Mezinárodní politika

25.07.2016 | redakce
Stanovisko tureckého velvyslanectví k pokusu o puč
V rámci vyváženého informování o politické situaci v Turecku po nezdařeném pokusu o puč požádala redakce Mezinárodní politiky o oficiální komentář ambasádu Turecké republiky v Praze. Zde předkládáme reakci jejích odpovědných představitelů.
Pozadí puče: proč vlastně bojuje Erdoğan s gülenisty?
Po nezdařeném vojenském puči 15. července byli z komplotu proti vládě a státu obviněni příznivci islámského klerika Fetullah Gülena,  dnes „úhlavního nepřítele“ prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana, který je se svou Stranou spravedlnosti a rozvoje (AKP) u moci již 16 let. Jakou hrálo hnutí v turecké mocenské struktuře doposud roli?
22.07.2016 | Berfin Nur Osso
A Military Coup that is either Staged or Failed
Through the midnight of July 15th, Turkey has been shaken upon the control of Bosporus Bridge and Istanbul’s Atatürk airport by military officers with tanks. This has been the opening of a new era in Turkey which is certainly going to be more different and difficult than before.
20.07.2016 | Jan Daniel
Zmařený puč odráží ústup turecké armády z politiky
Důvody fiaska pátečního pokusu o puč už byly zopakovány a zanalyzovány mnohokrát. Výzkumník a bezpečnostní analytik Ústavu mezinárodních vztahů Jan Daniel se v komentáři pro Mezinárodní politiku zaměřil na tureckou armádu a její měnící se roli v tureckém mocenském systému.
11.07.2016 | Jan Nevyhoštěný
TÉMA MP: Brexit otřásl Evropou
Britové v referendu odhlasovali odchod své země z Evropské unie. Výsledek lidového hlasování překvapil mnohé, ne však naše autory, kteří již s předstihem analyzovali příčiny i následky britského rozhodnutí. K tématu jsme nabídli osm rozsáhlých článků.
Rozvojová pomoc je způsob, jak světu dokázat vyspělost
Když dojde na rozvojovou pomoc, používají polské politické strany značně nacionalistickou rétoriku, říká antropoložka Ela Drążkiewicz-Grodzicka, Marie Curie Fellow na Maynoothské universitě v Irsku a spoluautorka nové knihy Development Cooperation of the ‘New‘ EU Member States: Beyond Europeanization.
03.07.2016 | Mats Braun
V EU se integrovaly pouze elity. S reformami ale pomalu
Nebylo to ve skutečnosti zas tak nečekané. Britové dostali šanci vyjádřit se ke členství v EU a rozhodli se protestovat vůči politickým, ekonomickým a intelektuálním elitám. Těžko říci, jak by takové cvičení dopadlo v jiných členských státech EU. Lze předpokládat, že i jinde by to mohlo dopadnout podobně jako ve Velké Británii. Proto by to bylo chybné považovat místní vývoj za izolovanou britskou záležitost. 
Ela Drążkiewicz-Grodzicka: Foreign Aid Is a Way to Prove To the World That We Are Mature
Interview for Mezinárodní politika with a  well known anthropologist Ela Drążkiewicz-Grodzicka. ‘Polish political parties have a very nationalistic rhetoric when it comes to foreign aid’, says the anthropologist Ela Drążkiewicz-Grodzicka, a Marie Curie Fellow at Maynooth University in Ireland and one of the co-authors of the new book Development Cooperation of the ‘New' EU Member States: Beyond Europeanization.
Brexit realitou: EU, jak ji známe dnes, končí. Co dál?
Po 43 letech členství v Evropské unii se obyvatelé Spojeného království v referendu vyslovili v 51,9 % pro odchod své země z integračního uskupení. Britského referenda se celkově zúčastnilo 72,2 % voličů (což je o 6 % více než v loňských parlamentních volbách), přičemž pro brexit jich hlasovalo celých 17,4 milionu.
23.06.2016 | Vít Beneš
VIDEO: Vít Beneš hodnotí britskou debatu k brexitu
Další pětiminutovka ze světové politiky je zde. Tentokrát výzkumník Ústavu mezinárodních vztahů - Vít Beneš,  expert na evropskou integraci a teorii mezinárodních vztahů, hodnotí britskou debatu k brexitu.


1 ... 4 5 6 7 8 9 10 ... 62

Mezinárodní politika

On-line časopis Mezinárodní politika
Analýzy, rozhovory, komentáře

Vycházíme z tradice tištěného časopisu Mezinárodní politika. Přinášíme informace, které jdou do hloubky. Naši autoři vám pomohou nahlédnout do světa mezinárodních vztahů v souvislostech.

Ročník

Redakce

Šéfredaktor: Jan Nevyhoštěný
e-mail: nevyhosteny@iir.cz

Vydavatel:
Ústav mezinárodních vztahů, v. v. i.,
Nerudova 3, 118 50
Praha 1 - Malá Strana


Doporučujeme

Bílková: Koncepce zahraniční politiky - revoluce se nekoná
O tom, jak se změnilo, či nezměnilo, směřování zahraniční ...
Uspořádání světa podle Donalda J. Trumpa
Inaugurace Donalda J. Trumpa, jakožto 45. prezidenta Spojených st...

Nejčtenější

Trpké zkušenosti s mocnou čarodějkou
"V souvislosti s tragickým případem otravy chemickými zbraněmi...
Does Turkish Nationalist aspire to overthrow Erdogan?
Turkish people are deeply divided due to recent political controver...