Mezinárodní politika

17.10.2016 | Incha Aliyeva
Obstacles for Regionalization in Africa
Since their independence, african countries have been struggling to establish democratic systems as well as attempting to unite the continent and to boost its regional integration as it was seen as an effective strategy to enhance and improve the political, social and economic conditions. Indeed, throughout the 20th century numerous regional organizations were launched  in order to achieve this objective; however these attempts failed miserably due to some obstacles as well as the fact that Africa is considered as a periphery in the world economy and also in terms of analyzing its situation with the core which is the EU.
17.10.2016 | Patrick Aresu
The reflection of the coup in Turkey by the researchers of IIR
The night of 15th July has become one of the major moments of the recent Turkish history. Due to the military coup that happen, having the goal of overthrowing the regime of Recep Tayyip Erdogan. This article is a sum up of the opinions of the researchers from the Institute of International Relations on the event.  
05.10.2016 | redakce
Peres šance na mír nevyužil, vaz mu srazil Libonon
Před několika dny zemřel ve věku 93 let izraelský exprezident Šimon Peres. Na zhodnocení role jednoho z nejvýznamnější izraelských politiků jsme se v minirozhovoru zeptali experta Ústavu mezinárodních vztahů a odborníka na Blízký východ Marka Čejky.
23.09.2016 | Mark Galeotti
New video - Mark Galeotti to Russian elections
With the majority of votes counted, Putin's party seems to have secured a majority in the parliament. The elections have been followed by many controversial issues, the most visible of which is the question of Crimean elections.
19.09.2016 | Pavel Kopecký
Pět let války v Sýrii: překresleme mentální mapy
Jestliže má pravdu starý pruský teoretik války Carl von Clausewitz (1780-1830), že válka je pokračováním politiky jinými prostředky, můžeme z krapet cynického postřehu snadno vyjít i při analýze současného měření sil v Sýrii.
13.09.2016 | redakce
Call for papers – staňte se autorem Mezinárodní politiky
On-line časopis Mezinárodní politika vyhlašuje témata, kterými se chce v následujících měsících na svých stránkách zabývat. Vyzýváme proto autory, kteří se dané problematice věnují ve své profesní, akademické či zájmové oblasti, aby nám nabídli své texty.
13.09.2016 | Malina Gilka
CUFTA - Free Trade Agreement: Ukraine and Canada
This article addresses the possible outcomes and opportunities for Ukraine from the free trade agreement between Canada and Ukraine signed on July 11th, 2016.  This free trade agreement known as the Canadian – Ukrainian Free Trade Agreement (CUFTA) is a milestone in the relationship between the two countries.
Konflikt v Jižním Súdánu: příčiny a možnosti řešení
Jižní Súdán je nejmladší stát světa, který vznikl 8. července 2011 v důsledku referenda o nezávislosti, které se konalo o šest měsíců dříve, a ve kterém se obyvatelé této oblasti vyslovili v 99,8 % pro samostatnost. Po vzniku nového státu však v zemi nenastal mír, ale rozhořel se další konflikt, tentokrát mezi jednotlivými mocenskými silami v rámci Jižního Súdánu. Jaké jsou hlavní příčiny obnovení násilí a jaké jsou možnosti ukončení aktuální jihosúdánské občanské války?
02.09.2016 | Andrej Galčenko
Oficiální pozice Ruska v rámci konfliktu na Ukrajině
Vznikem ukrajinské krize došlo ke změně mezinárodního bezpečnostního uspořádání a vypuknutí války ve východní Evropě. Geografická a geostrategická poloha Ukrajiny na Východoevropské pláni má z tohoto hlediska zásadní vojensko-politický a ekonomický význam pro balancování mezi civilizačními a ekonomickými centry moci v rámci evropského kontinentu.
29.08.2016 | Jan Nevyhoštěný
Proč Erdoğan Gülena nenávidí? Klíčem je politický islám
Ze zosnování neúspěšného puče v Turecku bylo obviněno hnutí Hizmet (někdy nazývané i Cemaat) duchovního Fetullaha Gülena. Probíhající rozsáhlé čistky se dotýkají desetitisíců sympatizantů hnutí napříč celou tureckou společností. "Budeme občany druhé kategorie," říká v rozhovoru pro Mezinárodní politiku Salih Yilmaz z organizace Mozaiky Platform Dialog, která propaguje gülenovy myšlenky apolitického islámu a mezikulturního dialogu v Česku.


1 2 3 4 5 6 7 8 ... 62

Mezinárodní politika

On-line časopis Mezinárodní politika
Analýzy, rozhovory, komentáře

Vycházíme z tradice tištěného časopisu Mezinárodní politika. Přinášíme informace, které jdou do hloubky. Naši autoři vám pomohou nahlédnout do světa mezinárodních vztahů v souvislostech.

Ročník

Redakce

Šéfredaktor: Jan Nevyhoštěný
e-mail: nevyhosteny@iir.cz

Vydavatel:
Ústav mezinárodních vztahů, v. v. i.,
Nerudova 3, 118 50
Praha 1 - Malá Strana


Doporučujeme

Uspořádání světa podle Donalda J. Trumpa
Inaugurace Donalda J. Trumpa, jakožto 45. prezidenta Spojených st...
Trump podpoří Izrael na cestě, která se zemi nemusí vyplatit
Jestli je minimálně od konce studené války něco neochvějné, ...

Nejčtenější

Bílková: Koncepce zahraniční politiky - revoluce se nekoná
O tom, jak se změnilo, či nezměnilo, směřování zahraniční ...
European Strategic Autonomy: Distant but Irresistible
Under pressure from overlapping crises, writes Michal Šimečka in ...