Slavnostní zahájení Centra energetické politiky a křest knihy

Ústav mezinárodních vztahů vás srdečně zve na slavnostní zahájení nového centra "Centra energetické politiky" a křtu knihy "Terorismus a energetika na Blízkém východě a v severní Africe, dopady pro EU a ČR".

Informace

Datum: 05.09.2017
Čas: 13:00
Místo: Knihovna Ústavu mezinárodních vztahů (Nerudova 3, Praha 1 )
Spolupráce: Centrum energetické politiky
Organizuje: Lukáš Tichý

PROGRAM:

13:00 Křest knihy: "Terorismus a energetika na Blízkém východě a v severní Africe, dopady pro EU a ČR" jejímiž autory jsou Lukáš Tichý a kol., kde vystoupí:

  • Jan Veselý, arabista
  • Zbyněk Dubský, Fakulta mezinárodních vztahů, VŠE

Stručný popis knihy:

Útoky na energetický sektor a přepravní infrastrukturu představují důležitou součást strategie militantních a teroristických organizací na Blízkém východě a v severní Africe, jako je al-Káida a Islámský stát, ale také Kurdská strana pracujících (PKK). Stejně tak je energetika používána jako nástroj zastrašování nebo vydírání, například libanonským hnutím Hizballáh, palestinskou politickou a teroristickou skupinou Hamás, panislámským politickým hnutím Hizb ut-Tahrir a Muslimským bratrstvem na Blízkém východě a v severní Africe. V budoucnu nelze vyloučit útoky na energetický sektor v Evropě nebo na energetická aktiva evropských společností v zahraničí ze strany al-Káidy nebo Islámského státu, přičemž tyto útoky by mohly přímo ohrozit unijní energetickou bezpečnost v závislosti na rozsahu způsobené škody. Teroristická činnost a útoky zaměřené na energetický sektor na Blízkém východě a severní Africe pak mají dopad především na postižený stát a jejich nepřímý dopad na energetickou bezpečnost EU je spíše minimální.

14:30  Představení nového Centra energetické politiky (CEP):

  • Lukáš Tichý, koordinátor Centra energetické politiky, výzkumný pracovník ÚMV
  • Petr Kratochvíl, ředitel Ústavu mezinárodních vztahů
  • Václav Bartuška, zvláštní velvyslanec ČR pro otázky energetické bezpečnosti

Primárním cílem CEP bude průběžně monitorovat a analyzovat vnější dimenzi energetické politiky a bezpečnosti EU vůči stávajícím a potenciálním dodavatelům v regionu Blízkého východu a severní Afriky (MENA), subsaharské Afriky, vybraných zemí Asie, Severní Ameriky a Latinské Ameriky. V rámci těchto vnějších energetických vztahů EU, se CEP zároveň zaměří na identifikaci hlavních energetických otázek, které přispívají či naopak brání rozvoji vzájemné energetické spolupráce. 

Nahoru