Naši lidé v médiích

24.01.2018 | Jan Kovář
Odmítání kvót
Česká vláda opat jasně deklarovala, že reformy dublinského nařízení obsahující relokační mechanismus nepřijme. Zdá se tedy, že velmi dobře víme, co nechceme, ale bude to k vyjednávíní stačit? Nebudou od nás naši partneři v EU očekávat i nějaký konstruktivní návrh, jak se s případným přetlakem žadatelů o azyl vyrovnat? Za neplnění kvót nás Evropská komise žaluje u Evropského soudního dvora, protože jde o porušení něčeho, na čem se EU společně usnesla. Platí, že nejlepší obranou je útok, tedy znovu jasně deklarovat, že kvóty jsou pro nás nepřijatelné? A je pro nás v tomto směru výhodou, že od Nového roku Unii předsedá Bulharsko, jehož pohled na celou věc je Praze asi blíž než například pohled Berlína? I na to odpovídal Českému rozhlasu Jan Kovář.
23.01.2018 | Jakub Eberle
Německo: Jednání pokračují
Němečtí sociální demokraté zahájí koaliční vyjednávání s unií CDU/CSU, a to přesto, že straně klesají preference a většina Němců si prý tzv. velkou koalici nepřeje. Jak moc je SPD rozštěpená, jaké jsou její možnosti a jaké jsou hlavní argumenty pro i proti koalici? I na tyto otázky odpovídal Českému rozhlasu Jakub Eberle. K tématu se vyjádřil i pro Horizont ČT24.
Czech Republic, Austria: A Populist Wave to the Assault of Europe
Our Deputy Director for Research Ondřej Horký-Hlucháň in the global edition of RFI on islamophobia and the fear of migrants in the current presidential campaign and as part of a larger report on the "Czech Republic, Austria: A Populist Wave to the Assauult of Europe" by Anissa El Jabri.
22.01.2018 | Mark Galeotti
Is Putin’s trolling “making Russia great again”?
"In many ways, Russia is the geopolitical equivalent of the internet troll, deliberately sowing discord. There is an obvious and severe critique to be made about such a foreign policy, but it is also worth appreciating just why the Kremlin has adopted it – and appears to feel it is working," writes Mark Galeotti in his article for Business New Europe.
22.01.2018 | Tomáš Dopita
Lack of Engagement?
Three people, three countries, threee minutes. What are the relations of Germany, Cyprus, the Czech Republic and Kosovo? Tomáš Dopita contributes in this short video-spot published by Open 333 platform on the Czech relations with Kosovo.
19.01.2018 | Mark Galeotti
Forget Britain’s nuclear deterrent – here’s what Russia is really afraid of
Russia is being weaponised to justify big-ticket buys for the UK military, yet there’s little talk of what Moscow thinks matter.... And what is that? Read Mark Galeotti's piece for The Guardian.
18.01.2018 | Filip Tesař
Vražda, která komplikuje kosovský rébus
Přední politik srbské menšiny v Kosovu Oliver Ivanovič byl zastřelen v úterý v Kosovské Mitrovici. V reakci na incident  se z Bruselu vrátila srbská delegace, která měla pokračovat v jednáních s kosovskými představiteli o normalizaci vztahů. K tragickému útoku se pro Horizont ČT24 vyjádřil spolupracovník ÚMV a odborník na oblast Balkánu, Filip Tesař.
Hybridní válka? Buďme s tím označením opatrní, radí experti
S hybridními hrozbami se v posledních letech „roztrhl pytel“. Máme se o ně zajímat, případně se jich obávat? A hrozí České republice? Rozlišujme vlivové operace a válku, radí v rozhovoru pro iDNES.cz Jan Daniel a Jakub Eberle z Ústavu mezinárodních vztahů, kteří českou debatu o hybridních hrozbách zkoumají.
17.01.2018 | Petr Kratochvíl
Lze prezidentské volby chápat jako střet o českou zahraniční politiku?
Lze prezidentské volby chápat jako střet o zahraničně-politickou orientaci ČR, nebo dokonce zjednodušit jejich druhé kolo na volbu mezi Východem a Západem? Jak velkou roli vůbec hrají otázky související se zahraniční politikou v prezidentské volbě? I na tyto otázky odpovídal Českému rozhlasu ředitel Ústavu mezinárodních vztahů, Petr Kratochvíl.
16.01.2018 | Mark Galeotti
Cyber Hysteria
Governments and media credit Russia with fearsome hacking capabilities―which happens to suit Moscow very well. The West should take concrete counter-measures, " writes Mark Galeotti in his analysis for Berlin Policy Journal.


1 ... 3 4 5 6 7 8 9 ... 88

Doporučujeme

Volná pracovní pozice: Ředitel/ka výzkumu
Ústav mezinárodních vztahů Praha (ÚMV) je významnou českou v...
Vacancy Notice: Research Director
The Institute of International Relations Prague (IIR) has been the ...

Nejčtenější

Vacancy Notice: Research Director
The Institute of International Relations Prague (IIR) has been the ...
Jaký ohlas vyvolá Mattisova doktrína?
Ve světě se diskutuje o Národní obranné strategii USA 2018, kt...