Mezinárodní politika

17.05.2016 | Luboš Fendrych
USA choice: Who would be the best for Czech interests
Although U.S. presidential primaries and caucuses are in full swing, Obama´s successor will not be known until November. Yet the pressing question has already emerged: Which presidential candidate advocates for such a foreign policy that would meet the Czech Republic´s defense and security interests? This short essay seeks to answer this crucial question.
05.05.2016 | Diana A. Hanry Knop
Brazilská nesnadná zkouška. Konec země budoucnosti?
Brazílie právě prochází nesnadnou zkouškou z demokracie, kdy se společnost zmítá mezi demoralizací, ale i nabytým sebevědomím. Turbulence navíc přišly na pozadí končícího ekonomického zázraku a vyčerpání jednoho politického cyklu.
Political drama in Egypt: result of transformation?
As one may notice nowadays that the Middle East as whole is coming to a stage where the region can be clearly classified as the hottest zone in the world with daily happenings and breaking news where economic stability is not guaranteed, political transformation is not smooth and of militant groups has become significant in addition to the region being categorized as a main place for crisis; exporting tremendous numbers of refugees to the neighboring states.
Michal Klíma: Od totality k defektní demokracii
Videozáznam prezentace knihy prof. PhDr. Michala Klímy, M.A., CSc., politologa a rektora Metropolitní univerzity Praha: "Od totality k defektní demokracii: Privatizace a kolonizace politických stran netransparentním byznysem." Prezentaci uvedl ředitel Ústavu mezinárodních vztahů, Petr Kratochvíl. Akce se konala v Ústavu mezinárodních vztahů 28. dubna.
25.04.2016 | Jan Kovář
Dopady referenda o brexitu: integrace prohrála už teď
Britský premiér David Cameron stanovil konání referenda o setrvání Spojeného království v Evropské unii na čtvrtek 23. června. S blížícím se datem jeho konání se stále častěji objevují otázky o dopadu případného vystoupení Spojeného království z EU, tedy brexitu, na Evropskou unii, samotnou Velkou Británii a u nás také na Českou republiku. Jaké jsou tedy možné ekonomické, politické i praktické dopady případného brexitu?
25.04.2016 |
François Crépeau on Migration
An expert public discussion with François Crépeau, Professor and Hans and Tamar Oppenheimer Chair in Public International Law, McGill University; United Nations Special Rapporteur on the Human Rights of Migrants took place at the Institute of International Relations on 25 April.
17.04.2016 | Jan Kovář
Návrh reformy dublinského systému: co vše se změní?
Evropská komise ve středu 6. dubna představila návrh (zatím pouze diskuzní paper ve formě komuniké, nikoliv legislativní návrh) na reformu unijního systému pro určení členského státu odpovědného za posouzení žádosti o azyl. Co se v současnosti ostře sledovaném systému má změnit, a co má zůstat?
Garážová věda v éře boje proti terorismu
Strach z neznámých útočníků, kteří mohou narušit zaběhnuté pořádky západního stylu života, se stal jedním z charakteristických znaků současné společnosti. V rámci boje proti terorismu, který po útocích 11. září 2001 vyhlásila americká vláda, došlo proto k přijetí celé řady do té doby zcela nemyslitelných bezpečnostních regulací, které se týkají mnoha oblastí společnosti, včetně vědy. 
Restart v Myanmaru: balancování ve vztazích s Čínou
Geopolitická poloha Myanmaru je strategická. Leží mezi Čínou a Indii, dvěma zeměmi s největším počtem obyvatelstva, a na pobřeží Bengálského zálivu, který je vstupní bránou do Indického oceánu a Malackých úžin, spojnicí mezi Indickým a Tichým oceánem. Poloha a nevyužité nerostné suroviny, kterými Myanmar oplývá, jsou dostatečně důležité faktory pro zvýšený zájem řady sousedních i vzdálenějších zemí jako je Čína, Indie, Thajsko, ale i USA a EU. 
14.04.2016 | Vít Beneš
Padesát let Mezinárodních vztahů
Ústav mezinárodních vztahů a Redakční rada časopisu Mezinárodní vztahy uspořádaly konferenci k příležitosti padesáti let časopisu Mezinárodní vztahy. Jak se změnily mezinárodní vztahy a jak Mezinárodní vztahy za posledních padesát let? Odpovědi nejen na tuto otázku hledejte ve videozáznamu z konference.


1 ... 5 6 7 8 9 10 11 ... 62

Mezinárodní politika

On-line časopis Mezinárodní politika
Analýzy, rozhovory, komentáře

Vycházíme z tradice tištěného časopisu Mezinárodní politika. Přinášíme informace, které jdou do hloubky. Naši autoři vám pomohou nahlédnout do světa mezinárodních vztahů v souvislostech.

Ročník

Redakce

Šéfredaktor: Jan Nevyhoštěný
e-mail: nevyhosteny@iir.cz

Vydavatel:
Ústav mezinárodních vztahů, v. v. i.,
Nerudova 3, 118 50
Praha 1 - Malá Strana


Doporučujeme

Uspořádání světa podle Donalda J. Trumpa
Inaugurace Donalda J. Trumpa, jakožto 45. prezidenta Spojených st...
Trump podpoří Izrael na cestě, která se zemi nemusí vyplatit
Jestli je minimálně od konce studené války něco neochvějné, ...

Nejčtenější

Bílková: Koncepce zahraniční politiky - revoluce se nekoná
O tom, jak se změnilo, či nezměnilo, směřování zahraniční ...
European Strategic Autonomy: Distant but Irresistible
Under pressure from overlapping crises, writes Michal Šimečka in ...