IIR in the media

08.01.2021 |
Co komplikovalo dohodu o Brexitu před Vánoci nejvíce
Jakých zisků se během posledních dní vyjednávání snaží dosáhnout britský premiér Boris Johnson. A ovlivňuje jeho strategii možnost skotského separatismu?
02.10.2020 | Petr Kratochvíl
The Navalny case and its implications for EU-Russia relations
Western politicians did not mince their words when they commented on the poisoning of Alexey Navalny. In an exceptionally open statement, the German Chancellor Angela Merkel directly asked the Russian government to answer some serious questions about the poisoning. President Macron also urged President Putin to shed light on the attempted murder. All this seems to indicate that EU-Russian relations may take yet another qualitative turn for the worse, and yet this is highly improbable. There are at least three reasons why such a development is unlikely.
08.09.2020 | Rudolf Fürst
Existují nejméně tři interpretace toho, co znamená "Princip jedné Číny"
"Porušil jste princip jedné Číny a Peking vás za to donutí zaplatit vysokou cenu,"  prohlásil kvůli návštěvě předsedy českého Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu čínský ministr zahraničních věcí Wang I. Co asijskou velmoc tolik popudilo? Existují přinejmenším tři výklady toho, co princip jedné Číny znamená, vysvětluje náš seniorní výzkumný pracovník Rudolf Fürst.
06.08.2020 | Jan Daniel
Libanon prochází nejhorší krizí od dob občanské války
Libanonským hlavním městem Bejrútem v úterý otřásla masivní exploze. Neštěstí zasáhlo zemi v době, kdy je zmítána masivními protesty a ekonomickými problémy. Libanon již v podstatě zbankrotoval letos v březnu, kdy oznámil, že věřitelům není schopen splácet dluhy. Exploze zlikvidovala i zásoby obilí, které byly uskladněny poblíž.
06.08.2020 | Jakub Eberle
Visegrád neopouštějme, budujme ale alternativy
Česká debata o Visegrádské skupině (V4) se často pohybuje v krajních polohách: na jedné straně stojí liberálové vyzývající Českou republiku k opuštění V4, na druhé jsou pak především konzervativci a nacionalisté, kteří skupinu považují za ostrov zdravého rozumu v EU.
21.07.2020 | Nikola Schmidt
Je kosmopolitní charakter vesmíru v ohrožení?
Vedoucí Centra governance nových technologií na ÚMV, Nikola Schmidt, společně s Martinem Švecem z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy ve svém článku pro Hospodářské Noviny analyzují a hodnotí nové principy pro spolupráci ve vesmíru, které představila na jaře NASA.
16.07.2020 | Petr Kratochvíl
Referendum o změnách ústavy v Rusku
Seniorní výzkumník Petr Kratochvíl odpovídal slovenské televizní stanici RTVS na otázky spojené s referendem o změnách ústavy v Rusku, v němž ruští občané změny podpořili 77,9 % hlasů. Vladimiru Putinovi reforma zajistí prezidentský mandát v případě vítězství ve volbách až do roku 2036. Podle Petra Kratochvíla je spíše mylné si představovat, že v případě Putinovy prohry jeho místo zaujme kandidát z liberálně-demokratického spektra.
24.06.2020 | Rudolf Fürst
Čína přešla z éry maoismu rovnou do kyberpunku
Čína přešla z éry maoismu rovnou do kyberpunku, říká náš výzkumník Rudolf Fürst v rozhovoru pro iDNES.cz, ve němž rozebírá současnou situaci v Číně i její postavení ve světě.
23.06.2020 | Jan Daniel
Syřané hladoví a protesty se opět probouzejí
Sýrie prochází ekonomickým kolapsem, který vede k novým protestům i zhoršování ekonomické situace. Z čeho ekonomická krize vychází a jak na ni mohou reagovat syrští spojenci popsal pro iRozhlas.cz náš výzkumník Jan Daniel.
15.06.2020 | Rudolf Fürst
Velký strýček jde ve stopách Maa, o moc se nedělí
Od svého nástupu k moci provedl čínský prezident Si Ťin-pching řadu změn, o nichž se někdy hovoří jako o „třetí revoluci“. Náš seniorní výzkumný pracovník, Rudolf Fürst, okomentoval jeho politickou kariéru pro Hospodářské noviny.


1 2 3 4 5 6 7 8 ... 21

Books

Michal Kořan, Ondřej Ditrych a kol.

We recommend

Kulatý stůl na téma: Východní partnerství
Kulatý stůl je rubrika, kde se ptáme pěti odborníků na tři o...
Česká zahraniční politika mezi minulostí a budoucností
Jak se proměnil náš svět, když se kolem sebe rozhlédneme na z...

Most read

Prezidentské volby v Bulharsku a vliv vnější propagandy
Nedávné prezidentské volby v Bulharsku otevřely debatu o příp...
Trump podpoří Izrael na cestě, která se zemi nemusí vyplatit
Jestli je minimálně od konce studené války něco neochvějné, ...