Naši lidé v médiích

22.07.2014 | Pavel Barša
Arabský Střední východ v bodu nula?
Pavel Barša komentuje zásadní změny vlivu jednotlivých aktérů na Blízkém východě. Dle jeho slov se dnes uspořádání, které vzešlo z první světové války, v důsledku slábnoucí pozice USA hroutí. Proč se zdá, že se teritoriálně-politická mapa arabského Středního východu, kterou narýsovali vítězové první světové války, pomalu proměňuje v cáry?
21.07.2014 | Petr Kratochvíl
Česko stále nemá eurokomisaře
Dle slov Petra Kratochvíla není ostudou v českém ani evropském kontextu, že Česká republika dosud nemá vybraného eurokomisaře. Nejsme jedinou zemí, která zatím jméno nenavrhla. Zároveň je dle Petra Kratochvíla důležité jednat současně o portfoliu i osobě komisaře, neboť vyjednat portfolio a nemít vybraného vhodného kandidát by bylo strategickou chybou.
17.07.2014 | Marek Čejka
Izrael versus Hamás - další dějství
Mezi Izraelem a hnutím Hamás se rozpoutalo další kolo ozbrojených střetů. Navrhována jsou krátkodobá příměří, hlubší řešení vzájemných neshod je ale v nedohlednu. Expert na Blízký východ Marek Čejka ve svém nejnovějším článku rozebírá jak se změnila pozice Hamásu oproti minulým střetům s Izraelem, zda se v mezidobí i v Izraeli něco proměnilo, nebo zda vše může ovlivnit nový izraelský prezident Reuven Rivlin.
15.07.2014 |
Česko by mělo nominovat Füleho na post Vysokého představitele pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku
Koaliční rada by dnes měla rozhodnout o českém eurokomisaři. Vít Beneš volbu okomentoval pro Český rozhlas plus. Zdůrazil mimo jiné důležitost rezervních kandidátů pro zisk lepšího portfólia a odbornost Štefana Füleho jako kandidáta na post eurokomisaře.
07.07.2014 | Michal Kořan
Debating V4: Michal Kořan
A new article by Michal Kořan analyzing the V4, its mission and possible solutions to disagreements among its members.
07.07.2014 |
Potenciální nový stát na území Iráku může začít kontrolovat ropu a plyn
Islamisté z organizace ISIL v nedávné době vyhlásili na části iráckého a syrského území chalífát.  Stát nikdo neuznal, islamisté ale bojují dál a snaží se pod svou kontrolu získat další území. K dispozici mají také znepokojivé množství finančních prostředků. Proč je ISIL hráč, se kterým bude i do budoucna třeba počítat a jaká jsou největší rizika spojená s jeho možnou teritoriální expanzí, se dozvíte v rozhovoru s Markem Čejkou.
Krajiny V4 by sa nemali prekvapovať
Michal Kořan v rozhovoru pro server Pravda.sk okomentoval nový program slovenského předsednictví V4. Připomenul, že by se Slovensko mělo soustředit na omezení konfliktů ve vzájemné spolupráci členů V4, a zamyslel se, jak program konkrétně realizovat.
Co přinesou asociační dohody EU s Ukrajinou, Gruzií a Moldavskem?
Dnes (27. června) budou podepsány asociační dohody mezi EU a Ukrajinou, Gruzií a Moldavskem. Dohody směřují k vzájemnému otevření trhů a mají napomoci i demokratizaci. Nejsou ale příslibem členství v EU, jako tomu bývalo u starších typů asociačních dohod. Jaké přesně jsou rozdíly? A jaký je přínos nových dohod? To se dozvíte v článku Adély Denkové, který cituje i Víta Beneše.
25.06.2014 | Petr Kratochvíl
Putin nechce pravomoci k vyslání armády
Prezident Putin požádal Radu federace o zrušení rozhodnutí, které mu umožňovalo použít ozbrojené síly k ochraně ruských zájmů i na území cizího státu (Ukrajiny).  Byl to dopad sankcí?  Hrálo roli navázání kontaktů s ukrajinským prezidentem Porošenkem? Nebo má Putinův ústupek ještě jiné možné vysvětlení?To vše se dozvíte v rozhovoru s Petrem Kratochvílem pro ČT 24.
Will the Visegrad Four Survive Ukraine?
"The crisis to the east is severely testing cooperation in Central Europe. Is a successful “trademark” still working in the current political climate and could it survive an existential crisis? The answer to this question is key for the Visegrad Four – the most visible cooperative project of post-communist countries in Central Europe."


1 ... 66 67 68 69 70 71 72 ... 84

Doporučujeme

Workshop "Implementation of the Women, Peace, and Security Agenda"
The Embassy of Sweden in Prague, the Ministry of Foreign Affairs of...
Vražda, která komplikuje kosovský rébus
Přední politik srbské menšiny v Kosovu Oliver Ivanovič byl zas...

Nejčtenější

Job Vacancy: Researcher/Senior Researcher
The IIR is offering a full-time position for a researcher or senior...
NATO: Towards a new Strategic Concept
The new threats and challenges the Euro-Atlantic area is facing pos...