Novinky

24.05.2017 |
Brand-new issue of New Perspectives is now available!
We are delighted to present issue 01/2017 of New Perspectives, a peer-reviewed journal published three times a year in English, which primarily focus on interdisciplinary research of Central and East European politics.
22.05.2017 | Jana Leichterová
Vědec nemá nikdy „padla“ - Rozhovor s Veronikou Bílkovou
Na Ústavu mezinárodních vztahů pracuje Veronika Bílková už 16 let, kromě toho učí na Právnické fakultě Univerzity Karlovy a je členkou Benátské komise, orgánu Rady Evropy pro kontrolu dodržování standardů vlády práva a lidských práv. Jak vypadá den vědkyně, jak se k vědě dostala a co si vůbec můžeme pod vědeckou prací představit, vysvětlila v rozhovoru pro Mezinárodní politiku.
22.05.2017 | ÚMV
Gratulujeme - Michal Kořan zástupcem výkonného ředitele v Aspen Institute
Michal Kořan, odborník na českou zahraniční, evropskou a bezpečnostní politiku a politiku středoevropských států, nastupuje na pozici zástupce výkonného ředitele v mezinárodní instituci Aspen Institute Central Europe. 
17.05.2017 | Rudolf Fürst
Policy Paper: Partnerství EU-ČLR vyžaduje update
K příležitosti otevření nového Centra vztahů EU-Asie připravil jeho koordinátor Rudolf Fürst policy paper věnující se aktuálním vztahů EU a ČLR.
17.05.2017 | Jakub Eberle
Fantasy as a factor in international politics?
We are proud to present an article "Narrative, desire, ontological security, transgression: fantasy as a factor in international politics" by Jakub Eberle, published by the prestigious Journal of International Relations and Development.
Turkey: The Other in an oriental soap opera
Vít Beneš and Kristýna Tamchynová are the authors of the Czech country report which is part of a series on the future of EU-Turkey relations. "The Future of EU-Turkey Relations: Mapping Dynamics and Testing Scenarios" (FEUTURE) is a Horizon 2020 project coordinated by Prof. Dr. Wolfgang Wessels, the  Director of the Centre for Turkey and European Union Studies at the University of Cologne.
12.05.2017 |
Nové Centrum vztahů EU - Asie
Ústav mezinárodních vztahů pro vás má radostnou zprávu! Na ÚMV totiž vznikne nové Centrum vztahů EU - Asie. Bude se zabývat celou oblastí Asie, bez Předního východu. Chceme rozšířit a posílit rozsah asijských studií na ústavu, k tomuto cíli svou odborností přispějí externí i interní spolupracovníci ÚMV. 
Prague European Summit 2017
Now in its third year, the Prague European Summit (PES) is an annual event established to provide a platform for high-level strategic and open debate among government officials, political and business representatives, academicians and journalists on the future of the European Union in the context of current world affairs.
05.05.2017 |
ÚMV se zapojil do soutěže Do práce na kole
S radostí vám oznamujeme, že Ústav mezinárodních vztahů se již po druhé zapojuje do soutěžě s názvem „Do práce na kole,“ která má za cíl motivovat zaměstnance, aby pro cestu do práce využívali kolo, koloběžku, kolečkové brusle, či aby do práce docházeli po svých, ať už v tempu běžeckém či vycházkovém.
04.05.2017 | Tamás Lattmann
Attack on the CEU in Hungary - An invalid law, or even criminal one?
In 2014, Hungarian prime minister Viktor Orbán has declared to build an “illiberal state” in Hungary, while constantly referring to leaders like Vladimir Putin in Russia or Recep Tayyip Erdogan in Turkey as examples. This has been seen by many as a gradual march toward authoritarianism. While this – and many other policies – have been heavily criticized by many ever since, these have gained a new momentum with the prime minister and his circles turning against the Central European University.


1 ... 5 6 7 8 9 10 11 ... 51

Doporučujeme

Volná pracovní pozice: Ředitel/ka výzkumu
Ústav mezinárodních vztahů Praha (ÚMV) je významnou českou v...
Vacancy Notice: Research Director
The Institute of International Relations Prague (IIR) has been the ...

Nejčtenější

Vacancy Notice: Research Director
The Institute of International Relations Prague (IIR) has been the ...
Jaký ohlas vyvolá Mattisova doktrína?
Ve světě se diskutuje o Národní obranné strategii USA 2018, kt...