Ruské hrozby jsou jen signály

Situace v Sýrii eskaluje poté, co ve městě Dúmá údajně došlo k použití chemických zbraní. Spojené státy informovaly o chystané vojenské intervenci, Rusko za to slíbilo odvetu. Podle  našeho odborníka na Rusko, Marka Galeottiho však Rusko nemá zájem konflikt nějak vyostřit.Více se dozvíte v rozhovoru pro E15.


Do jaké míry je možné brát ruská vyjádření jako skutečnou hrozbu? Rozhodně jde spíše o vysílání signálů než o cokoliv jiného. Rozhodně je zajímavé podívat se na první prohlášení, která vysílala ruská armáda. Ta mluvila o tom, že ozbrojené síly odpoví, když dojde k zasažení Rusů. Právě to specifické určení Ruska je v tomto zásadní, protože se nemusí vztahovat na jiné síly. Dokážu si představit, že budou bránit syrské síly sestřelením raket, ale nedokážu si představit, že by Rusové opětovali palbu a cílili na lodě nebo letadla, o čemž mluvili později.

Více na http://zpravy.e15.cz/zahranicni/politika/ruske-hrozby-jsou-jen-signaly-nedokazu-si-predstavit-opetovani-palby-rika-mark-galeotti-1345589.

Dr. Mark Galeotti je výzkumným pracovníkem Ústavu mezinárodních vztahů, koordinátorem Centra evropské bezpečnosti tamtéž a odborníkem na ruskou bezpečnostní politiku a ruský organizovaný zločin.

Nahoru