Novinky

17.05.2017 | Rudolf Fürst
Policy Paper: Partnerství EU-ČLR vyžaduje update
K příležitosti otevření nového Centra vztahů EU-Asie připravil jeho koordinátor Rudolf Fürst policy paper věnující se aktuálním vztahů EU a ČLR.
17.05.2017 | Jakub Eberle
Fantasy as a factor in international politics?
We are proud to present an article "Narrative, desire, ontological security, transgression: fantasy as a factor in international politics" by Jakub Eberle, published by the prestigious Journal of International Relations and Development.
Turkey: The Other in an oriental soap opera
Vít Beneš and Kristýna Tamchynová are the authors of the Czech country report which is part of a series on the future of EU-Turkey relations. "The Future of EU-Turkey Relations: Mapping Dynamics and Testing Scenarios" (FEUTURE) is a Horizon 2020 project coordinated by Prof. Dr. Wolfgang Wessels, the  Director of the Centre for Turkey and European Union Studies at the University of Cologne.
12.05.2017 |
Nové Centrum vztahů EU - Asie
Ústav mezinárodních vztahů pro vás má radostnou zprávu! Na ÚMV totiž vznikne nové Centrum vztahů EU - Asie. Bude se zabývat celou oblastí Asie, bez Předního východu. Chceme rozšířit a posílit rozsah asijských studií na ústavu, k tomuto cíli svou odborností přispějí externí i interní spolupracovníci ÚMV. 
Prague European Summit 2017
Now in its third year, the Prague European Summit (PES) is an annual event established to provide a platform for high-level strategic and open debate among government officials, political and business representatives, academicians and journalists on the future of the European Union in the context of current world affairs.
05.05.2017 |
ÚMV se zapojil do soutěže Do práce na kole
S radostí vám oznamujeme, že Ústav mezinárodních vztahů se již po druhé zapojuje do soutěžě s názvem „Do práce na kole,“ která má za cíl motivovat zaměstnance, aby pro cestu do práce využívali kolo, koloběžku, kolečkové brusle, či aby do práce docházeli po svých, ať už v tempu běžeckém či vycházkovém.
04.05.2017 | Tamás Lattmann
Attack on the CEU in Hungary - An invalid law, or even criminal one?
In 2014, Hungarian prime minister Viktor Orbán has declared to build an “illiberal state” in Hungary, while constantly referring to leaders like Vladimir Putin in Russia or Recep Tayyip Erdogan in Turkey as examples. This has been seen by many as a gradual march toward authoritarianism. While this – and many other policies – have been heavily criticized by many ever since, these have gained a new momentum with the prime minister and his circles turning against the Central European University.
03.05.2017 | Miroslav Tůma
New IL reflection on negotiations of a convention banning nuclear weapons
The first round of talks regarding the negotiations of a treaty prohibiting nuclear weapons (their use, production, ownership, etc.) took place on March 27–31, 2017, at the UN Headquarters in New York under the presidency of Ambassador Elayne Whyte Gómez of Costa Rica. The second, and final round of talks, during which the finalization and adoption of the proposed convention is expected, should take place in New York from June 15 to July 7, 2017.
01.05.2017 |
Výročí ÚMV - bývalá a současná sídla
Je nám potěšením s vámi tento měsíc sdílet něco málo z historie sídla ÚMV. Historii vzniku ÚMV jsme vám představili v článku zde.
28.04.2017 | Petr Kratochvíl
Petr Kratochvíl "V čekárně"
Petr Kratochvíl byl hostem pořadu V čekárně. Rozhovor se mimo jiné z různých úhlů pohledu dotýkal vztahu současného světa a křesťanství. Proč politické odkazy na křesťanské hodnoty spíše škodí? Jakou roli hraje víra v dnešním světě, a jakou v životě ředitele Ústavu mezinárodních vztahů? Co ho přivedlo ke studiu mezinárodních vztahů a jaký hlavní přínos měly jeho dosavadní cesty, i to se dozvíte v rozhovoru níže.


1 2 3 4 5 6 7 8 ... 45

Doporučujeme

Výběrové řízení na pozici: Výzkumná pracovnice/-ík (Poloviční úvazek)
Ústav mezinárodních vztahů vyhlašuje výběrové řízení na ...
Výběrové řízení na pozici: Výzkumná pracovnice/-ík (Plný úvazek)
Ústav mezinárodních vztahů vyhlašuje výběrové řízení na ...

Nejčtenější

Vacancy for the Position of Director of the Institute of International Relations Prague
In accordance with the provisions of Section 18, Subsection (2)(h),...
Job Vacancy: Researcher/Senior Researcher (Full time)
The Institute of International Relations Prague announces a job vac...