Naši lidé v médiích

Kdyby byly sankce na USA, říkal by Sobotka totéž
Výroky premiéra Sobotky o nefunkčních sankcích vůči Rusku České republice v unii neuškodí, spíše jen potvrdí to, že je pro české politiky důležitější dění uvnitř země než navenek, míní ředitel Ústavu mezinárodních vztahů Petr Kratochvíl v rozhovoru pro IHNED.cz.
01.09.2014 | Jan Blažek
Příliv uprchlíků do EU bude pokračovat
Itálie je dle slov Daniely Drtinové "zaplavena imigranty", situace je zcela jiná, než byla kdy dříve. Co se bude dít dál? Bude pokračovat propouštění mnohdy nezaregistrovaných běženců do dalších zemí Evropské unie? Budou běženci zadržováni ještě na moři a vraceni do zemí původu? Budou se opakovat scénáře se ztroskotanými loďmi a desítkami obětí? Nebo se najde další, konstruktivnější řešení? Tyto i další otázky byly zodpovězeny v diskuzi s Janem Blažkem a ředitelkou české pobočky Mezinárodní organizace pro migraci Lucií Sládkovou.
29.08.2014 |
Vláda schválila dodávku munice pro kurdské milice
Vláda schválila darování starších nevyužívaných vojenských zásob v hodnotě zhruba 40 milionů korun kurdským milicím v Iráku. O přesun výzbroje se postará americká armáda do konce letošního roku. Kurdské milice v Iráku jsou jednou z hlavních sil čelících náporu ozbrojenců z Islámského státu. Zda a proč je třeba kurdským bojovníkům pomoci a proč je území iráckého Kurdistánu tak lákavou kořistí se dozvíte v rozhovoru s Janem Eichlerem.
24.08.2014 | Jan Eichler
Ruská armáda jako mocenský nástroj
V souvislosti se současnou ukrajinskou krizí je čím dál častěji připomínána studená válka. Vrací se ve vztahu k Rusku filosofie zadržování? Jak vypadala tato teorie ve své původní podobě, tak jak ji navrhl George Kennan? Jaké následky mělo její posunutí do vojenské roviny? A jak to souvisí s ukrajinskou krizí? To vše se dozvíte v rozhovoru s Janem Eichlerem.
15.08.2014 | Jan Eichler
Před 20 lety byl dopaden nejhledanější terorista: Carlos neboli Šakal
"Dvacet let patřil mezi nejhledanější teroristy světa, na svém kontě má nejméně 83 lidských životů a jeho příběh inspiroval spisovatele i filmaře. Venezuelský rodák Ilyich Ramírez Sánchez, zvaný Šakal nebo též Carlos ale nakonec spravedlnosti neutekl – přesně před 20 lety byl v Súdánu zatčen a v roce 1997 byl v Paříži odsouzen na doživotí"
13.08.2014 |
Izrael není obětí
"Rostoucí solidarita s utrpením obyvatel Gazy demonstruje klesající důvěru v legitimizující rétoriku maskující izraelskou agresi. Není možné hájit strategie Hamásu, je ale absurdní vykreslovat okupační mocnost jako jedinou oběť sporů." Celou situaci pro Deník Referendum Svět analyzoval Jan Blažek.
13.08.2014 |
Postihy bank zasáhnou Rusko nejvíc
Evropská unie nově změnila způsob sankcí zacílených na Rusko. Místo jmenného seznamu zavedla sankce sektorové. Ty se týkají např. zbrojního průmyslu, zařízení na těžbu ropy, ale také bankovního sektoru. Na co vše jsou uvaleny sankce, zda plní svou funkci a jak situaci ovlivňuje ekonomická provázanost Ruska a EU, analyzoval Ondřej Ditrych.
04.08.2014 | Marek Čejka
Izraelci se učili od Britů
Nový rozhovor s Markem Čejkou se vrací k izraelsko-palestinskému konfliktu. Je ofenziva v pásmu Gazy účinná, nebo získává další sympatizanty hnutí Hamás? Má spolupráce Hamásu a Fatahu šanci na pokračování? A především, jaké jsou scénáře pro mírové soužití Izraelců a Palestinců v budoucnosti?
23.07.2014 | Marek Čejka
Na blokádu Pásma Gazy doplácejí civilisté
Je operace v pásmu Gazy válečným zločinem? Jsou Palestinci bez viny? A jak v tom všem figuruje Velká Británie? Nový rozhovor s Markem Čejkou odpovídá na tyto otázky a dále se v něm autor zamýšlí, proč je Česká republika tradičně proizraelská a jaká by měla být v nastalé situaci česká pozice.
22.07.2014 | Pavel Barša
Arabský Střední východ v bodu nula?
Pavel Barša komentuje zásadní změny vlivu jednotlivých aktérů na Blízkém východě. Dle jeho slov se dnes uspořádání, které vzešlo z první světové války, v důsledku slábnoucí pozice USA hroutí. Proč se zdá, že se teritoriálně-politická mapa arabského Středního východu, kterou narýsovali vítězové první světové války, pomalu proměňuje v cáry?


1 ... 71 72 73 74 75 76 77 ... 90

Knihy

Ondřej Horký-Hlucháň, Tomáš Profant a kol.

Doporučujeme

Drulák a streetart na ambasádě v Paříži
Ve středu 16. května proběhlo slavnostní zahájení výstavy Č...
Tvrdý vojenský postup Izraelské armády
15.5. 2018 Marek Čejka od ČT24 dostal několik okruhů a dotazů ...

Nejčtenější

Česko-ruské diskuzní fórum
Memorandum o porozumění mezi Ústavem mezinárodních vztahů (Ú...
Trumpova Národná bezpečnostná stratégia
V medzinárodných vzťahoch - ako odbore sa tradične str...