Mezinárodní politika

19.09.2016 | Pavel Kopecký
Pět let války v Sýrii: překresleme mentální mapy
Jestliže má pravdu starý pruský teoretik války Carl von Clausewitz (1780-1830), že válka je pokračováním politiky jinými prostředky, můžeme z krapet cynického postřehu snadno vyjít i při analýze současného měření sil v Sýrii.
13.09.2016 | redakce
Call for papers – staňte se autorem Mezinárodní politiky
On-line časopis Mezinárodní politika vyhlašuje témata, kterými se chce v následujících měsících na svých stránkách zabývat. Vyzýváme proto autory, kteří se dané problematice věnují ve své profesní, akademické či zájmové oblasti, aby nám nabídli své texty.
13.09.2016 | Malina Gilka
CUFTA - Free Trade Agreement: Ukraine and Canada
This article addresses the possible outcomes and opportunities for Ukraine from the free trade agreement between Canada and Ukraine signed on July 11th, 2016.  This free trade agreement known as the Canadian – Ukrainian Free Trade Agreement (CUFTA) is a milestone in the relationship between the two countries.
Konflikt v Jižním Súdánu: příčiny a možnosti řešení
Jižní Súdán je nejmladší stát světa, který vznikl 8. července 2011 v důsledku referenda o nezávislosti, které se konalo o šest měsíců dříve, a ve kterém se obyvatelé této oblasti vyslovili v 99,8 % pro samostatnost. Po vzniku nového státu však v zemi nenastal mír, ale rozhořel se další konflikt, tentokrát mezi jednotlivými mocenskými silami v rámci Jižního Súdánu. Jaké jsou hlavní příčiny obnovení násilí a jaké jsou možnosti ukončení aktuální jihosúdánské občanské války?
02.09.2016 | Andrej Galčenko
Oficiální pozice Ruska v rámci konfliktu na Ukrajině
Vznikem ukrajinské krize došlo ke změně mezinárodního bezpečnostního uspořádání a vypuknutí války ve východní Evropě. Geografická a geostrategická poloha Ukrajiny na Východoevropské pláni má z tohoto hlediska zásadní vojensko-politický a ekonomický význam pro balancování mezi civilizačními a ekonomickými centry moci v rámci evropského kontinentu.
29.08.2016 | Jan Nevyhoštěný
Proč Erdoğan Gülena nenávidí? Klíčem je politický islám
Ze zosnování neúspěšného puče v Turecku bylo obviněno hnutí Hizmet (někdy nazývané i Cemaat) duchovního Fetullaha Gülena. Probíhající rozsáhlé čistky se dotýkají desetitisíců sympatizantů hnutí napříč celou tureckou společností. "Budeme občany druhé kategorie," říká v rozhovoru pro Mezinárodní politiku Salih Yilmaz z organizace Mozaiky Platform Dialog, která propaguje gülenovy myšlenky apolitického islámu a mezikulturního dialogu v Česku.
23.08.2016 | Martin Petlach
The Inner Losing Combat in Malaysia
The contemporary political situation in Malaysia has been undergoing such a reversal. However, it is necessary to bear in mind that the possible transformation and changes are going to take place within political elites; not towards citizens predominantly as one may wrongly expect after Najib Razak’s financial mishap when receiving a jolly substantial amount of money from the 1MDB national fund (losing approx. £2,66bn) which had been created for country development objectives.
01.08.2016 | Jan Nevyhoštěný
Situace po puči rozhodně využije Putin, říká turkolog
Jaká část společnosti stojí po zmařeném puči za současným tureckým prezidentem a existuje vůbec ještě v Turecku rozdělení národa na sekularisty a tradicionalisty? Na otázky Mezinárodní politiky odpovídal přední český turkolog Tomáš Laně. 
28.07.2016 | Tomáš Kaválek
De-Gülenifikace ohrozí ekonomiku i fungování státu
Bezprostředně po puči byly v Turecku zahájeny svým rozsahem bezprecedentní čistky napříč armádou, policí, byrokracií, soudnictvím i vzdělávacím systémem. Sféra byznysu má následovat a nejeví se, že by polevovalo odhodlání Erdoğanova režimu zbavit se možného disentu. Čistky se dotkly více než 60 tisíc lidí, na 13 tisíc jich bylo zatčeno, což jistě není konečné číslo. 
26.07.2016 | Jan Nevyhoštěný
TÉMA MP: Puč, krize a čistky v Turecku
Mezinárodní politika se Turecku věnuje dlouhodobě. Přesto jsme před více než rokem, kdy vyšlo monotematické číslo věnované měnící se politické situaci této důležité země, netušili, že se tamní mocenská situace tak rychle vyhrotí. Nyní tedy přinášíme další speciální číslo našeho časopisu, které se věnuje neúspěšnému armádnímu puči, celospolečenským čistkám a příčinám a důsledkům aktuálního politického a společenského vývoje v Turecku.


1 ... 5 6 7 8 9 10 11 ... 64

Mezinárodní politika

On-line časopis Mezinárodní politika
Analýzy, rozhovory, komentáře

Vycházíme z tradice tištěného časopisu Mezinárodní politika. Přinášíme informace, které jdou do hloubky. Naši autoři vám pomohou nahlédnout do světa mezinárodních vztahů v souvislostech.

Ročník

Redakce

Šéfredaktor: Jan Nevyhoštěný
e-mail: nevyhosteny@iir.cz

Vydavatel:
Ústav mezinárodních vztahů, v. v. i.,
Nerudova 3, 118 50
Praha 1 - Malá Strana


Doporučujeme

Výběrové řízení na pozici: Výzkumná pracovnice/-ík (Poloviční úvazek)
Ústav mezinárodních vztahů vyhlašuje výběrové řízení na ...
Výběrové řízení na pozici: Výzkumná pracovnice/-ík (Plný úvazek)
Ústav mezinárodních vztahů vyhlašuje výběrové řízení na ...

Nejčtenější

Nedělejme hlupáka z masy - Rozhovor s Jakubem Eberlem
Na Ústavu mezinárodních vztahů pracuje Jakub Eberle jako intern...