Mezinárodní politika

03.07.2016 | Mats Braun
V EU se integrovaly pouze elity. S reformami ale pomalu
Nebylo to ve skutečnosti zas tak nečekané. Britové dostali šanci vyjádřit se ke členství v EU a rozhodli se protestovat vůči politickým, ekonomickým a intelektuálním elitám. Těžko říci, jak by takové cvičení dopadlo v jiných členských státech EU. Lze předpokládat, že i jinde by to mohlo dopadnout podobně jako ve Velké Británii. Proto by to bylo chybné považovat místní vývoj za izolovanou britskou záležitost. 
Ela Drążkiewicz-Grodzicka: Foreign Aid Is a Way to Prove To the World That We Are Mature
Interview for Mezinárodní politika with a  well known anthropologist Ela Drążkiewicz-Grodzicka. ‘Polish political parties have a very nationalistic rhetoric when it comes to foreign aid’, says the anthropologist Ela Drążkiewicz-Grodzicka, a Marie Curie Fellow at Maynooth University in Ireland and one of the co-authors of the new book Development Cooperation of the ‘New' EU Member States: Beyond Europeanization.
Brexit realitou: EU, jak ji známe dnes, končí. Co dál?
Po 43 letech členství v Evropské unii se obyvatelé Spojeného království v referendu vyslovili v 51,9 % pro odchod své země z integračního uskupení. Britského referenda se celkově zúčastnilo 72,2 % voličů (což je o 6 % více než v loňských parlamentních volbách), přičemž pro brexit jich hlasovalo celých 17,4 milionu.
23.06.2016 | Vít Beneš
VIDEO: Vít Beneš hodnotí britskou debatu k brexitu
Další pětiminutovka ze světové politiky je zde. Tentokrát výzkumník Ústavu mezinárodních vztahů - Vít Beneš,  expert na evropskou integraci a teorii mezinárodních vztahů, hodnotí britskou debatu k brexitu.
Rozdělená Británie? Profilace zastánců a odpůrců brexitu
Evropská otázka představuje dlouhodobě významnou štěpnou linii britské politiky. Do referenda o setrvání Velké Británie (VB) v Evropské unii (EU) zbývá necelý týden a na britské poměry nebývale vyhrocená kampaň se blíží do svého finále. Jakkoli nyní vše zastiňuje tragická smrt labouristické poslankyně Jo Cox, debatu ovládají také průzkumy veřejného mínění, jež jsou zveřejňovány takřka každý den a střídavě upřednostňují zastánce a odpůrce členství v EU.
06.06.2016 | Jan Blinka
Jak číst sedmý kongres Korejské strany práce?
Hlavní poznatek, který si nepoučený divák musel odnést ze 7. sjezdu severokorejské vládní strany je ten, že KLDR je opravdu iracionální, nepochopitelně se chovající aktér. Jak jinak si vysvětlit její chování, kdy na jedné straně testuje jaderná zařízení a rakety dlouhého doletu, aby na druhé straně ústy svého vůdce Kim Čong-una na kongresu volala po celosvětové denuklearizaci a prohlašovala se za odpovědnou jadernou velmoc?
Klíčové argumenty britské kampaně za brexit
V souvislosti s blížícím se referendem o setrvání či vystoupení Velké Británie z EU se kampaně příznivců i odpůrců brexitu vyostřují a nabírají na intenzitě. V médiích se dennodenně řeší dopady případného brexitu na rozličné aspekty života společnosti – od HDP, zdravotnictví a cen energií, přes budoucnost průmyslu, zemědělství, kvalitu ovzduší a téma národní bezpečnosti, až po cenu velikonočních vajíček, restrikce na recyklaci čajových sáčků a zákaz nafukování balónků pro děti mladší osmi let. 
Vliv USA na Ukrajině – pasivita, či dobře řízená strategie?
Ukrajinská krize, kterou vyvolaly protesty na kyjevském náměstí Nezávislosti na sklonku roku 2013, představuje svým významem nejnebezpečnější otřes stability evropského kontinentu od konce studené války, neboť proti sobě staví nejsilnější hráče východoevropského prostoru – EU, Rusko, ale také Spojené státy americké. Jakým způsobem tedy reagovaly USA na události na Ukrajině? 
23.05.2016 | Ondřej Sankot
Německá armáda a měnící se paradigma zahraniční politiky
Německo je v současné době nejsilnější ekonomikou a hospodářským motorem Evropy, jeho vojenská síla však za ekonomickým výkonem citelně zaostává. Od sjednocení SRN vojenské výdaje setrvale klesají, v roce 2015 činily cca 1,2 % HDP. Německo se dlouhodobě pohybuje hluboko pod 2 % hranicí, kterou přijalo jako cíl v rámci NATO. Mimo jiné i v důsledku omezeného financování přestává armáda stačit na úkoly, které před ni staví tvůrci německé zahraniční a bezpečnostní politiky.
Alternativy ke členství Velké Británie v EU
Referendum o setrvání Velké Británie v Evropské unii se nezadržitelně blíží a spolu s tím nabývá na intenzitě i otázka budoucího vztahu země s EU. Pakliže se Britové rozhodnou v EU zůstat, dojde de facto k zachování statu quo. Nové kompromisní uspořádání, které britská vláda vyjednala ve snaze upravit podmínky svého členství v EU, sice stávající politické a ekonomické vztahy částečně upravuje, nikterak zásadně je ale nemění. Jak však bude vypadat vztah EU a Spojeného království v případě, že si britští voliči 23. června 2016 odhlasují odchod z EU (tzv. brexit)? 


1 ... 4 5 6 7 8 9 10 ... 62

Mezinárodní politika

On-line časopis Mezinárodní politika
Analýzy, rozhovory, komentáře

Vycházíme z tradice tištěného časopisu Mezinárodní politika. Přinášíme informace, které jdou do hloubky. Naši autoři vám pomohou nahlédnout do světa mezinárodních vztahů v souvislostech.

Ročník

Redakce

Šéfredaktor: Jan Nevyhoštěný
e-mail: nevyhosteny@iir.cz

Vydavatel:
Ústav mezinárodních vztahů, v. v. i.,
Nerudova 3, 118 50
Praha 1 - Malá Strana

Knihy

Uroš Svete, Damijan Guštin, Janja Vuga, Rok Zupančič, Jelena Juvan

Doporučujeme

Uspořádání světa podle Donalda J. Trumpa
Inaugurace Donalda J. Trumpa, jakožto 45. prezidenta Spojených st...
Trump podpoří Izrael na cestě, která se zemi nemusí vyplatit
Jestli je minimálně od konce studené války něco neochvějné, ...

Nejčtenější

Bílková: Koncepce zahraniční politiky - revoluce se nekoná
O tom, jak se změnilo, či nezměnilo, směřování zahraniční ...
European Strategic Autonomy: Distant but Irresistible
Under pressure from overlapping crises, writes Michal Šimečka in ...