Ráj na zemi

Čím ÚMV přitahuje špičkové zahraniční pracovníky? Na to odpovídali časopisu Respekt ředitel Ústavu Petr Kratochvíl a také další naši kolegové Mark Galeotti, Tamás Lattmann a Benjamin Tallis. Článek se dále zaměřoval na to, čím cizince lákají Praha a Česká republika natolik, že jim dali přednost před jinými působišti.

Řečeno s jistou nadsázkou, Praha znovu prožívá devadesátá léta. Stejně jako před čtvrt stoletím přitahuje cizince. Zatímco ale tehdy si sem přijížděli hlavně užít divokou svobodu a kariéra byla vedlejší, teď sem míří právě za ní. Do českých politologických institutů a výzkumných center přibylo v poslední době několik zahraničních kolegů zvučných jmen i těch, kteří se rozhodli, že si právě v Praze chtějí vybudovat jméno. Atraktivním bodem je zejména živé prostředí ve stále ještě ne zcela usazené zemi, ale také nárůst prestiže zdejších institutů na mezinárodním poli a cosi jako specifický kontext.

Jedním z čerstvých rezidentů české metropole je třeba Mark Galeotti, britský akademik specializující se na Rusko a jeho bezpečnostní složky. Loni v září zakotvil v pražském Ústavu mezinárodních vztahů (ÚMV). Předtím řadu let působil na univerzitě v New Yorku, radil britskému ministerstvu zahraničí, poskytoval bezpečnostní briefingy americké vládě a jeho jméno je podepsané pod čtrnácti odbornými knihami. Dům v pražské Nerudově ulici, kde Ústav mezinárodních vztahů sídlí, působí na pozadí toho výčtu jako malý svět. Galeotti ale kroutí hlavou. „Já jsem do Prahy chtěl, a ÚMV je jeden z nejlepších v regionu,“ tvrdí.

Celý článek naleznete v týdeníku Respekt.

Profily našich výzkumníků a výzkumnic najdete zde.

Nahoru