Nová dohoda o Brexitu

Předseda Evropské Komise Jean-Claude Juncker a britský premiér Boris Johnsonn minulý týden oznámili uzavření nové dohody o odchodu Spojeného Království z Evropské Unie. Z této dohody byla odstraněna problematická irská pojistka a je v ní nově upravena celní hranice mezi Severním Irskem a Evropskou Unií. 

Čím dalším se nová brexitová dohoda odlišuje od té původní? Co se změnilo při jejím vyjednávání a jak je možné, že jsou v ní nyní zahrnuty body, které byly při předchozím vyjednávání viděny jako problémové? Kde bude nová celní hranice mezi Severním Irskem a Evropskou Unií a jak to ovlivní ekonomiku? Hrozí konflikt mezi Severním Irskem a Velkou Británií, případně mezi Severním Irskem a Evropskou Unií? A jakou má Boris Johnson naději, že tuto novou dohodu schválí britský parlament?

Na tyto a další otázky odpovídal náš výzkumný pracovník Jan Kovář pro pořad Studio ČT24. Rozhovor si můžete pustit zde.

Mgr. Jan Kovář, Ph.D., je výzkumným pracovníkem ÚMV. Věnuje se především otázkám, které se týkají Evropské unie. Mezi jeho oblasti zájmu patří evropská integrace, institucionální rámec EU a jeho reforma, či vnitřní bezpečnost EU.

Nahoru