Naši lidé v médiích

Syrští uprchlíci. EU a Turecko čekají jednání
Závěry zářijové Evropské rady zmiňují Turecko jako zemi, s níž je potřeba vést dialog na „všech úrovních“. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan 5. října navštíví Brusel. Vít Beneš a další odborníci se pro server Euroskop vyjádřili k rozdílným pohledům EU a Turecka na řešení uprchlické krize.
21.09.2015 | Petr Kratochvíl
Udrží země V4 svůj odmítavý postoj ke kvótám?
Dle vyjádření Petra Kratochvíla v rozhovoru pro Český rozhlas Radiožurnál se dlouhodobě kvótám na přerozdělení uprchlíků nevyhneme. Není to však takový problém, jaký je z toho uměle vytvářen. V případě České republiky by se jednalo o velmi malé číslo, jehož naplnění by nebylo obtížné. I přes naši velmi restriktivní azylovou politiku u nás někteří uprchlíci seriózně o azyl žádají. Zmíněnou azylovou politiku Petr Kratochvíl ostře kritizoval, především vybírání vysokých poplatků za nedobrovolný pobyt v českých detenčních centrech.
21.09.2015 | Petr Kratochvíl
Summit o Donbasu
Zatímco se chystá summit lídrů Francie, Německa, Ukrajiny a Ruska a na východě Ukrajiny bylo vyhlášeno příměří, objevují se zprávy že Rusko poblíž východních hranic s Ukrajinou buduje novou vojenskou základnu. Chystá se Rusko na dlouhodobý konflikt? Co bude znamenat případná základna pro Ukrajinu a co pro separatisty? A oč vlastně Moskva usiluje? Dozvíte se v rozhovoru s Petrem Kratochvílem pro Horizont ČT24.
20.09.2015 | Vít Beneš
EU schválila uprchlické kvóty
Přerozdělení uprchlíků podle kvót bylo odshoulaseno většinou členských států Evropské unie. Fakt, že se o tomto návrhu hlasovalo a nebyl hledán konsenzus, je dle slov Víta Beneše zcela bezprecedentní. Má velmi zapálená a ne vždy "příjemná" diskuze, kterou jsme mohli sledovat v přímém přenosu, i nějaká dlouhodobá pozitiva? Jsme svědky projevu fungující demokracie nebo naopak diktátu silnějších států Unie? Sledujte rozhovor pro Horizont ČT24.
18.09.2015 | Vladimír Handl
Německo si bere uprchlický time-out
Německo v neděli vyhlásilo, že dočasně pošle na hranice kvůli uprchlíkům policisty. Vladimír Handl si ale nemyslí, že by to znamenalo konec schengenského prostoru. Německo jen potřebuje oddychový čas, aby vlnu zvládlo.
Česko-německé vztahy a otázka uprchlíků
Česko-německé vztahy procházejí zatěžkávací zkouškou. Na jedné staně se dynamicky a stabilně rozvíjí spolupráce ve všech oblastech a na všech úrovních. Na druhé ale ukazuje téma imigrační krize, že v přístupech obou zemí existují podstatné rozdíly. K české politice se v tomto kontextu vyjádřil náš pracovník Vladimír Handl.
15.09.2015 | Tomáš Profant
Miesto udržateľnosti zelený rast?
Po viac ako dvoch dekádach zo zeleného rastu začína byř rovnaké zaklínadlo ako z udržateľného rozvoja. Čo tieto dva termíny predstavujú a je vôbec možné ich kritizovať? Týmto otázkam sa v novom článku pre Pravda.sk venuje Tomáš Profant.
14.09.2015 | Vít Beneš
Řecko versus Portoriko
"Když krachuje člen eurozóny - jako letos Řecko, je z toho velké drama. Když krachuje člen dolarové zóny - jako právě teď Portoriko, nikoho to příliš nevzrušuje. Evropě chybí skutečný fiskální federalismus, který by umožnil "bezbolestně" bankrotovat státům uvnitř měnové unie." Těmito slovy začíná článek Víta Beneše publikovaný v Lidových novinách. Autor v něm pokračuje ve své analýze současné řecké krize a přístupu EU k tomuto problému.
Fighting the wrong battle
The IIR researchers and members of the Centre for European Security of the IIR claim in their newest contribution to the server openDemocracy "Fighting the wrong battle: Central Europe’s crisis is one of liberal democracy, not migration" that: "The hostile response of central and eastern European heads of states to the prospect of accepting Syrian refugees is emblematic of a wider problem of democracy and liberalism in these countries."
07.09.2015 | Vladimír Handl
Německo slibuje přijmout uprchlíky
Vladimír Handl popsal v rozhovoru pro Horizont ČT24 německý přístup k uprchlické krizi a vysvětlil, proč je postoj starých členských států EU natolik odlišný od stanovisek států nových. Dle něj jsou občané starých členských států zvyklejší více cestovat a i v domácím prostředí potkávat více příslušníků jiných národností. Nečiní jim proto takový problém styk s jinou kulturou. V případě Německa je zároveň třeba uznat zásluhy politické elity, která nepustila téma uprchlické krize do populistické roviny a trpělivě lidem vysvětluje, že se opravdu jedná o výjimečnou situaci, kterou je třeba zvládnout. Uprchlíkům vyjadřují podporu politici napříč spektrem, stejně jako široká veřejnost či média. Přispívá k tomu pochopení pro důvody útěku. Problémem však zůstává zhruba 10 000 radikalizovaných občanů, kteří vyvolávají ostré, často i násilné střety. Nutná bude také další diskuze mezi starými a novými členy EU o sdílení závazků, existuje totiž legitimní požadavek na solidaritu uvnitř Evropské unie.


1 ... 60 61 62 63 64 65 66 ... 91

Knihy


Doporučujeme

Drulák a streetart na ambasádě v Paříži
Ve středu 16. května proběhlo slavnostní zahájení výstavy Č...
Tvrdý vojenský postup Izraelské armády
15.5. 2018 Marek Čejka od ČT24 dostal několik okruhů a dotazů ...

Nejčtenější

Macron, Merkel a české zájmy při reformě EU
Červnový summit Evropské rady se bude zabývat reformami klíčo...