Novinky

Prague European Summit 2017
Now in its third year, the Prague European Summit (PES) is an annual event established to provide a platform for high-level strategic and open debate among government officials, political and business representatives, academicians and journalists on the future of the European Union in the context of current world affairs.
05.05.2017 |
ÚMV se zapojil do soutěže Do práce na kole
S radostí vám oznamujeme, že Ústav mezinárodních vztahů se již po druhé zapojuje do soutěžě s názvem „Do práce na kole,“ která má za cíl motivovat zaměstnance, aby pro cestu do práce využívali kolo, koloběžku, kolečkové brusle, či aby do práce docházeli po svých, ať už v tempu běžeckém či vycházkovém.
04.05.2017 | Tamás Lattmann
Attack on the CEU in Hungary - An invalid law, or even criminal one?
In 2014, Hungarian prime minister Viktor Orbán has declared to build an “illiberal state” in Hungary, while constantly referring to leaders like Vladimir Putin in Russia or Recep Tayyip Erdogan in Turkey as examples. This has been seen by many as a gradual march toward authoritarianism. While this – and many other policies – have been heavily criticized by many ever since, these have gained a new momentum with the prime minister and his circles turning against the Central European University.
03.05.2017 | Miroslav Tůma
New IL reflection on negotiations of a convention banning nuclear weapons
The first round of talks regarding the negotiations of a treaty prohibiting nuclear weapons (their use, production, ownership, etc.) took place on March 27–31, 2017, at the UN Headquarters in New York under the presidency of Ambassador Elayne Whyte Gómez of Costa Rica. The second, and final round of talks, during which the finalization and adoption of the proposed convention is expected, should take place in New York from June 15 to July 7, 2017.
01.05.2017 |
Výročí ÚMV - bývalá a současná sídla
Je nám potěšením s vámi tento měsíc sdílet něco málo z historie sídla ÚMV. Historii vzniku ÚMV jsme vám představili v článku zde.
28.04.2017 | Petr Kratochvíl
Petr Kratochvíl "V čekárně"
Petr Kratochvíl byl hostem pořadu V čekárně. Rozhovor se mimo jiné z různých úhlů pohledu dotýkal vztahu současného světa a křesťanství. Proč politické odkazy na křesťanské hodnoty spíše škodí? Jakou roli hraje víra v dnešním světě, a jakou v životě ředitele Ústavu mezinárodních vztahů? Co ho přivedlo ke studiu mezinárodních vztahů a jaký hlavní přínos měly jeho dosavadní cesty, i to se dozvíte v rozhovoru níže.
25.04.2017 | Vít Beneš
Call for Papers - Energetická politika a bezpečnost Evropské unie
Vážené čtenářky, vážení čtenáři, časopis Mezinárodní vztahy vypisuje výzvu k podávání návrhů článků pro monotematické číslo na téma ENERGETICKÁ POLITIKA A BEZPEČNOST EVROPSKÉ UNIE
21.04.2017 | Vít Beneš
Komentář: Vít Beneš o tureckém referendu
Nastupuje v Turecku diktatura? Co referendum znamená pro vztahy EU - Turecko? Náš výzkumný pracovník Vít Beneš odpovídá v tomto krátkém videu.
21.04.2017 | ÚMV
Institute of International Relations named "most prominent"
The Institute of International Relations was mentioned in a academic article "Think Tank Involvement in Foreign Policymaking in the Czech Republic and Poland"  in Italian Journal of International Affairs written by David Cadier & Monika Sus. Read below what these authors had to say about the Institute of International Relations. The citation follows.
19.04.2017 | Mark Galeotti
Crimintern: How the Kremlin uses Russia’s criminal networks in Europe
New report by Mark Galeotti published by the European Council on Foreign Relations focuses on the Russia’s criminal networks in Europe.


1 ... 5 6 7 8 9 10 11 ... 50

Knihy

Michal Kořan, Ondřej Ditrych a kol.

Doporučujeme

Workshop "Implementation of the Women, Peace, and Security Agenda"
The Embassy of Sweden in Prague, the Ministry of Foreign Affairs of...
Vražda, která komplikuje kosovský rébus
Přední politik srbské menšiny v Kosovu Oliver Ivanovič byl zas...

Nejčtenější

Job Vacancy: Researcher/Senior Researcher
The IIR is offering a full-time position for a researcher or senior...
NATO: Towards a new Strategic Concept
The new threats and challenges the Euro-Atlantic area is facing pos...