Historiky nebo sociology potřebujeme stejně jako start-upy v Silicon Valley

Mark Galeotti odpovídal Hospodářským novinám na to, jak vidí stav a roli společenskovědního výzkumu v Česku z pozice cizince, který u nás působí jako humanitní vědec.

....


Možná proto není od věci podívat se, jak tento stav a vůbec roli společenskovědního výzkumu v Česku vidí cizinci, kteří u nás jako humanitní vědci působí. Několik jich tu najdeme.

Ti, kdo milují i nenávidí Putina

Mark Galeotti, to je velké jméno. Tento britský odborník na Rusko nebo na činnost zpravodajských služeb pracuje od loňského roku v pražském Ústavu mezinárodních vztahů.

Pro Prahu je to mimořádný "úlovek". Galeotti má zkušenosti z univerzit v USA, Británii i v Rusku, má na kontě špičkový výzkum. Když si otevřete třeba Financial Times nebo The Economist, k tématům o Rusku tam často citují právě jeho.

Galeotti do Prahy přesídlil proto, že hledal změnu. A přitom chtěl být blízko postsovětskému prostoru, o kterém píše. Po příchodu do Prahy ho překvapilo, jak málo odborníků se tady věnuje výzkumu současného Ruska.

"Určitě pro to je spousta historických důvodů. Když to ale srovnáte s Polskem, tak i když vezmete v úvahu, že je větší, výzkum Ruska je v Polsku mnohem rozsáhlejší než v Česku," tvrdí Galeotti.

Na druhou stranu oceňuje, že v Česku o Rusku a jeho působení probíhá nějaká debata. "Třeba v Polsku je naprosto jasný konsenzus, že Rusové jsou militarističtí a agresivní a otázkou není, jestli nás napadnou, ale kdy k tomu dojde. V Praze naproti tomu najdete rozdílné názory. Jsou tu lidé, které můžete označit za rusofobní, a naopak jsou tu i ti, kteří milují Putina. Prostě je tu stále o čem debatovat," pochvaluje si Galeotti.

Příznačné je, že západní média mu volají neustále, bez ohledu na to, že odešel pracovat "na Východ". Česká média jako by jeho názor nezajímal. Než hledat nuance a analyzovat, je zjevně jednodušší dát prostor úplně všem ve stylu "pět minut Židé, pět minut Hitler". Galeotti proto může debatovat hlavně s několika odborníky, kteří se touto oblastí zabývají.

Autor článku: Ondřej Houska

Celý článek naleznete zde.

Dr. Mark Galeotti je výzkumným pracovníkem Ústavu mezinárodních vztahů a koordinátorem Centra evropské bezpečnosti tamtéž. Je rovněž mezinárodně uznávaným odborníkem na Rusko. Kromě význačné akademické kariéry, která zahrnovala i výuku na předních světových univerzitách, byl i poradcem pro britské ministerstvo zahraničních věcí a je také autorem řady odborných publikací.

Nahoru