IIR in the media

06.08.2020 | Jan Daniel
Libanon prochází nejhorší krizí od dob občanské války
Libanonským hlavním městem Bejrútem v úterý otřásla masivní exploze. Neštěstí zasáhlo zemi v době, kdy je zmítána masivními protesty a ekonomickými problémy. Libanon již v podstatě zbankrotoval letos v březnu, kdy oznámil, že věřitelům není schopen splácet dluhy. Exploze zlikvidovala i zásoby obilí, které byly uskladněny poblíž.
06.08.2020 | Jakub Eberle
Visegrád neopouštějme, budujme ale alternativy
Česká debata o Visegrádské skupině (V4) se často pohybuje v krajních polohách: na jedné straně stojí liberálové vyzývající Českou republiku k opuštění V4, na druhé jsou pak především konzervativci a nacionalisté, kteří skupinu považují za ostrov zdravého rozumu v EU.
21.07.2020 | Nikola Schmidt
Je kosmopolitní charakter vesmíru v ohrožení?
Vedoucí Centra governance nových technologií na ÚMV, Nikola Schmidt, společně s Martinem Švecem z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy ve svém článku pro Hospodářské Noviny analyzují a hodnotí nové principy pro spolupráci ve vesmíru, které představila na jaře NASA.
16.07.2020 | Petr Kratochvíl
Referendum o změnách ústavy v Rusku
Seniorní výzkumník Petr Kratochvíl odpovídal slovenské televizní stanici RTVS na otázky spojené s referendem o změnách ústavy v Rusku, v němž ruští občané změny podpořili 77,9 % hlasů. Vladimiru Putinovi reforma zajistí prezidentský mandát v případě vítězství ve volbách až do roku 2036. Podle Petra Kratochvíla je spíše mylné si představovat, že v případě Putinovy prohry jeho místo zaujme kandidát z liberálně-demokratického spektra.
24.06.2020 | Rudolf Fürst
Čína přešla z éry maoismu rovnou do kyberpunku
Čína přešla z éry maoismu rovnou do kyberpunku, říká náš výzkumník Rudolf Fürst v rozhovoru pro iDNES.cz, ve němž rozebírá současnou situaci v Číně i její postavení ve světě.
23.06.2020 | Jan Daniel
Syřané hladoví a protesty se opět probouzejí
Sýrie prochází ekonomickým kolapsem, který vede k novým protestům i zhoršování ekonomické situace. Z čeho ekonomická krize vychází a jak na ni mohou reagovat syrští spojenci popsal pro iRozhlas.cz náš výzkumník Jan Daniel.
15.06.2020 | Rudolf Fürst
Velký strýček jde ve stopách Maa, o moc se nedělí
Od svého nástupu k moci provedl čínský prezident Si Ťin-pching řadu změn, o nichž se někdy hovoří jako o „třetí revoluci“. Náš seniorní výzkumný pracovník, Rudolf Fürst, okomentoval jeho politickou kariéru pro Hospodářské noviny.
12.06.2020 |
Setkání premiérů V4 v Lednici
Zástupci Visegrádské skupiny jednali ve čtvrtek 11.6. na Zámku Lednice před červnovým zasedáním Evropské rady. Na setkání se probíral například víceletý finanční rámec na období 2021-2027, evropský nástroj pro obnovu, otevírání hranic nebo situace v oblasti migrace. Náš výzkumník Jakub Eberle včera toto setkání premiérů okomentoval pro německé veřejnoprávní rádio Deutschlandfunk.
08.06.2020 | Petr Kratochvíl
Vztahy s Ruskem na bodu mrazu
Kybernetické útoky či dezinformační kampaně mají vliv na ochlazení česko-ruských vztahů. Náš seniorní výzkumný pracovník, Petr Kratochvíl, se v článku serveru idnes.cz vyjádřil k nedávnému vyhoštění dvou ruských diplomatů.
Izrael, Palestina a my: Díky za tu debatu
Článek Tomáše Petříčka, Lubomíra Zaorálka a Karla Schwarzenberga vyvolal v ČR vlnu schematické, někdy až barvotiskové kritiky. Nastala živá diskuze, kterou česká zahraniční politika velice potřebuje. Zblízka se na český vztah k Izraeli podívali ředitel ÚMV Ondřej Ditrych a výzkumný pracovník Jan Daniel.


1 2 3 4 5 6 7 8 ... 21