Mezinárodní politika

Útok na Qassema Soleimaniho a medzinárodné právo
Pri americkom raketovom útoku bol 3. januára 2020 na letisku v irackom Bagdade zavraždený vojenský veliteľ Kuds Iránskych revolučných gárd Qassem Soleimani. Ministerstvo obrany USA tvrdí, že útok bol nutný z dôvodu odstrašenia Iránu od jeho ďalších útokov na amerických diplomatov či amerických vojakov nachádzajúcich sa na Blízkom východe. Americký prezident Donald Trump sa domnieva, že je Qassem Soleimani zodpovedný za smrť mnohých ľudí a nazýva ho teroristom. Dlhodobo narušené iránsko-americké vzťahy sa vraždou Soleimaniho opäť vyostrujú, pričom vrcholní predstavitelia Iránu ako duchovný vodca Alí Chameneí či iránsky prezident Hasan Rouháni sľubujú nečakanú a tvrdú odvetu.
21.04.2020 | Rachel Coburn
We Need to Talk About China: Uighur Detention Camps and Fragmented Responses from the International Community
The Chinese government has notoriously been running internment camps in the Xinjiang Uighur Autonomous Region since 2014. Claiming to be “re-education facilities to fight extremism” for the region’s predominantly Muslim population, the release of new information in the wake of a leak made to the International Consortium of Investigative Journalists (ICIJ) provides the international community with inside evidence of the cultural genocide being perpetrated by the Chinese Communist Party.
09.04.2020 | Peter Rosputinský
Dvojčlenné medzištátne organizácie
Pri štúdiu medzištátnych organizácií sa čitateľ bežne stretne s faktom, že tieto inštitúcie zakladajú desiatky štátov. Spravidla sa tak deje uzatvorením mnohostrannej medzinárodnej zmluvy, tzv. štatútu. Aký je však najnižší možný počet zakladateľov medzištátnej organizácie? Je možné vytvoriť a udržať pri živote funkčnú medzištátnu organizáciu iba s dvoma členmi? Je to fikcia, nezmyselnosť či reálna možnosť? 
06.04.2020 | Tereza Novotná
Iran Nuclear Deal and its Impact on Current Security Discourse
In 2015, Iran and several global actors including permanent members of the Security Council established Nuclear Deal, officially named JCPOA – Joint Comprehensive Plan of Action. The main actors it this pact have been the USA, UK, France, Germany, Russia, China, and the EU. It came to power in 2016 and the main aspects of this deal were to limit the process of enriching uranium to the level of 3,6% and to restrict or limit the production of plutonium. Of course, the limitation went towards the equipment and technologies. In return, the main promise was the USA and the EU would stop all sanctions related to its nuclear program and enable Iran to trade its gas and oil as they wish. 
27.03.2020 | Aleksander Olech
Asymetrické ohrožení v souvislosti s konfliktem na Ukrajině
Důležitý rozměr rusko-ukrajinského konfliktu je jeho odraz na mezinárodní scéně. Současná situace na Ukrajině jasně ukazuje, že již neexistuje optimistická vize míru založená na procesu budování národní a státní identity. V této souvislosti by bylo nutné znovu definovat a možná postihovat kroky států vůči jiným subjektům, aby se znovu definovala suverenita a národní bezpečnost státu.
20.03.2020 | Kamil Klosek
The Corporate Scramble for Africa and its Unintended Consequences
Mezinárodní Politika has established cooperation with the Peace Research Center Prague, a newly-established interdisciplinary center of excellence at the Charles University, with focus on prevention, management, and transformation of conflicts in world politics. This article is part of the policy brief series published by the PRCP and Mezinárodní Politika. For more information, visit http://prcprague.cz. 
09.03.2020 | Riccardo Antonucci
European and Chinese Emission Trading Scheme
The main idea of an emission trading scheme (ETS), or carbon market, is the idea that regulators should set mandatory limits for GHGs emissions and issue permits to pollute up to the given limit. These permits are traded among companies and their price is given by demand and supply, while companies can either stay below the limits or exceed by purchasing more permits – with the consequence of increasing their price.
21.02.2020 | Pavel Havlíček
Regulace digitální politické reklamy: výzva či příležitost pro integritu volebního procesu?
V říjnu 2018 podepsala Evropská komise v rámci své strategie boje proti online dezinformacím  dokument nazvaný „Code of Practice on Disinformation“ (CoP)  se společnostmi Facebook, Google a Twitter.  Jedná se o evropskou regulaci, jež obsahuje soubor pravidel primárně určených pro boj s dezinformacemi a jejímž cílem je posílit integritu voleb v oblasti digitální politické reklamy. Podstata CoP spočívá v pěti pilířích,  které se zaměřují například na větší otevřenost sociálních sítí, posílení informovanosti a kompetence uživatelů či obecně zlepšení transparence digitální politické reklamy a jejího označování. Přípravě tohoto dokumentu předcházela dlouhá řada setkání a diskuzí na nejvyšší politické úrovni, při nichž nechyběly jak sociální platformy, tak zástupci univerzit, expertní komunity a evropských institucí.. 
Position of Health in the EU Enlargement Negotiations and Neighbourhood Policy
The integration of Western Balkans has been long promised by the European Union. It has, however, recently shown a rather reluctant position towards another enlargement. At the same time, we assist to a certain “promise fatigue” in the Western Balkans, where the EU transformative power to incite reform via the conditionality of acquis communautaire, is fading alongside with its popularity in the region. This article argues, why the Health sector represents one of the key areas for the EU to invest in. It focuses on mutual problems and challenges brought by accession in the area of Human Health and it calls for more political action, finance as well as academic studies on the topic.
03.02.2020 | Sandra Brožová
The Transatlantic Security Partnership In Turbulent Times Viewed From Hamburg
A brief report from a conference FOTAR 2020 (stands for Future of Transatlantic Relations) which took place in the State and University Library in Hamburg, Germany, on Thursday, January 30, 2020.   


1 2 3 4 5 6 7 8 ... 78

Mezinárodní politika

On-line časopis Mezinárodní politika
Analýzy, rozhovory, komentáře

Vycházíme z tradice tištěného časopisu Mezinárodní politika. Přinášíme informace, které jdou do hloubky. Naši autoři vám pomohou nahlédnout do světa mezinárodních vztahů v souvislostech.

Ročník

Redakce

Šéfredaktorka: Tereza Soušková
e-mail: souskova@iir.cz
Více o redakci zde.

Vydavatel:
Ústav mezinárodních vztahů, v. v. i.,
Nerudova 3, 118 50
Praha 1 - Malá Strana


Doporučujeme

České Východní partnerství na prahu nové dekády
Česká politika vůči Východnímu partnerství se v uplynulých ...

Nejčtenější

Česká zahraniční politika mezi minulostí a budoucností
Jak se proměnil náš svět, když se kolem sebe rozhlédneme na z...