Naši lidé v médiích

24.08.2014 | Jan Eichler
Ruská armáda jako mocenský nástroj
V souvislosti se současnou ukrajinskou krizí je čím dál častěji připomínána studená válka. Vrací se ve vztahu k Rusku filosofie zadržování? Jak vypadala tato teorie ve své původní podobě, tak jak ji navrhl George Kennan? Jaké následky mělo její posunutí do vojenské roviny? A jak to souvisí s ukrajinskou krizí? To vše se dozvíte v rozhovoru s Janem Eichlerem.
15.08.2014 | Jan Eichler
Před 20 lety byl dopaden nejhledanější terorista: Carlos neboli Šakal
"Dvacet let patřil mezi nejhledanější teroristy světa, na svém kontě má nejméně 83 lidských životů a jeho příběh inspiroval spisovatele i filmaře. Venezuelský rodák Ilyich Ramírez Sánchez, zvaný Šakal nebo též Carlos ale nakonec spravedlnosti neutekl – přesně před 20 lety byl v Súdánu zatčen a v roce 1997 byl v Paříži odsouzen na doživotí"
13.08.2014 |
Izrael není obětí
"Rostoucí solidarita s utrpením obyvatel Gazy demonstruje klesající důvěru v legitimizující rétoriku maskující izraelskou agresi. Není možné hájit strategie Hamásu, je ale absurdní vykreslovat okupační mocnost jako jedinou oběť sporů." Celou situaci pro Deník Referendum Svět analyzoval Jan Blažek.
13.08.2014 |
Postihy bank zasáhnou Rusko nejvíc
Evropská unie nově změnila způsob sankcí zacílených na Rusko. Místo jmenného seznamu zavedla sankce sektorové. Ty se týkají např. zbrojního průmyslu, zařízení na těžbu ropy, ale také bankovního sektoru. Na co vše jsou uvaleny sankce, zda plní svou funkci a jak situaci ovlivňuje ekonomická provázanost Ruska a EU, analyzoval Ondřej Ditrych.
04.08.2014 | Marek Čejka
Izraelci se učili od Britů
Nový rozhovor s Markem Čejkou se vrací k izraelsko-palestinskému konfliktu. Je ofenziva v pásmu Gazy účinná, nebo získává další sympatizanty hnutí Hamás? Má spolupráce Hamásu a Fatahu šanci na pokračování? A především, jaké jsou scénáře pro mírové soužití Izraelců a Palestinců v budoucnosti?
23.07.2014 | Marek Čejka
Na blokádu Pásma Gazy doplácejí civilisté
Je operace v pásmu Gazy válečným zločinem? Jsou Palestinci bez viny? A jak v tom všem figuruje Velká Británie? Nový rozhovor s Markem Čejkou odpovídá na tyto otázky a dále se v něm autor zamýšlí, proč je Česká republika tradičně proizraelská a jaká by měla být v nastalé situaci česká pozice.
22.07.2014 | Pavel Barša
Arabský Střední východ v bodu nula?
Pavel Barša komentuje zásadní změny vlivu jednotlivých aktérů na Blízkém východě. Dle jeho slov se dnes uspořádání, které vzešlo z první světové války, v důsledku slábnoucí pozice USA hroutí. Proč se zdá, že se teritoriálně-politická mapa arabského Středního východu, kterou narýsovali vítězové první světové války, pomalu proměňuje v cáry?
21.07.2014 | Petr Kratochvíl
Česko stále nemá eurokomisaře
Dle slov Petra Kratochvíla není ostudou v českém ani evropském kontextu, že Česká republika dosud nemá vybraného eurokomisaře. Nejsme jedinou zemí, která zatím jméno nenavrhla. Zároveň je dle Petra Kratochvíla důležité jednat současně o portfoliu i osobě komisaře, neboť vyjednat portfolio a nemít vybraného vhodného kandidát by bylo strategickou chybou.
17.07.2014 | Marek Čejka
Izrael versus Hamás - další dějství
Mezi Izraelem a hnutím Hamás se rozpoutalo další kolo ozbrojených střetů. Navrhována jsou krátkodobá příměří, hlubší řešení vzájemných neshod je ale v nedohlednu. Expert na Blízký východ Marek Čejka ve svém nejnovějším článku rozebírá jak se změnila pozice Hamásu oproti minulým střetům s Izraelem, zda se v mezidobí i v Izraeli něco proměnilo, nebo zda vše může ovlivnit nový izraelský prezident Reuven Rivlin.
15.07.2014 |
Česko by mělo nominovat Füleho na post Vysokého představitele pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku
Koaliční rada by dnes měla rozhodnout o českém eurokomisaři. Vít Beneš volbu okomentoval pro Český rozhlas plus. Zdůrazil mimo jiné důležitost rezervních kandidátů pro zisk lepšího portfólia a odbornost Štefana Füleho jako kandidáta na post eurokomisaře.


1 ... 67 68 69 70 71 72 73 ... 86

Doporučujeme

The Italian Elections and the Debate on the Future of Europe
Italian politics is anything but simple. It is worldwide famous for...
Democracy can die fast
"The thing about change is that it can happen very quickly. You can...

Nejčtenější

The Italian Elections and the Debate on the Future of Europe
Italian politics is anything but simple. It is worldwide famous for...
Rebelové v Myanmaru oslavili svůj národní den
Myanmar, dříve známý jako Barma, je země v jihovýchodní Asii...