Klíčové volby Evropy. K urnám půjdou lidé v Rusku, Itálii nebo Maďarsku. Proč je sledovat?

V následujícím roce čekají klíčové volby hned několik zemí, k urnám půjdou lidé v Rusku, Itálii nebo Maďarsku. Na otázku proč sledovat právě ty ruské odpovídal serveru Info.cz Petr Kratochvíl.

„V ruských prezidentských volbách se nic zásadního měnit ani rozhodovat nebude. V tomto ohledu ty volby v podstatě důležité nejsou – skutečně důležité budou až další volby. V těchto je de facto všechno rozhodnuto. Prezident Vladimir Putin velmi přesně kontroluje přípravu a průběh voleb a je zřejmé, že státní a polostátní podniky budou současného prezidenta výrazně podporovat. O žádné férové volbě tu není možné hovořit. Jediný skutečný potenciální vyzyvatel prezidenta – opoziční lídr Alexej Navalnyj – nebude na fakticky 100 procent k volbám připuštěn,“ popsal pro INFO.CZ nerovný boj odborník na Rusko a ředitel Ústavu mezinárodních vztahů Petr Kratochvíl.

Otázkou je podle něj pouze to, do jaké míry volby naplní představy kremelských stratégů, ať už jde o podíl hlasů, které Putin získá, ale i volební účast. „To je třeba podtrhnout, protože stratégové počítají s tím, že by účast měla být vysoká – až kolem 75 procent. V Rusku však značná část voličů – hlavně ta, která je vůči prezidentovi kritická – na politické dění rezignovala a voleb se neúčastní,“ říká Kratochvíl s tím, že manifestací voleb bude právě to, kolik lidí k urnám přijde. Přestože volby s největší pravděpodobností poměry v zemi nezmění, pozornosti Evropy včetně Česka by rozhodně neměly ujít.

„Volby je zajímavé sledovat proto, že Putinova strategie – ať už jde o rétoriku, nebo konkrétní činy – je velmi zaměřená na zahraniční politiku. To je to heslo ‚Rusko vstává z kolen‘, které v zemi silně rezonuje. Podle něj Západ Rusku ubližuje, snaží se ho srazit na kolena a prezident Putin zajistil, že země z těch kolen vstává – důkazem toho má být Krym a pokud použiji slovník Kremlu, tak i ‚pomoc rusky mluvícím‘ na východě Ukrajiny a samozřejmě intervence v Sýrii, která je interpretována jako jednoznačné vítězství Putina. Tohle všechno znamená, že zahraniční politika hraje stále větší roli a pokud by tenhle trend měl pokračovat, dá se jen těžko předvídat, kde skončí. Můžeme očekávat další eskalaci na Ukrajině, případně v dalších zemích, jako je Moldavsko s Podněstřím?“ ptá se odborník a dodává, že právě tyto otázky by měly Česko zajímat.

... Celý článek naleznete na webu serveru Info.cz

Prof. Petr Kratochvíl je ředitelem Ústavu mezinárodních vztahů a mezi jeho oblasti zájmu patří například politické vztahy v postsovětském prostoru, česká zahraniční politika či evropská integrace.

Nahoru