Mezinárodní politika

27.01.2017 | Jan Hornát
Uspořádání světa podle Donalda J. Trumpa
Inaugurace Donalda J. Trumpa, jakožto 45. prezidenta Spojených států, vnesla do oblasti mezinárodní politiky větší dávku nejistoty, než by v případě svého zvolení do této oblasti vnesla Hillary Clintonová. Nejistota zasahuje zejména vztahy nové administrativy s tradičními spojenci, kteří Trumpovo zvolání „Amerika na prvním místě“ (America First) vnímají jako určitou předzvěst zahraniční politiky USA, která se zcela odkloní od svých ideových základů a zaměří se pouze na základy materiální. 
23.01.2017 | Jitka Mikysková
Mírové rozhovory o Sýrii se přesouvají na Východ
V organizaci mírových rozhovorů o Sýrii, avizovaných na začátek tohoto týdne, se tentokrát angažují Rusko a Turecko, tedy země, které jsou tradičními rivaly s odlišnými zájmy. Když se však zamyslíme nad nesmírně složitou historií Blízkého východu a opakovaných nezdarech Západu komplikovanou situaci v regionu vyřešit, možná to může být i vítaná změna zkusit přesunout mírová jednání co nejblíže konfliktu samému, tentokrát v režii Ruska, Turecka a Íránu.
18.01.2017 | Daniel Heler
Trať Budapešť – Bělehrad: vítězí Čína na úkor Západu?
Plánované čínské infrastrukturní projekty v Evropě vzbuzují obavy z růstu vlivu či dokonce vměšování Číny. To koresponduje se stereotypně-konfrontačním viděním vztahů mezi nejvýznamnějšími geopolitickými hráči v Eurasii, které se stává mainstreamem odborné diskuse nejen v Česku.
18.01.2017 | Tereza Novotná
Institutionalization of Sexual Slavery within the ISIS Territory
When the first signs of sexual violence within Islamic State (ISIS) occurred, nobody thought it would have such a huge impact and particularly progress in terms of developing advanced infrastructure and specific law defining “rights of women” and their roles within this society. 
16.01.2017 | Zuzana Legathova
Mobilné peniaze pre Afriku: M-PESA mení kontinent
Prichádzajúc z rozvinutých trhov, kde má väčšina obyvateľstva minimálne jeden bankový účet a vlastní aspoň jednu kreditnú kartu, zistíte, že v sub-saharskej Afrike je situácia výrazne odlišná. Budúcnosť platieb pre Afriku spočíva v konvergencii medzi telekomunikáciami a bankovníctvom. Vlajkonosičom zmeny bude Keňa, aktuálne stredne príjmová krajina.
01.01.2017 | Jitka Mikysková
Z anexe Krymu se stal zamrzlý problém. Pomůže nátlak?
Zástupci států EU se na prosincovém summitu rozhodli prodloužit sankce proti Rusku o dalších šest měsíců do července 2017, vzhledem k tomu, že stále nedošlo k naplnění mírových dohod z běloruského Minsku, které se týkají konfliktu mezi ukrajinskou vládou a proruskými vzbouřenci na východě země. EU sankce spojila s plným prosazením mírových dohod z Minsku a dosažením pokroku v mírovém procesu na Ukrajině. Na pozadí konfliktu na východní Ukrajině pak v poslední době zůstává stále více zamrzající problém anexe Krymu Ruskem. 
01.01.2017 | Klara Ovcackova
Moldova and Bulgaria elections: geopolitical shake-up?
Judging from the headlines, it would seem that on November 13, just a few days after the world was stunned by the victory of Donald Trump in the United States presidential election, Russia gained two new allies in the former eastern bloc – Moldova and Bulgaria. However, the victory of so-called “pro-Russian” presidential candidates should not be reduced to a “West versus Russia” scenario as it has more implications for domestic politics, rather than geopolitics.
31.12.2016 | Jan Nevyhoštěný
TÉMA MP: Rusko natahuje ruce do východní Evropy
Prezidentské volby v Moldavsku a v Bulharsku vyhráli proruští kandidáti. Strohá zpráva vyvolala obavy o stabilitu východní Evropy ve smyslu jejího směřování k demokracii a evropské integraci. Zda jsou starosti na místě zjišťovali autoři Mezinárodní politiky v dalším Tématu MP.
29.12.2016 | Vladislav Strnad
Prezidentské volby v Bulharsku a vliv vnější propagandy
Nedávné prezidentské volby v Bulharsku otevřely debatu o případné změně v zahraničně-politické orientaci země a o jejímu přibližování k Rusku. Překvapivá výhra kandidáta socialistů způsobila v zemi politickou krizi. Proti Bulharsku je používána propaganda s cílem podkopat instituce a nezávislost země. Prozatím Bulharsko není schopno této bezpečnostní hrozbě čelit.
27.12.2016 | Matyáš Viktora
The Transnistrian question in context of the crisis in eastern Ukraine
In the context of the Ukrainian crisis, one variable is usually ignored. Although being of minor importance in the European geopolitical discourse, Transnistria could become a major factor, should it be used or misused as a trump card in the great game over the future of Ukraine.


1 ... 4 5 6 7 8 9 10 ... 66

Mezinárodní politika

On-line časopis Mezinárodní politika
Analýzy, rozhovory, komentáře

Vycházíme z tradice tištěného časopisu Mezinárodní politika. Přinášíme informace, které jdou do hloubky. Naši autoři vám pomohou nahlédnout do světa mezinárodních vztahů v souvislostech.

Ročník

Redakce

Šéfredaktor: Linda Flanderová
e-mail: flanderova@iir.cz

Vydavatel:
Ústav mezinárodních vztahů, v. v. i.,
Nerudova 3, 118 50
Praha 1 - Malá Strana


Doporučujeme

Vražda, která komplikuje kosovský rébus
Přední politik srbské menšiny v Kosovu Oliver Ivanovič byl zas...
Snění o Evropě po 32 letech: jasnozřivost i omyly Jiřího Dienstbiera
U příležitosti výročí Sametové revoluce a v rámci připom...

Nejčtenější

Americko-indické obavy z čínské Nové Hedvábné stezky
Nová Hedvábná stezka neboli „Jedno pásmo, jedna cesta“ (...