Mezinárodní politika

07.02.2017 | Veronika Fajmonová
Vnímání terorismu: jaký vliv má narativ a jeho šíření
Zkoumat terorismus očima statistiky se může jevit jako nedostatek respektu vůči jedinečnosti každého lidského života. Nicméně abychom mohli terorismu čelit, je nezbytné pracovat s kvalitními daty, která by měla sloužit k informovanému procesu rozhodování. Teroristické činy zabíjejí a způsobují zranění jednotlivcům, ačkoliv obavy a pozornost, jaká je jim věnována, je enormní. Jakou roli v tomto hraje narativ o terorismu a média, která ho zprostředkovávají?
05.02.2017 | Federica Genna
The Western Balkans and the path to the EU integration
What does the future hold for the Western Balkans? As those who follow closely the EU enlargement process know, the region is still troubled by deep socioeconomic issues, and there is still some way to go before access is granted. However, the picture is not as bleak as it would seem, and the potential that integration holds could be the key for these countries’ economic and social recovery.
31.01.2017 | Jan Mazač
Sbor volitelů - přežitek, nebo důležitá pojistka?
Sbor volitelů, který v ústavním systému Spojených států de jure volí amerického prezidenta, může být pro laiky jakýmsi politickým apendixem. Zbytkovým orgánem ze zašlých staletí. Důvodů zřízení tohoto „jednorázového“ tělesa je však více a ve světle nedávno proběhlých voleb je dobré si je připomenout.
27.01.2017 | Jan Hornát
Uspořádání světa podle Donalda J. Trumpa
Inaugurace Donalda J. Trumpa, jakožto 45. prezidenta Spojených států, vnesla do oblasti mezinárodní politiky větší dávku nejistoty, než by v případě svého zvolení do této oblasti vnesla Hillary Clintonová. Nejistota zasahuje zejména vztahy nové administrativy s tradičními spojenci, kteří Trumpovo zvolání „Amerika na prvním místě“ (America First) vnímají jako určitou předzvěst zahraniční politiky USA, která se zcela odkloní od svých ideových základů a zaměří se pouze na základy materiální. 
23.01.2017 | Jitka Mikysková
Mírové rozhovory o Sýrii se přesouvají na Východ
V organizaci mírových rozhovorů o Sýrii, avizovaných na začátek tohoto týdne, se tentokrát angažují Rusko a Turecko, tedy země, které jsou tradičními rivaly s odlišnými zájmy. Když se však zamyslíme nad nesmírně složitou historií Blízkého východu a opakovaných nezdarech Západu komplikovanou situaci v regionu vyřešit, možná to může být i vítaná změna zkusit přesunout mírová jednání co nejblíže konfliktu samému, tentokrát v režii Ruska, Turecka a Íránu.
18.01.2017 | Daniel Heler
Trať Budapešť – Bělehrad: vítězí Čína na úkor Západu?
Plánované čínské infrastrukturní projekty v Evropě vzbuzují obavy z růstu vlivu či dokonce vměšování Číny. To koresponduje se stereotypně-konfrontačním viděním vztahů mezi nejvýznamnějšími geopolitickými hráči v Eurasii, které se stává mainstreamem odborné diskuse nejen v Česku.
18.01.2017 | Tereza Novotná
Institutionalization of Sexual Slavery within the ISIS Territory
When the first signs of sexual violence within Islamic State (ISIS) occurred, nobody thought it would have such a huge impact and particularly progress in terms of developing advanced infrastructure and specific law defining “rights of women” and their roles within this society. 
16.01.2017 | Zuzana Legathova
Mobilné peniaze pre Afriku: M-PESA mení kontinent
Prichádzajúc z rozvinutých trhov, kde má väčšina obyvateľstva minimálne jeden bankový účet a vlastní aspoň jednu kreditnú kartu, zistíte, že v sub-saharskej Afrike je situácia výrazne odlišná. Budúcnosť platieb pre Afriku spočíva v konvergencii medzi telekomunikáciami a bankovníctvom. Vlajkonosičom zmeny bude Keňa, aktuálne stredne príjmová krajina.
01.01.2017 | Jitka Mikysková
Z anexe Krymu se stal zamrzlý problém. Pomůže nátlak?
Zástupci států EU se na prosincovém summitu rozhodli prodloužit sankce proti Rusku o dalších šest měsíců do července 2017, vzhledem k tomu, že stále nedošlo k naplnění mírových dohod z běloruského Minsku, které se týkají konfliktu mezi ukrajinskou vládou a proruskými vzbouřenci na východě země. EU sankce spojila s plným prosazením mírových dohod z Minsku a dosažením pokroku v mírovém procesu na Ukrajině. Na pozadí konfliktu na východní Ukrajině pak v poslední době zůstává stále více zamrzající problém anexe Krymu Ruskem. 
01.01.2017 | Klara Ovcackova
Moldova and Bulgaria elections: geopolitical shake-up?
Judging from the headlines, it would seem that on November 13, just a few days after the world was stunned by the victory of Donald Trump in the United States presidential election, Russia gained two new allies in the former eastern bloc – Moldova and Bulgaria. However, the victory of so-called “pro-Russian” presidential candidates should not be reduced to a “West versus Russia” scenario as it has more implications for domestic politics, rather than geopolitics.


1 ... 5 6 7 8 9 10 11 ... 68

Mezinárodní politika

On-line časopis Mezinárodní politika
Analýzy, rozhovory, komentáře

Vycházíme z tradice tištěného časopisu Mezinárodní politika. Přinášíme informace, které jdou do hloubky. Naši autoři vám pomohou nahlédnout do světa mezinárodních vztahů v souvislostech.

Ročník

Redakce

Šéfredaktorka: Linda Flanderová
e-mail: flanderova@iir.cz
Zástupce šéfredaktorky: Matouš Pinkava
e-mail: pinkava@iir.cz
Editorka: Tereza Soušková
e-mail: souskova@iir.cz
více o redakci zde

Vydavatel:
Ústav mezinárodních vztahů, v. v. i.,
Nerudova 3, 118 50
Praha 1 - Malá Strana

Knihy


Doporučujeme

Volná pracovní pozice: Ředitel/ka výzkumu
Ústav mezinárodních vztahů Praha (ÚMV) je významnou českou v...
Vacancy Notice: Research Director
The Institute of International Relations Prague (IIR) has been the ...

Nejčtenější

Vacancy Notice: Research Director
The Institute of International Relations Prague (IIR) has been the ...
Do the Western Balkans face a coming Russian storm?
New ECFR report by Mark Galeotti focusing on possibility of launch ...