Energetická bezpečnost a mezinárodní vztahy

Centrum energetické politiky Ústavu mezinárodních vztahů ve spolupráci s Centrem bezpečnostních studií Katedry mezinárodních vztahů a evropských studií Metropolitní univerzity Praha pořádalo akci “Energetická bezpečnost a mezinárodní vztahy“, která se uskutečnila 2. 5. 2019 v 17:00 v Ústavu mezinárodních vztahů.

Informace

Datum: 02.05.2019
Čas: 17:00
Místo: Ústav mezinárodních vztahů, Nerudova 3, Praha 1
Spolupráce: Metropolitní univerzita Praha
Organizuje: Lukáš Tichý

Hospodářský růst, který je vitálním zájmem každého státu, je podmíněn přísunem dostatečného množství, cenově dostupných a stabilně poskytovaných energetických surovin. Tak vidí energetickou bezpečnost západní hospodářská centra, ležící převážně v euroatlantické oblasti, která jsou zároveň největšími spotřebiteli a dovozci energie. To dělá z energetické politiky důležitou součást zahraniční, bezpečnostní a v poslední době i environmentální a sociální politiky.

Odehrála se zajímavá přednáška věnovaná energetické bezpečnosti a mezinárodním vztahům a diskuze na toto téma s bývalým předsedou vlády ČR v letech 2006 – 2009 a bývalým předsedou Evropské rady v roce 2009, Mirkem Topolánkem, který také čelil a byl aktivně zapojen do řešení plynové krize, organizoval summity Východního partnerství a Jižní koridor a účastnil se z titulu funkce předsedy Evropské rady summitu G20 v Londýně.

Vystoupili:

Mirek Topolánek - bývalý premiér ČR, předseda Evropské rady, místopředseda Senátu, poslanec, stínový ministr průmyslu a obchodu, předseda Teplárenského sdružení ČR, ředitel pro rozvoj a zahraniční vztahy ve společnosti NAFTA v Bratislavě. V současnosti působící jako pedagog a ředitel a člen představenstva ve slovenském podniku Eustream a je také předsedou Dozorčí rady Elektráren Opatovice.

Jan Mazač - Centrum energetické politiky, ÚMV

Moderátor:

Lukáš Tichý - vedoucí Centra energetické politiky ÚMV

Report z debaty naleznete zde.

Nahoru