Reakce Barmy na krizi Rohingů

Za „hanebnou“ označila dne 6. září mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) oficiální reakci úřadu barmské vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij na humanitární krizi v barmském Arakanském státě. Po útocích tzv. Armády spásy arakanských Rohingů a následném násilí, které proti komunitě Rohingů rozpoutala barmská armáda, odtud uprchlo ke dni vydání úvodníku do sousedního Bangladéše zhruba 146.000 lidí, hlavně žen a dětí. Miroslav Nožina rozebírá v rozhovoru pro ČRo – Radiožurnál, důvody, které Su Ťij k jejím postojům vedou, a upozorňuje na fakt, že situace v Arakanu je podstatně komplikovanější, než jak je prezentována v mezinárodních médiích.

Rozhovor naleznete zde (cca od 17:09).

Doc. PhDr. Miroslav Nožina, Ph.D., je výzkumným pracovníkem Ústavu mezinárodních vztahů. Ve svém výzkumu se zaměřuje mimo jiné na etnickou problematiku, novodobou historii a aktuální vývoj v oblasti pevninské jihovýchodní Asie či na  rozvojové a transformační projekty v jinokulturním prostředí jihovýchodní Asie.

Upozornění: Vzhledem k rychle se měnící situaci a sporným zprávám z oblasti jsou uváděná čísla přibližná a platná ke dni vydání jednotlivých výstupů.

 

Nahoru