Hybridní válka, dezinformace a evropská bezpečnost: Olomouc

Ústav mezinárodních vztahů ve spolupráci s Heinrich-Böll-Stiftung pořádal debatu s názvem Hybridní válka, dezinformace a evropská bezpečnost pořádanou 31.10. ve Skautském institutu v Olomouci.

Informace

Datum: 31.10.2019
Čas: 18:00
Místo: Skautský institut, Dolní nám. 27/38, 779 00 Olomouc
Spolupráce: Heinrich-Böll-Stiftung
Organizuje: Ústav mezinárodních vztahů

V letech následovaných po ruské anexi Krymu a invazi na východní Ukrajině zaznamenala veřejná debata nárůst popularity dezinformací a takzvaných fake news. Nyní, po více než čtyřech letech od konfliktu, je na čase prodiskutovat, co jsme se od té doby naučili a zároveň prohloubit probíhající debatu zdůrazněním jejích současných omezení.
Diskuze měla pomoci identifikovat současná slabá místa veřejné debaty o evropské bezpečnosti a kampaně proti dezinformacím a také naznačit slibné cesty budoucí praxe, která bude odhalovat tenkou linii mezi bezpečím, svobodou a otevřenou demokratickou veřejnou sférou.

Diskuze se soustředila na čtyři hlavní témata:

  • Hybridní válka, informační válka, nebo něco úplně jiného: Co se děje, jak to máme nazývat a kdo válčí s kým?
  • Svoboda ve veřejném prostoru, nebo informační bezpečnost: Jak by Evropská unie a její členské státy měly reagovat na (dez)informační kampaně a jejich šiřitele?
  • Jak postupovat proti dezinformacím: Co funguje a jaké jsou dopady na veřejnost?
  • Role státu a občanské společnosti: Kdo by měl bojovat proti dezinformacím a jaké jsou vhodné strategie pro různé aktéry?

Vystoupili:

Anna Durnová (Institute for Advanced Studies Vienna)

Jonáš Syrovátka (Prague Security Studies Institute) 

Lucie Tungul (UPOL)

Julie Vinklová (Fakescape)

Jan Daniel (Ústav mezinárodních vztahů)

Nahoru