Novinky

Pozvánka: Může být rozvojová pomoc řešením tzv. migrační krize?
Dovolte nám pozvat Vás na debatu, na níž vystoupí i náš zástupce ředitele pro výzkum, Ondřej Horký-Hlucháň: "Může být rozvojová pomoc řešením tzv. migrační krize?"
New PP: The European Union must effectively develop energy relations with global producers and partners
Translation of the initial policy paper of the Centre for Energy Policy. There are almost no oil or gas resources in the EU. To strengthen its energy security, the EU has taken a number of measures in its energy policy. To find out which measures these were read the policy paper of our Centre for Energy Policy.
Chinese Assertiveness in the South China Sea
New book by our Associate Researcher Richard Q. Turcsányi published by prestigious publishing house Springer! It offers an assessment of China’s assertive foreign policy behavior with a special focus on Chinese policies in the South China Sea (SCS). By providing a detailed account of the events in the SCS and by analyzing power dynamics in the region, it identifies the driving forces behind China’s assertive foreign policy. Considering China’s power on a domestic as well as an international level, it examines a number of different sources of hard and soft power, including military, economics, geopolitics, and domestic legitimacy.
Berlin–Prag: Entfremdung vermeiden – Chancen ergreifen
Our Senior Researcher Jakub Eberle is co-author of new policy paper on Czech-German relations published by German think-tank SWP.
09.11.2017 | Miroslav Tůma
Reflexe: Americký prezident Donald Trump a „nejhorší“ dohoda
Mezinárodněprávní reflexe Miroslava Tůmy, zabývající se problematikou dohody o íránském jaderném programu. 
Situace v Katalánsku z pohledu mezinárodního práva
V pátek 27. října 2017 přikročil parlament autonomního společenství Katalánsko k dlouho očekávánému a velmi obávanému vyhlášení nezávislosti na Španělsku. Učinil tak schválením deklarace o nezávislosti, kterou zveřejnil předseda katalánské autonomní vlády Carles Puigdemont již 10. října, následující dva týdny ale dokument zůstával stranou a sloužil jako nástroj nátlaku na španělskou vládu.
07.11.2017 | Veronika Bílková
Reflexe: "Horký brambor" Carles Puigdemont
V pátek 27. října 2017 přikročil parlament autonomního společenství Katalánsko k dlouho očekávánému a velmi obávanému vyhlášení nezávislosti na Španělsku. Učinil tak schválením deklarace o nezávislosti, kterou zveřejnil předseda katalánské autonomní vlády Carles Puigdemont již 10. října, následující dva týdny ale dokument zůstával stranou a sloužil jako nástroj nátlaku na španělskou vládu.
27.10.2017 | Lukáš Tichý
Securitizing Energy - public lecture
Centre for Energy Policy, Institute of International Relations, Center for Security Studies, Department of International Relations and European Studies and Department of Security Studies, Metropolitan University Prague would like to invite you to attend a public lecture by postdoc Dr. Izabela Surwillo on the topic - Securitizing Energy: From geopolitics to energy democracy.
20.10.2017 | Lukáš Tichý
Terrorist Attacks on the Energy Sector: A Strategic Instrument of the Islamic State in the Middle East and North Africa
Article by Lukáš Tichý was published in Mediterranean Quarterly. It focuses on the global terrorist and militant group the Islamic State (IS), specifically on its use of terrorism targeting the energy sector as a strategic political instrument in the Middle East and North Africa (MENA) in 2014–16. The essay has two main thrusts. First, it analyzes the importance that the IS attributes to energy in general and, more specifically, to the strategy of terrorist attacks targeting the energy sector. Second, the essay describes examples, goals, and motives of terrorist attacks on the energy sector and the accompanying criminal activities conducted by the IS in selected MENA countries.
17.10.2017 |
Úvodní právní názor Soudního dvora EU – zelená pro nouzový relokační systém, sto metrů za hraničním přechodem
Názor generálního advokáta Yvese Bota, publikovaný 26. července 2017, signalizuje významný krok směrem k uzavření právního případu, iniciovaného Slovenskou a Maďarskou republikou proti prozatímním mechanizmům o mandatorním přerozdělování žadatelů o azyl. Uvedené mechanismy byly představeny Evropskou radou v září roku 2015, ve snaze poskytnutí pomoci Řecké a Italské republice.


1 2 3 4 5 6 7 8 ... 50

Doporučujeme

Workshop "Implementation of the Women, Peace, and Security Agenda"
The Embassy of Sweden in Prague, the Ministry of Foreign Affairs of...
Vražda, která komplikuje kosovský rébus
Přední politik srbské menšiny v Kosovu Oliver Ivanovič byl zas...

Nejčtenější

Job Vacancy: Researcher/Senior Researcher
The IIR is offering a full-time position for a researcher or senior...
NATO: Towards a new Strategic Concept
The new threats and challenges the Euro-Atlantic area is facing pos...