.
30.04.2019 |
Future European Leaders Forum - Call for Applications
Interested in EU affairs? Passionate about debating issues with opinion leaders and fellow EU enthusiasts? Do you want to join 30 exceptional young people with diverse professional and academic background? Apply now for a unique opportunity to shape policy.
25.04.2019 |
Soutěž o vstupenky na festival Svět knihy
V rámci kampaně "Kniha ti sluší", do které se ÚMV každoročně zapojuje, vyhlašujeme soutěž o vstupenky na festival Svět knihy.


1 2 3 4 5 6 7 8 ... 65

Doporučujeme

Actualities of the Nagorno-Karabakh conflict
Dating back to the early years of th...
Antiislámská politika ve Skandinávii
V posledních několika letech se po celé Evropě prosazuje část...

Nejčtenější

Georgian Perspective of The August 2008 War
Following the collapse of the Soviet Union, 15 new states had emerg...
Antiislámská politika ve Skandinávii
V posledních několika letech se po celé Evropě prosazuje část...