Novinky

26.03.2018 |
“Towards sustainable, resilient and inclusive societies through participation of all”
The Institute of International Relations is outstandingly pleased to co-host the ECOSOC Preparatory Meeting taking place in Prague this monday 26th March 2018. It forms part of the special initiative of the Czech ECOSOC presidency on sustainable, resilient and inclusive societies through participation of all, an initiative which will contributes to the achievement of the 2030 Agenda for Sustainable Development. This meeting provides the participants with a platform to share best practices on participation and concrete examples of policy action, as well as to discuss the impact of the involvement of civil society and other non-state actors in implementing the Sustainable Development Goals (SDGs).
11.03.2018 |
2018 – Future of Europe
Rada pro mezinárodní vztahy ve spolupráci s Ústavem mezinárodních vztahů a Friedrich Ebert Stiftung vyhlašují mezinárodní výtvarnou soutěž na Téma: 2018 – Future of Europe. Studenti vysokých výtvarných a uměleckých škol mají možnost vyjádřit svůj názor prostřednictvím plakátu na toto téma. Zadáním je tvůrčím způsobem přenést svojí představu o budoucím směřování Evropy na formát 100 x 70 cm, který je pro všechny soutěžící stejný. Výsledná umělecká díla budou podnětem a inspirací pro zahájení veřejné debaty o budoucnosti Evropy.
21.02.2018 |
Brand-new issue of New Perspectives (3/2017) is now available!
We are delighted to present issue 03/2017 of New Perspectives, a peer-reviewed journal published three times a year in English, which primarily focus on interdisciplinary research of Central and East European politics.
21.02.2018 |
Think Visegrad Fellowship – Call for proposals 2018
Expert fellows from non-Visegrad countries with at least five years’ experience in their field of research are eligible. Preference will be given to applicants who have already made a significant contribution in their field. Application dossiers consisting of the application form, structured CV (including the list of publications) and a motivation letter (maximum 300 words) are to be submitted to thinktank@sfpa.sk by March 20, 2018.
21.02.2018 | Miroslav Tůma
Trumpova administrativa, jaderné zbraně a hlavní bezpečnostní doktrinální dokumenty
Koncem prvního roku svého působení administrativa prezidenta Donalda Trumpa postupně seznámila americkou a světovou veřejnost s hlavními bezpečnostními doktrinálními dokumenty. V prosinci 2017 publikovala „Národní bezpečnostní strategii USA“ a v lednu 2018 „Shrnutí Národní obranné strategie USA 2018“, jejíž celkové znění má utajovaný charakter. „Nová Jaderná doktrína 2018“ byla zástupci Ministerstva obrany USA představena na tiskové konferenci dne 2. 2. 2018. Více o zmíněných dokumentech a bezpečnostních hrozbách, kterým Spojené státy čelí, se dozvíte v mezinárodně právní reflexi Miroslava Tůmu.
15.02.2018 | Veronika Bílková
Začátek konce privilegií stálých členů Rady bezpečnosti?
Je autorita stálých členů Rady bezpečnosti OSN (tzv. velká pětka), získaná v polovině 20. století, v úpadku? Začala již Velká pětka ztrácet některá neformální privilegia, která požívala po dobu více než sedmdesáti let? Dojde následně k omezení, či dokonce úplnému zrušení, i privilegií formálních? Dát na tyto otázky kladnou odpověď by bylo příliš troufalé. Přesto existují náznaky toho, že privilegovaná pozice členů Velké pětky již není přijímána bez výhrad. Veronika Bílková ve své mezinárodněprávní reflexi analyzuje jejich současné postavení.
15.02.2018 |
Knihovna ÚMV rozšiřuje otevírací dobu!
Knihovna ÚMV rozšiřuje otevírací dobu a to znamená, že každou středu bude knihovna otevřena až do 19:00. Zároveň bychom vás rádi poprosili o vyplnění krátké ankety, které pak bude sloužit jako inspirace pro další úpravu otevírací doby. Anketu naleznete v článku. Děkujeme za projevený zájem!
06.02.2018 |
Časopisy Ústavu mezinárodních vztahů jsou od nynějška volně přístupné
Ústav mezinárodních vztahů je veřejná výzkumná instituce, která si klade za cíl podporovat výzkum v oblasti mezinárodních vztahů a zprostředkovávat jeho výsledky co nejširší odborné i laické veřejnosti. Sloužíme nejenom akademické komunitě a profesionálním uživatelům, ale snažíme se přispět ke zvýšení vzdělanosti české společnosti a úrovně poznání mezinárodních vztahů. Domníváme se také, že společnost má právo na volný přístup k výsledkům výzkumu financovaných z jejích daní a především chceme zpřístupnit výsledky výzkumu co nejširší skupině uživatelů a čtenářů, ať již z řad výzkumníků, diplomatů a profesionálů, tak i široké veřejnosti.
02.02.2018 |
Job Vacancy: Researcher/Senior Researcher
The IIR is offering a full-time position for a researcher or senior researcher with a focus on security to join its team of colleagues within the IIR’s Centre for European Security. The principal duty of the researcher will be to conduct theoretically and methodologically informed academic research and publish its results in international journals and publishing houses. The prerequisites for the position are an ability to carry out applied research, and a willingness to offer one’s expertise to policymakers through papers, briefings, and consultations.
22.01.2018 | Veronika Bílková
Kontroverzní otázka Jeruzaléma z pohledu mezinárodního práva
Jakou má institut uznání oporu v mezinárodním právu a existuje vůbec něco jako akt uznání hlavního města? Začtěte se do nejnovější reflexe Veroniky Bílkové a seznamte se s tím, jakým způsobem si Izrael nárokuje Jeruzalém, který je podstatnou částí mezinárodní komunity považován za hlavní město obou států - tedy státu Izrael a budoucího státu Palestina. V neposlední řadě se také dozvíte, jaké jsou argumenty Trumpovy administrativy pro přesunutí amerického velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma, které sama autorka kriticky analyzuje. 


1 2 3 4 5 6 7 8 ... 53

Doporučujeme

Drulák a streetart na ambasádě v Paříži
Ve středu 16. května proběhlo slavnostní zahájení výstavy Č...
Tvrdý vojenský postup Izraelské armády
15.5. 2018 Marek Čejka od ČT24 dostal několik okruhů a dotazů ...

Nejčtenější

Česko-ruské diskuzní fórum
Memorandum o porozumění mezi Ústavem mezinárodních vztahů (Ú...
Trumpova Národná bezpečnostná stratégia
V medzinárodných vzťahoch - ako odbore sa tradične str...