Slavnostní zahájení Centra energetické politiky a křest knihy

Ústav mezinárodních vztahů uspořádal slavnostní zahájení nového centra "Centra energetické politiky" a křtu knihy "Terorismus a energetika na Blízkém východě a v severní Africe, dopady pro EU a ČR".

Informace

Datum: 05.09.2017
Čas: 13:00
Místo: Knihovna Ústavu mezinárodních vztahů (Nerudova 3, Praha 1 )
Spolupráce: Centrum energetické politiky
Organizuje: Lukáš Tichý

PROGRAM:

13:00 Křest knihy: "Terorismus a energetika na Blízkém východě a v severní Africe, dopady pro EU a ČR" jejímiž autory jsou Lukáš Tichý a kol., kde vystoupí:

  • Jan Veselý, arabista
  • Zbyněk Dubský, Fakulta mezinárodních vztahů, VŠE

Stručný popis knihy:

Útoky na energetický sektor a přepravní infrastrukturu představují důležitou součást strategie militantních a teroristických organizací na Blízkém východě a v severní Africe, jako je al-Káida a Islámský stát, ale také Kurdská strana pracujících (PKK). Stejně tak je energetika používána jako nástroj zastrašování nebo vydírání, například libanonským hnutím Hizballáh, palestinskou politickou a teroristickou skupinou Hamás, panislámským politickým hnutím Hizb ut-Tahrir a Muslimským bratrstvem na Blízkém východě a v severní Africe. V budoucnu nelze vyloučit útoky na energetický sektor v Evropě nebo na energetická aktiva evropských společností v zahraničí ze strany al-Káidy nebo Islámského státu, přičemž tyto útoky by mohly přímo ohrozit unijní energetickou bezpečnost v závislosti na rozsahu způsobené škody. Teroristická činnost a útoky zaměřené na energetický sektor na Blízkém východě a severní Africe pak mají dopad především na postižený stát a jejich nepřímý dopad na energetickou bezpečnost EU je spíše minimální.

14:30  Představení nového Centra energetické politiky (CEP):

  • Lukáš Tichý, koordinátor Centra energetické politiky, výzkumný pracovník ÚMV
  • Petr Kratochvíl, ředitel Ústavu mezinárodních vztahů
  • Václav Bartuška, zvláštní velvyslanec ČR pro otázky energetické bezpečnosti

Primárním cílem CEP bude průběžně monitorovat a analyzovat vnější dimenzi energetické politiky a bezpečnosti EU vůči stávajícím a potenciálním dodavatelům v regionu Blízkého východu a severní Afriky (MENA), subsaharské Afriky, vybraných zemí Asie, Severní Ameriky a Latinské Ameriky. V rámci těchto vnějších energetických vztahů EU, se CEP zároveň zaměří na identifikaci hlavních energetických otázek, které přispívají či naopak brání rozvoji vzájemné energetické spolupráce. 

Otevření Centra v médiích

Slavnostní otevření Centra se setkalo s pozorností médií i specializovaných webů.

Vzniklo nové centrum pro energetickou politiku
Reportáž z otevření Centra na serveru iuhli.cz.

Lukáš Tichý představuje Centrum energetické politiky
Lukáš Tichý, koordinátor nového Centra energetické politiky Ústavu mezinárodních vztahů, představil nově vzniklé Centrum posluchačům Českého rozhlasu.
(Lukáš Tichý)

ČR zakládá výzkumné centrum zabývající se energetickou politikou EU
Server O energetice rovněž informoval o vzniku nového Centra své čtenáře.

Nově vzniklé Centrum energetické politiky se bude zabývat energetickou politikou EU
Centrum představil i server EnviWeb.cz.

Centrum energetické politiky otevřeno křtem knihy
Otevření navštívil i autor z kolektivu UP fora.

 

Nahoru