Mezinárodní politika

11.09.2019 | Vilém Řehák
Ukradené volby a iluze změny v DR Kongo
Poslední srpnové pondělí byla v Demokratické republice Kongo osm měsíců po volbách jmenována nová vláda. Zdlouhavost jednání naznačuje složité soužití mezi pokračující vládnoucí koalicí a novým prezidentem z řad opozice. Jak číst události posledního roku?
28.08.2019 | Thomas Kennedy
The influence of Fox News in US foreign policy
With the recent tensions over the shooting down of the US drone flying over the Strait of Hormuz, the threat of War in the middle-east is yet again a reality. However, Donald Trump surprised many this week by going against what his administration is advising him to do, namely escalating this situation to a full-on conflict with Iran. He de-escalated during a press conference with Canadian Prime-Minister Justin Trudeau on June 20th, citing a possible “human error” in the chain of command, therefore, warranting not attacking as a retaliatory strike. This willingness to set aside any possibility of war at the last second contrasts the previous, quite muscular approach of sending one thousand troops to the region in response to Iran’s alleged bombing of oil tankers in the Strait, coupled with their increase in the enrichment of uranium. This reticence to act is very much in contrast to others’ positions in his cabinet who were neoconservative operatives for George W. Bush’s administration during the Iraq and Afghanistan conflicts, therefore preparing for war. However, from where does this divergence from the rest of his administration stem?
19.08.2019 | Michal Koukal
Zastánci unilateralismu a multilateralismu tváří v tvář klimatické krizi
Mezi obhájci multilateralismu můžeme najít nepřekvapivě představitele multilaterálních institucí, jako jsou Generální tajemník OSN A. Gueterres, předseda Evropské Rady D. Tusk, ale i papeže Františka nebo francouzského prezidenta Macrona. Unilateralismus se naproti tomu spíše přímo vykonává a hájí v podobě specifických zájmů, než že by byl obhajován sám o sobě jako doktrína. 
11.08.2019 | Jan Daniel
On Mediation of Peace Talks and Importance of Women Representation: Interview with Anette Weber
How to mediate peace talks during civil wars? What is the role of external actors during such initiatives? Why it is important to include women into peace negotiations? Find answers to these questions and many more in our new interview with Anette Weber, Senior Fellow at the German Institute for International and Security Affairs, who was a panelist at our last year conference Reaching Out to the Other: Overcoming Intercultural Conflicts.
30.07.2019 | Aleš Vrbata
Trump a Bolsonaro, druhé dějství: dynastická zahraniční politika?
Brazilský prezident Jair Bolsonaro se nechal slyšet, že svého syna navrhne na post velvyslance ve Washingtonu poté co jeho kancléř a ministr zahraničí Ernesto Araújo odvolal velvyslance Sérgio Amarala. Eduardo Bolsonaro sdílí krajně pravicové postoje svého otce. To mu může v Senátu – který má schválit jeho jmenování – ublížit. Prezidentský syn v roli ambasadora by posílil ideologický krajně pravicový bolsonarismus. Současně by však ve světě posílil dojem závislosti Brazílie na Washingtonu. 
11.07.2019 | István Németh
Actualities of the Nagorno-Karabakh conflict
Dating back to the early years of the 20th century, the Nagorno-Karabakh region – located on the border of Armenia and Azerbaijan, has always been a source of controversy, violence, opposing interests and cardinal acts. After the Bolshevik revolution in October, 1917, Nagorno-Karabakh had become part of the Armenian Soviet Republic. Only four years later, in 1921, Stalin was the one, who put the territory under the control of the Azerbaijani Soviet Republic. Since then, there were several negotiations, diplomatic approaches evolved, both of the countries claimed that the region belongs to their territories, starting a conflict that, at the time was nowhere to be seen this intense and widespread as it is today. Taking all these violent acts from both of the involved parties and such brutal military interventions, as the one in 2016 into account, is it safe to say that the long-time latent conflict have reached a point where it is impossible to be reversed, or can there still be some kind of peaceful settlements?
02.07.2019 | Barbora Paulová
Antiislámská politika ve Skandinávii
V posledních několika letech se po celé Evropě prosazuje část veřejnosti (laické i politicky působící), která se zásadně staví proti přistěhovalectví. V programech politicky organizované části veřejnosti se pak mluví o přistěhovalectví jako takovém, ale většinou se staví prakticky pouze proti migraci muslimů. V Dánsku to můžeme bezpochyby pozorovat u politické strany Dansk Folkeparti, ale o tom později. Podobné tendence jsou i v nám známém českém prostředí, i když mnohem méně výrazné. V severských zemích se proti migrantům staví více stran a hnutí než v českém prostředí, především kvůli tomu, že se jich to mnohem více dotýká, migranti často cíleně cestují právě do těchto zemí. Ve Skandinávii je také vyřešena řada problémů, kterými se jiné země musí nadále zabývat, proto se skandinávské politické strany mohou více soustředit na téma migrace. Migrace je navíc v severských zemích jakýmsi politickým evergreenem, dříve se strany zabývali „gæstarbejdery“, dnes svou pozornost zaměřili na muslimské uprchlíky.
Georgian Perspective of The August 2008 War
Following the collapse of the Soviet Union, 15 new states had emerged and started settling themselves on the global arena, changing the geopolitical condition of the world. Nevertheless, for some post-Soviet little states, it was difficult to discard the Russian shadow in the domestic as well as the foreign policy. Georgia, a neighbor state of the “Russian bear”, had been struggling to gain sovereignty and function independently. However, when the leader of the Rose Revolution, Mikheil Saakashvili, took rule of the country in 2004, a new era in the Georgian history started, shifting the country’s orientation to the West. Driven by a will to have stronger allies, the Western course of Georgia evolved to a motivation to become a member of the North Atlantic Treaty Organization, NATO. Consequently, the ties between Georgia and Russia had crumbled, causing a discontent of the big neighbor, which, later, turned into a war, known as the August War.
12.06.2019 | Thomas Kennedy
24.05.2019 | Tomáš Nalejvač
Litevské prezidentské volby
Pobaltí je regionem, kterému v Evropě není stále věnována, navzdory ekonomickému růstu a stabilnímu politickému prostředí, zasloužená pozornost. V letošním roce však vedle estonských parlamentních voleb, je to právě Litva, která rozhoduje o svém dalším směřování nejen v zahraniční, ale především v domácí politice.


1 2 3 4 5 6 7 8 ... 75

Mezinárodní politika

On-line časopis Mezinárodní politika
Analýzy, rozhovory, komentáře

Vycházíme z tradice tištěného časopisu Mezinárodní politika. Přinášíme informace, které jdou do hloubky. Naši autoři vám pomohou nahlédnout do světa mezinárodních vztahů v souvislostech.

Ročník

Redakce

Šéfredaktorka: Tereza Soušková
e-mail: souskova@iir.cz
Více o redakci zde.

Vydavatel:
Ústav mezinárodních vztahů, v. v. i.,
Nerudova 3, 118 50
Praha 1 - Malá Strana


Doporučujeme

Regulace digitální politické reklamy: výzva či příležitost pro integritu volebního procesu?
V říjnu 2018 podepsala Evropská komise v rámci své strategie b...
Position of Health in the EU Enlargement Negotiations and Neighbourhood Policy
The integration of Western Balkans has been long promised by the Eu...

Nejčtenější

Ohlášení rezignace Annegret Kramp-Karrenbauerové
Jakub Eberle pro ČRo Plus komentoval ohlášenou rezignaci Annegre...