Naši lidé v médiích

20.02.2014 | Michal Kořan
Ukrajina na pokraji občanské války
Michal Kořan byl hostem pořadu Studio ČT24 na téma "Ukrajina na pokraji občanské války".
18.02.2014 | Tomáš Dopita
Současné nepokoje v Bosně a Hercegovině
Bosna a Hercegovina zažívá největší protivládní demonstrace za posledních 20 let. Zejména lidem žijícím v muslimsko-chorvatské části země vadí špatná ekonomická a politická situace, dále také chudoba a rostoucí nezaměstnanost.
17.02.2014 | Michal Kořan
Co je to česká zahraniční politika?
"Než usilovat o ideologické probouzení zahraniční politiky, které nutně bude činěno z jednoho konkrétního politického směru, měla by se budoucí vláda pokusit o trpělivou snahu pokračovat v prozkoumávání a respektování politického prostoru, který je pro všechny strany přijatelný."
Současné protesty jsou jiné, protože u nich teče krev, říká expert na Bosnu
Už dlouho se mají Bosňané špatně. V minulém týdnu situace vybublala na povrch v násilných protestech. "Lidem vadí, že politici nedělají nic pro to, aby jim zajistili perspektivu dobrého života," řekl v rozhovoru s Jakubem Fajnorem pro IHNED.cz expert Tomáš Dopita.
12.02.2014 | Tomáš Profant
Původ kapitalismu
"Tomáš Profant ve Středoevropských politických studiích recenzuje český překlad Původu kapitalismu od Ellen Meiksins Wood. Zdůrazňuje autorčinu analytickou preciznost, jež dělá knížku užitečnou i pro sociální vědce mimo marxistický proud."
Evropská unie jsou i čeští úředníci a poslanci
"Význam Evropského parlamentu (EP) snižuje, že ho lidé vnímají jako relativně neviditelné těleso, které nedokáže ovlivnit zásadní otázky," říká Vít Beneš, v rozhovoru pro Deník.cz.
10.02.2014 | Petr Drulák
Kontroverzní Janukovyčova návštěva Prahy
Současný ukrajinský prezident Viktor Janukovyč  byl pozván, aby v dubnu navštívil Prahu. Během jeho pobytu má proběhnout jak bilaterální setkání českého a ukrajinského prezidenta, tak dubnový summit Východního partnerství. To letos oslaví pět let od svého vzniku. Plánovaná návštěva vyvolává značné kontroverze, především kvůli nepřehledné a násilím poznamenané situaci na kyjevském Majdanu. Zda nebude pozvání odvoláno, a za jakých okolností by k tomu případně mohlo dojít, na to moderátorovi Událostí, komentářů odpovídali Petr Drulák, coby nový náměstek ministra zahraničních věcí a Hynek Kmoníček, ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky.
06.02.2014 | Tomáš Profant
Argument, ktorý si zaslúži diskurz
Tomáš Profant reagoval na jednostrannou diskuzi o očkování, která proběhla v Slovenském národním divadle v Bratislavě.
Nepokoje v Súdánu
14.12. 2013 došlo v Jižním Súdánu k neúspěšnému pokusu o převrat. Následovaly ozbrojené střety, které se postupně rozšířily do několika lokalit země. Ozbrojený konflikt v Jižním Súdánu vyhnal z domovů na 850 000 lidí. 3,7 milionů obyvatel trpí akutním nedostatkem jídla. Střety rovněž zasáhly oblasti těžby ropy a poškodily tak zásadní zdroj ekonomických příjmů. Zda se jedná o konflikt politický nebo etnický a zda vše skončí dohodou z Addis Abeby, kterou znepřátelené strany uzavřely koncem ledna, se dozvíte v rozhovoru s Kateřinou Rudincovou.
04.02.2014 | Petr Drulák
Pokojné řešení mohou nalézt jen sami Ukrajinci
Víkendové události v Kyjevě a dalších ukrajinských městech staví Ukrajinu i svět před novou politickou realitu. O vážnosti situace svědčí i to, že prezident  Janukovyč nabídl křeslo premiéra a vicepremiéra dvěma nejvýraznějším představitelům parlamentní opozice Arseniji Jaceňukovi a Vitaliji Kličkovi. Oba odmítli s tím, že s prezidentem jsou ochotni se bavit pouze o předčasných parlamentních a prezidentských volbách. Jako by se opakovala situace z doby před devíti lety, kdy Janukovyčovo vítězství v prezidentských volbách poznamenaných celou řadou nepravostí vyvolalo masové protesty. Oranžová revoluce Janukovyče smetla a ukrajinskou politiku následně na několik let ovládli političtí vůdci protestů Viktor Juščenko a Julija Timošenková.


1 ... 66 67 68 69 70 71 72 ... 80