Naši lidé v médiích

20.06.2018 | Lukáš Tichý
Závislost Evropy na ruském plynu narůstá, pro Kreml je energetika politický nástroj
Plynovod Nord Stream 2 dělí evropské státy na dva nesmiřitelné tábory. Jestli ho ale Evropa skutečně potřebuje, nelze jednoznačně říct, konstatuje v rozhovoru pro INFO.CZ koordinátor Centra energetické politiky Ústavu mezinárodních vztahů Lukáš Tichý. „Z tohoto pohledu není situace úplně ideální a závislost Evropy je poměrně vysoká. Navíc je tu politika environmentální, která spíš tlačí na snižování domácí produkce uhlí v Evropě a tím se zase energetická bezpečnost oslabuje,“ tvrdí odborník. Kde může Evropa hledat alternativy k ruskému plynu? A co bude Nord Stream 2 znamenat pro Česko?
18.06.2018 | Jakub Eberle
Spory v německé koalici
V Německu se dál vyostřuje spor o vracení běženců z hranic. Ministr vnitra Horst Seehofer zesiluje kritiku Angely Merkelové. V souvislosti s akutální krizí na německé politické scéně byl hostem České televize Jakub Eberle.
14.06.2018 | Jakub Eberle
Rakouský kancléř Kurz na návštěvě Německa
Rakouský kancléř Kurz byl na dvoudenní návštěvě Německa. Jakub Eberle komentoval pro Českou televizi jeho schůzku s Angelou Merkelovou i ministrem vnitra Seehoferem. Jak moc se shoduje křesťanská demokratická politika Merkelové a Kurze? A jaký je pohled obou zemí na možná řešení 'migrační krize'? I na tyto otázky najdete odpověď níže.
14.06.2018 | Rudolf Fürst
Úspěchem je už to, že se Trump s Kimem sešli
Úspěch summitu v Singapuru tkví už jen v tom, že se oba lídři sešli, tvrdí Rudolf Fürst v rozhovoru s Milanem Rokosem pro Lidové noviny. Rychlou denuklearizaci Korejského poloostrova podle něj očekávat nemáme. Co naopak čekat můžeme?
14.06.2018 | Miroslav Tůma
Schůzka vrcholných představitelů KLDR a USA
Je summit USA a KLDR opravdu tak přelomový, jak tvrdí prezident Trump? Jaké jsou reálné výsledky jednání obou představitelů? O kolik blíže je Korejský poloostrov zbavení se jaderných zbraní? I tyto otázky padly ve Studiu ČT24, jehož hostem byl Miroslav Tůma.
12.06.2018 | E15, Lukáš Tichý
Turecko otevírá plynovod TANAP
Turecko otevírá plynovod TANAP. Do Evropy jím má v budoucnu proudit deset miliard kubíků plynu ročně. Časopis E15 požádal o komentář koordinátora Centra energetické politiky ÚMV, Lukáše Tichého.
12.06.2018 | Jan Kovář
Jsou vztahy EU a USA v krizi?
Měla by se Evropa připravit na novou fázi vztahů s USA? Zajímá USA více Tichomoří než Evropa? I na to odpovídal v Pro a proti Českého rozhlasu Jan Kovář.
08.06.2018 | Ondřej Ditrych
Rozhovor s Ondřejem Ditrychem
Ondřej Ditrych, nový ředitel Ústavu mezinárodních vztahů, v rozhovoru pro ČTK, jehož shrnutí bylo převzato časopisem Týden, přiblížil, jaké je podle něj klíčové poslání ÚMV a jakou roli by měl plnit ve veřejné diskuzi. Podle ředitele Ditrycha by ÚMV měl vnášet do veřejné diskuze o zahraničněpolitických tématech odborný a nestranný pohled. Stěžejní je podle něj také to, aby si Ústav udržoval kvalitu špičkového vědeckého centra a poskytoval praktické výstupy, které mohou ovlivnit českou zahraniční politiku.
07.06.2018 | Tallis
Offensive liberalism: Emmanuel Macron and the New European Politics
"Can President Macron save the EU as a legitimate liberal institution, through a deliberate re-politicisation of European politics? What he attempts also has the potential to destroy it," writes Benjamin Tallis in his piece for openDemocracy.
31.05.2018 | Tomáš Profant
Kde sa vzalo HDP?
Problémom HDP je, že implikuje odpovede na otázky, o ktorých sa filozofi hádali od nepamäti. Píše Tomáš Profant pre deník Pravda.


1 2 3 4 5 6 7 8 ... 90

Doporučujeme

Drulák a streetart na ambasádě v Paříži
Ve středu 16. května proběhlo slavnostní zahájení výstavy Č...
Tvrdý vojenský postup Izraelské armády
15.5. 2018 Marek Čejka od ČT24 dostal několik okruhů a dotazů ...

Nejčtenější

Česko-ruské diskuzní fórum
Memorandum o porozumění mezi Ústavem mezinárodních vztahů (Ú...
Trumpova Národná bezpečnostná stratégia
V medzinárodných vzťahoch - ako odbore sa tradične str...