Summit Trump-Kim: případ pro opatrný optimismus

Dne 8. března 2018 Čchong Ui-jong, ředitel jihokorejské Národní bezpečnostní kanceláře, oznámil, že prezident Trump souhlasil s návrhem na summit USA-KLDR. Severokorejský vůdce Kim Čong-un ještě tuto nabídku veřejně nepotvrdil, ale pokud se tato schůzka, plánovaná na květen, bude konat, půjde o historické setkání úřadujícího prezidenta Spojených států se severokorejským lídrem. Více se dočtete v článku Alice Kizekové.

Severokorejští vůdci z dynastie Kimů, vždy toužili být považováni za rovnocenné, nicméně předchozí prezidenti USA k diskuzím o denuklearizaci Korejského poloostrova upřednostňovali mnohostranná, zpravidla šestistranná, jednání.

Byl to právě prezident Trump, který během tiskové konference s jihokorejským prezidentem Munem v listopadu loňského roku požádal Kim Čong-una, aby přišel k vyjednávacímu stolu a dohodl se na severokorejských programech jaderných zbraní a balistických raket. Nicméně v roce 2017 si prezident Trump a severokorejský vůdce vyměnili také drsná a výsměšná slova, a právě proto má nyní mnoho amerických a zahraničních úředníků, diplomatů nebo odborníků v současné době smíšené pocity z toho, jak tento summit dopadne.

Sázky jsou příliš vysoké, nejen pro sousední země poblíž Korejského poloostrova, ale pro celý svět. Prezident Trump varoval, že nebude váhat nařídit vojenskou akci v případě, že Kim neopustí své snahy o získání jaderných zbraní.

Aby měl tento summit pozitivní výsledek, je třeba zavést několik klíčových pravidel. Měla by existovat absolutní jednota na straně vyjednávacího týmu a prezident Trump by měl vzít v úvahu rady odborníků na Koreu. Jeden problém je spojen s probíhajícími změnami kabinetu v Bílém domě.

V únoru oznámil odchod do důchodu zvláštní vyslanec Spojených států pro Severní Koreu Joseph Yun poté, co prezident Trump znovu odmítl rozhovory o řešení severokorejské jaderné krize. Minulý týden prezident Trump odvolal ministra zahraničí Rexe Tillersona, který předtím vyzval k diplomatickému řešení a přispěl k vytvoření podmínek, za kterých by byla Severní Korea připravena přijít k vyjednávacímu stolu...

Celý článek naleznete zde.

Alica Kizeková, Ph.D., je výzkumná pracovnice ÚMV a mezi její oblasti zájmu patří například česká zahraniční politika, Šanghajská organizace pro spolupráci, čínská a ruská zahraniční politika či velmocenské vztahy a bezpečnost ve Střední Asii, Asii a Tichomoří.

Nahoru