Mezinárodní politika

05.10.2016 | redakce
Peres šance na mír nevyužil, vaz mu srazil Libonon
Před několika dny zemřel ve věku 93 let izraelský exprezident Šimon Peres. Na zhodnocení role jednoho z nejvýznamnější izraelských politiků jsme se v minirozhovoru zeptali experta Ústavu mezinárodních vztahů a odborníka na Blízký východ Marka Čejky.
23.09.2016 | Mark Galeotti
New video - Mark Galeotti to Russian elections
With the majority of votes counted, Putin's party seems to have secured a majority in the parliament. The elections have been followed by many controversial issues, the most visible of which is the question of Crimean elections.
19.09.2016 | Pavel Kopecký
Pět let války v Sýrii: překresleme mentální mapy
Jestliže má pravdu starý pruský teoretik války Carl von Clausewitz (1780-1830), že válka je pokračováním politiky jinými prostředky, můžeme z krapet cynického postřehu snadno vyjít i při analýze současného měření sil v Sýrii.
13.09.2016 | redakce
Call for papers – staňte se autorem Mezinárodní politiky
On-line časopis Mezinárodní politika vyhlašuje témata, kterými se chce v následujících měsících na svých stránkách zabývat. Vyzýváme proto autory, kteří se dané problematice věnují ve své profesní, akademické či zájmové oblasti, aby nám nabídli své texty.
13.09.2016 | Malina Gilka
CUFTA - Free Trade Agreement: Ukraine and Canada
This article addresses the possible outcomes and opportunities for Ukraine from the free trade agreement between Canada and Ukraine signed on July 11th, 2016.  This free trade agreement known as the Canadian – Ukrainian Free Trade Agreement (CUFTA) is a milestone in the relationship between the two countries.
Konflikt v Jižním Súdánu: příčiny a možnosti řešení
Jižní Súdán je nejmladší stát světa, který vznikl 8. července 2011 v důsledku referenda o nezávislosti, které se konalo o šest měsíců dříve, a ve kterém se obyvatelé této oblasti vyslovili v 99,8 % pro samostatnost. Po vzniku nového státu však v zemi nenastal mír, ale rozhořel se další konflikt, tentokrát mezi jednotlivými mocenskými silami v rámci Jižního Súdánu. Jaké jsou hlavní příčiny obnovení násilí a jaké jsou možnosti ukončení aktuální jihosúdánské občanské války?
02.09.2016 | Andrej Galčenko
Oficiální pozice Ruska v rámci konfliktu na Ukrajině
Vznikem ukrajinské krize došlo ke změně mezinárodního bezpečnostního uspořádání a vypuknutí války ve východní Evropě. Geografická a geostrategická poloha Ukrajiny na Východoevropské pláni má z tohoto hlediska zásadní vojensko-politický a ekonomický význam pro balancování mezi civilizačními a ekonomickými centry moci v rámci evropského kontinentu.
29.08.2016 | Jan Nevyhoštěný
Proč Erdoğan Gülena nenávidí? Klíčem je politický islám
Ze zosnování neúspěšného puče v Turecku bylo obviněno hnutí Hizmet (někdy nazývané i Cemaat) duchovního Fetullaha Gülena. Probíhající rozsáhlé čistky se dotýkají desetitisíců sympatizantů hnutí napříč celou tureckou společností. "Budeme občany druhé kategorie," říká v rozhovoru pro Mezinárodní politiku Salih Yilmaz z organizace Mozaiky Platform Dialog, která propaguje gülenovy myšlenky apolitického islámu a mezikulturního dialogu v Česku.
23.08.2016 | Martin Petlach
The Inner Losing Combat in Malaysia
The contemporary political situation in Malaysia has been undergoing such a reversal. However, it is necessary to bear in mind that the possible transformation and changes are going to take place within political elites; not towards citizens predominantly as one may wrongly expect after Najib Razak’s financial mishap when receiving a jolly substantial amount of money from the 1MDB national fund (losing approx. £2,66bn) which had been created for country development objectives.
01.08.2016 | Jan Nevyhoštěný
Situace po puči rozhodně využije Putin, říká turkolog
Jaká část společnosti stojí po zmařeném puči za současným tureckým prezidentem a existuje vůbec ještě v Turecku rozdělení národa na sekularisty a tradicionalisty? Na otázky Mezinárodní politiky odpovídal přední český turkolog Tomáš Laně. 


1 ... 4 5 6 7 8 9 10 ... 63

Mezinárodní politika

On-line časopis Mezinárodní politika
Analýzy, rozhovory, komentáře

Vycházíme z tradice tištěného časopisu Mezinárodní politika. Přinášíme informace, které jdou do hloubky. Naši autoři vám pomohou nahlédnout do světa mezinárodních vztahů v souvislostech.

Ročník

Redakce

Šéfredaktor: Jan Nevyhoštěný
e-mail: nevyhosteny@iir.cz

Vydavatel:
Ústav mezinárodních vztahů, v. v. i.,
Nerudova 3, 118 50
Praha 1 - Malá Strana


Doporučujeme

Sociálním rozměrem zahraniční politiky k sociální diplomacii?
Sociální rozměr a zahraniční politika, kterou představuje dip...
Bílková: Koncepce zahraniční politiky - revoluce se nekoná
O tom, jak se změnilo, či nezměnilo, směřování zahraniční ...

Nejčtenější

Výběrové řízení
VŘ na pozici: Výzkumný pracovník/-ice se zaměřením n...
Ráj na zemi
Čím ÚMV přitahuje špičkové zahraniční pracovníky? Na to o...