Proběhlé akce

04.06.2020 | Daniel Šitera
Od klimatické ke koronavirové krizi a zase zpět: Křest knihy Za hranice kapitalismu
Debatujte s námi na online křtu knihy Za hranice kapitalismu, která vznikla na půdě semináře politické ekonomie ÚMV. Debata proběhne živě na našem Facebooku 4. června od 16:00.
03.06.2020 |
SAVE THE DATE. Prague European Summit is coming back in 2020
The sixth edition of the Prague European Summit will be held on 3–5 June 2020 in Prague's Czernin Palace – with climate change as a spotlight topic.Besides that, the 2020 conference will focus on EU leadership & security challenges, new technologies & digital age, current economic & foreign policy challenges, and finally the impact of various policies on the European society.
14.05.2020 | Jakub Eberle
Mezinárodní politika po pandemii: Online debata
Rádi bychom Vás pozvali na online debatu na téma koronaviru a jeho vlivu na mezinárodní politiku, která se uskuteční 14. května v 16:00.
10.03.2020 | Rudolf Fürst
European Union, Visegrad 4 and Japan: Tradition and Prospects for Cooperation
The IIR was pleased to invite you to the one-day international seminar focused on the tradition and cooperation between Europen Union and Japan, including also the Central and Eastern Europe (CEE). It took place on March 10th in Karolinum, Ovocný trh 560/5, 110 00, Prague - Stare Mesto.
CANCELLED: Republic of Conscience: Human Rights and Poetry
The Institute of International Relations would like to cordially invite you to the lecture with Dr. Rióna Ní Fhrighil, who will be talking about her project "Republic of Conscience: Human Right s and Modern Irish Poetry". The event will take place on March 5th at 16:30 at the Institute of International Relations, Nerudova 3, Prague 1.
03.03.2020 | Rudolf Fürst
ZMĚNA TERMÍNU: Jedna země a dva systémy: Čína versus Hongkong a Macao
Ústav mezinárodních vztahů Vás srdečně zve na přednášku a následnou debatu s paní doktorkou Markétou Moore na téma Čína versus Hongkong a Macao. Akce se uskuteční 3. března v 16 hodin v Ústavu mezinárodních vztahů na adrese Nerudova 3, Praha 1.
25.02.2020 | Jan Lhotský
Nezávislost justice, korupce a důvěra: Vývoj soudnictví ve středoevropském prostoru
V jaké kondici jsou justiční orgány ve středoevropských zemích? Jaká je role institucí jako je Soudní rada ve vztahu k ochraně nezávislosti a budování důvěry lidí vůči soudům? Na tyto a další otázky odpovídal Pavol Žilinčík, který hovořil na téma korupce a nezávislost justice ve střední Evropě. Akce se uskutečnila dne 25. února v 16 hodin v budově Ústavu mezinárodních vztahů na adrese Nerudova 3, Praha 1.
14.02.2020 | Rudolf Fürst
What Does China Want: Does China under Xi Jinping Have a Vision for the World?
The IIR is excited to announce that Dr. Kerry Brown will be giving a talk on the issue of the rising China, and its booming economic and political presence at the Institute of International Relations, Nerudova 3, Prague 1, on February 14 at .
29.01.2020 |
Global Terrorism Index 2019
It is a pleasure to invite you on behalf of the Institute of International Relations Prague and The Institute for Economics & Peace to a discussion on The Global Terrorism Index 2019, which will be held at the Institute of International Relations Prague, Nerudova 3, Praha 1 on January 29 at 14:00.
21.01.2020 | Veronika Bílková
The Trump Administration and International Law: Extreme American Exceptionalism?
The Institute of International Relations would like to cordially invite you to the debate with Professor Max Hilaire titled The Trump Administration and International Law: Extreme American Exceptionalism? 


1 2 3 4 5 6 7 8 ... 37

Knihy

Michal Kořan, Veronika Bílková, Michal Kolmaš, Šárka Kolmašová

Doporučujeme

Politika rozšiřování EU na západním Balkáně
Po letech stagnace a přešlapování na místě prošly vztahy Evr...
České aktivity jako reakce na Euromajdan
Bez větší nadsázky lze říct, že z roku 2014 se stal asi nej...

Nejčtenější

Velký strýček jde ve stopách Maa, o moc se nedělí
Od svého nástupu k moci provedl čínský prezident Si Ťin-pchin...
Setkání premiérů V4 v Lednici
Zástupci Visegrádské skupiny jednali ve čtvrtek 11.6. na Zámku...