Turecký prezident narazil v Nizozemsku

Vztahy Turecka a řady evropských zemí se v poslední době zhoršily. Důvodem rostoucího napětí jsou snahy tureckých politiků vystoupit a promluvit k turecké menšině toho kterého státu před zásadním tureckým referendem. Jan Kovář a Vít Beneš okomentovali nejčerstvější roztržku, turecko-nizozemskou. Proč se zrovna Nizozemsko ke snahám tureckých ministrů postavilo tak radikálně, když například Francie účast tureckého ministra zahraniční v Métách povolila? Jak se k této problematice staví další evropské země? Je nezvyklé vést kampaň mimo stát, ve kterém se bude hlasovat, jak to teď dělají turečtí představitelé? A vypovídá vše, co se teď odehrává, něco podstatnějšího o vztazích Turecka se státy Unie - na jejíž členství snad přece jen stále aspiruje - nebo přinejmenším donedávna aspirovalo? Odpovědi na tyto i další otázky naleznete ve vystoupeních pro Český rozhlas i Českou televizi.

Příspěvek Víta Beneše na vlnách Českého rozhlasu naleznete zde (cca po 13:38).

Vystoupení Jana Kováře v České televizi naleznete zde.

Ing. Vít Beneš, PhD. je výzkumným pracovníkem Ústavu mezinárodních vztahů a šéfredaktorem časopisu Mezinárodní vztahy. Mezi jeho oblasti zájmu patří například rozšiřování EU, evropská integrace nebo evropská dimenze zahraniční politiky ČR a dále také Turecko.

Mgr. Jan Kovář, Ph.D. je výzkumným pracovníkem ÚMV. Zeptat se jej můžete především na otázky týkající se Evropské unie. Mezi jeho oblasti zájmu patří evropská integrace, institucionální rámec EU a jeho reforma, či vnitřní bezpečnost EU.

 

Nahoru